5D içerik: içeriğinizi daha ileriye götürecek boyutlar




2 boyutlu çizgi filmler izlediniz, 3 boyutlu bir dünyada yaşadınız ve belki de 4 boyutlu sinema keyfini yaşadınız.

Peki 5D içerik nedir diye düşünüyor olabilirsiniz. Yeni bir terim mi? İçeriğinizi sonsuza ve ötesine götürmek için içerik hakkında düşünmenin 5 farklı yolu.

Dışarıda pek çok içerik stratejisi ve çerçevesi var ve büyük olasılıkla sizin için işe yarayacak olanı seçip karıştırmanız gerekecek. Gözyaşları olmadan, içerik pazarlamasında yıldızlararası temalı bir yolculuk gibi, göz önünde bulundurulması gereken 5 boyutu aşağıda ayrıntılı olarak açıkladık.

BOYUT 1: DR KİM?

Tipik olarak çoğu içerik değerlendirmesi, kimi hedeflediğinizi düşünmekle başlar. Bazı stratejiler, bu kitleleri “kişiler” olarak adlandırır ki bu, insanları söylemenin havalı bir yoludur. Bu insanları tanımak için zaman ayırmak asla zaman kaybı değildir. Buradaki taktik, insanlara sizin için uygun olanı değil, istediklerini veya ihtiyaç duyduklarını bilmediklerini vererek içeriğinizin daha da ileriye gitmesini sağlamaktır.

BOYUT 2: MANYETİK KURUCU DELİKLERİ (YA DA DAHA ÇOK BİLİNEN TARZIYLA PAZARLAMA HUNİLERİ)

Bu boyut, klasik bir pazarlama dönüşüm hunisinin üç aşamasını içeriğiniz için bir alışveriş listesi olarak kullanmakla ilgilidir.

Alışveriş listesi:

Farkındalık

Düşünce

Satın almak

Dönüşüm hunisini bu şekilde kullanmak, hakkınızda ilk kez bilgi sahibi olan kişilere ve bir sonraki adımı atmaya hazır kişilere hitap eden içeriğe sahip olacağınız anlamına gelir. Hali hazırda sahip olduğunuz içeriği, satın alma huninizin her aşamasında kategorize edebilirsiniz, böylece hiçbir kapsamı kaçırmadığınızdan emin olabilirsiniz. Temel bir kurulum için ideal olarak her aşama için bir parçanız olur ve ardından oradan genişlersiniz. Hangi içeriğin nerede en çok işe yaradığına dair katı ve hızlı kurallar yoktur, bu nedenle sizin için neyin işe yaradığını bulmak için denemeler yapın.

Huni pastadan çörek mi?

Yalnızca geleneksel pazarlama hunisine bakmak yerine, içeriğinizi bir satın alma işleminden sonra olanları kapsayacak şekilde genişletmeyi de düşünebilirsiniz. Bazı yeni yaş hunileri, bunu satın alma yolculuğunda ekstra bir aşama olarak içerir. Satın aldıktan sonra “memnun eden” içerik, müşterileri birer savunucuya dönüştürür. Bu da bunun bir huniden çok bir döngü, kendi kendini idame ettiren bir döngü olduğu anlamına gelir. İçeriğin sizin için işi yapmasına izin verin.

BOYUT 3: TÜM AMAÇLAR İÇİN

İnsanlar, ‘kesinlikle’ ve bazen ‘bir kuş bir memelidir’ gibi nasıl heceleneceği gibi, ideal olarak başka bir insana sormayacağınız sorular için günah çıkarma yeri olarak bir arama kutusu kullanır.

Peki, bir arama motorunun hedef kitlenize ulaşmanın en olası yolu olduğunu biliyorsanız, içeriğinizin daha ileriye gitmesini nasıl sağlarsınız? Ve niyeti nasıl açıklarsınız? Pazarlama hunisini düşünmek yeterli değilse, bu boyutu seveceksiniz.

The Coloring In Department’taki insanlar, bir şey satın almak için bir teknoloji parçası kullandığınızda parça parça gelen tüm farklı aşamaları ve duyguları (!) hesaba katan bir çerçeve bulmuşlardır. Buna Tüketici Çapraz Dikiş denir ve içerik oluştururken empati kasınızı geliştirmenizi sağlamak için UX ve SEO’dan ilham alır.

BOYUT 4: ÜÇ H

Google, Hero, Hub, Hygiene (HHH) adlı kendi içerik çerçevesiyle bir süre önce içerik halkasına şapka çıkardı. Başlangıçta bir YouTube kanalı oluşturmak için bir çerçeve olarak oluşturulmuş, videonun dışında da bir potansiyeli var. Bu çerçeve, hem SEO için optimize edilmiş içeriği hem de daha büyük, daha hoşgörülü marka liderliğindeki parçaları içermesi gerektiği için benim özellikle favorimdir – ve bundan kim hoşlanmaz? Üç temel içerik akışına bölünmüştür:

Hijyen (Dökmeyen):

Hedef kitlenizin aradığı veya bilmek istediği şeye dayalı içerik oluşturmak. Bilgilendirici, eğitici ve faydalı.

Merkez (Her zaman açık):

İnsanları her hafta geri getirmek için içerik oluşturmak. Bu, müşterileriniz hakkında hikayeler anlatmak için kullandığınız bir dizi veya epizodik bir formata uygun herhangi bir şey olabilir.

Kahraman (Özel bir durum):

Bir Superbowl reklamının markanızın versiyonunu oluşturmak – ancak bu her zaman bir video olmak zorunda değildir (video güzel olsa da). Bu, her yıl yayınladığınız verilerle dolu mega bir rapor veya bir etkinlik olabilir, olasılıklar sadece hayal gücünüzle sınırlıdır.

Yukarıdaki her bir içerik türüne sahip olduğunuzdan emin olmak, biraz daha çeşitli olan bir içerik takvimini doldurmanıza gerçekten yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda hangi kombinasyonların markanız için iyi çalıştığını test etmek ve görmek için size daha fazla alan sağlar.

BOYUT 5: NEDENSEL DÖNGÜLER (YA DA SON SADECE BAŞLANGIÇTIR)

Diğer 4 boyutu özenle okuduysanız ve her birinden fikirleri başarıyla seçip karıştırdıysanız, başka bir boyutu nasıl ekleyebilirsiniz? İşte burada, “mikro boyutlar” başlıklı bir yığın ek ipucundan söz ederek bu eziyetli boyut metaforunu çok fazla esnetiyorum.

Bir içerik bir kez yüklendikten sonra yapılmaz ve silinmez, daha da fazla değer elde etmek için içeriği (özellikle sezonluk içerikleri) güncellemeye devam edebilirsiniz. İçeriğe bu şekilde ekleme, oluşturur ve oluşturur ve yakında yer imlerine eklenmeye değer bir kaynağa sahip olabilirsiniz.

Ana parçaya geri bağlantı kurmak için tanıtım görevi görebilecek içeriğin sosyal kesimlerini/versiyonlarını planlayın. Deneysel hissediyorsanız, bunları arkalarında ödenmiş bir bütçeyle de test edebilirsiniz.

İnsanların yüzleri ve isimleri vardır ve yüzler ve isimlerle bağlantı kurmak, iletişim kurma şeklimizin büyük bir parçasıdır. Bu nedenle, içeriğinize dahil olan kişilerin yüzlerini ve adlarını eklemeyi deneyin. Asla bilemezsiniz, yanlışlıkla bir etkileyici yaratabilirsiniz.

Etkileyenlerden bahsetmişken, diğer insanlarla içerik oluşturmak, içeriği daha da ileri götürmenin başka bir çarpıcı yoludur, çünkü yerleşik bir yerine iki kitleye sahip olacaktır. İster sponsorlu içerik üzerinde etkileyici kişilerle çalışın, ister bu alanda bir uzmanla iş birliği yapın.

Kaynak : https://www.found.co.uk/blog/make-your-content-go-further/#.ZHYVk-xBzyg

Yazar : Will Harman

Çeviren : Şira Şiir Öznergiz

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin