7 Adımda sıfırdan kendi markanızı nasıl oluşturursunuz?

Sıfırdan öne çıkan bir marka oluşturmak kolay bir iş değildir. Markanız nasıl görünmelidir? İnsanlara nasıl hissettirmelidir? Hedef kitlenizde yankı uyandıracak mıdır?

Bunlar, sattığınız şey ile kime ulaşmaya çalıştığınız arasındaki noktaları nasıl birleştireceğinizi düşünmeye başladığınızda, kaçınılmaz olarak ortaya çıkan sorulardır. Başlamak için nasıl bir iş kuracağınızla ilgili kılavuzumuza göz atabilirsiniz.

   İster hiçbir şeyiniz olmasın yalnızca bir iş fikriniz olsun, ister mevcut marka tasarımınıza yön vermek isteyin, işte işletmeniz için güçlü bir marka kimliği oluşturma hakkında bilmeniz gerekenler:

   Marka nedir?

Marka, sizi kalabalık bir pazarda farklı kılan yalnızca tanınabilir bir ad ve marka logosu değildir.

   Markanız, insanların sizi işletmenizle etkileşime girdikleri her yerde nasıl algıladıklarıdır. Hem kontrol edebildiğiniz hem de kontrol edemediğiniz izlenimlerdir.

Düşündüğünüz zaman insanların da kişisel markaları var. Her birimizin bir adı, yüzü, tarzı ve iletişim şekli var ve bu özelliklerimizle farklı insanlar üzerinde farklı izlenimler bırakıyoruz.

   Benzer şekilde, işletmelerin ne olduklarını oluşturan ve nasıl algılandıklarını etkileyen adları, ürünleri, logoları, renkleri, yazı tipleri, sesleri ve itibarları vardır.

   Tutarlı olmadan ve bu tutarlılığı korumadan, markanızı işinizin her alanına yayarken nasıl marka yaratılacağına etkin bir şekilde yaklaşamazsınız. Bir marka oluşturmanın en iyi yolu, bu tutarlılığın nasıl görüneceğini ve uyandırmasını istediğiniz duyguyu belirlemekle başlar.

 

Marka nasıl oluşturulur?

Yeni bir marka oluşturmak temelde yedi adımda gerçekleşir:

 • Hedef kitlenizi ve rakiplerinizi araştırın.
 • Odağınızı ve kişiliğinizi seçin.
 • İşletmenizin adını seçin.
 • Sloganınızı yazın.
 • Markanızın görünümünü seçin (renkler ve yazı tipi).
 • Marka logonuzu tasarlayın.
 • Markanızı işletmenizin tamamına uygulayın.

Markanızı oluştururken bazı adımları tekrar gözden geçirebilseniz de, marka kimliğinizi şekillendirirken her bir yönü göz önünde bulundurmanız önemlidir.

   İş markanızı nasıl oluşturacağınız konusunda bilgi vermek için temelleri atarak başlayalım.

Başarılı bir marka nasıl oluşturulur?

Bu videoda, çevrimiçi işletmeniz için anlamlı, tanınabilir bir marka oluşturmanın altı adımını öğreneceksiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=r4WPjBFtOzs&t=3s

1. Hedef kitlenizi ve rakiplerinizi araştırın

Bir iş markasının nasıl yaratılacağına dair herhangi bir karar vermeye başlamadan önce, mevcut pazarı, yani potansiyel müşterilerinizin ve mevcut rakiplerinizin kimler olduğunu anlamanız gerekir.

   Bunu yapmanın birçok yolu vardır:

 • Ürün veya hizmet kategorinizi Google’da arayın ve karşınıza çıkan doğrudan ve dolaylı rakipleri analiz edin.
 • Müşterilerinizle ilgili alt dizinleri kontrol edin ve konuşmalarına ve ürün önerilerine kulak misafiri olun.
 • Hedef pazarınızın bir parçası olan insanlarla konuşun ve onlara alanınızda hangi markaları satın aldıklarını sorun.
 • Hedef kitlenizin takip ettiği ve alıcı olduğu ilgili sosyal medya hesaplarına veya sayfalarına bakın.
 • Çevrimiçi veya çevrimdışı alışverişe gidin ve müşterilerinizin ürünlere nasıl göz atıp satın alacağına dair bir fikir edinin.

Araştırmanıza devam ederken şunları not edin:

 • ‘’Lowest hanging fruit (en az asılı meyve)’’ müşterileriniz kimlerdir? – en kolay satış yapabileceğiniz müşteriler
 • Aklınıza gelen rakipleriniz kimlerdir? —pazarda yerleşmiş ve bilinen markalar
 • Müşterilerinizin nasıl konuştuğu ve ne hakkında konuştuğu? —ilgi alanları ve bunları ifade ettikleri dil

Markanızın neye odaklanması gerektiği ve kendisini rakiplerinden nasıl farklı konumlandırabileceği konusunda bilgi vereceğinden, ilerlemeden önce bunları ele almak önemlidir.

2. Odağınızı ve kişiliğinizi seçin

Markanızı, özellikle başlangıçta, herkes için her şey olacak şekilde kuramazsınız.

   Odak noktanızı bulmanız ve markanızı oluştururken bunun markanızın diğer tüm kısımlarını bilgilendirmesine izin vermeniz önemlidir.

   İşte markanızın odak noktası ve tonu hakkında düşünmenizi sağlayacak bazı sorular ve marka bilinci oluşturma alıştırmaları:

Konumlandırma açıklamanız nedir?

   Konumlandırma açıklaması, pazardaki iddianızı ortaya koyan bir veya iki satırdır. Bu, kesinlikle web sitenize veya kartvizitinize koyduğunuz bir şey değildir; yalnızca markanızla ilgili doğru soruları yanıtlamanıza ve markanızın sloganını oluşturmaya yardımcı olur.

Konumlandırma ifadeniz şöyle bir şey olmalı…

[HEDEF PAZAR] için [DEĞER ÖNERİSİ] için [ÜRÜN/HİZMET] sunuyoruz.

[ALTERNATİF]’in aksine, biz [ANAHTAR AYRIŞTIRICI].

Örneğin: Yürüyüşçülerin karbon ayak izlerini azaltırken susuz kalmamasına yardımcı olmak için su şişeleri sunuyoruz. Diğer su şişesi markalarından farklı olarak aldığınız her şişe için bir ağaç dikiyoruz.

   Eşsiz değer teklifiniz, üzerinde rekabet ettiğiniz tek şeydir. Onu bulun, üzerine gidin ve markanızın mesajlarının bir parçası yapın.

   Alternatif olarak, kurmak istediğiniz şirketin özünde bir amaç varsa (örneğin bir sosyal girişim kuruyorsanız), bunu müşterilerinize veya dünyaya net bir vaatte bulunan bir misyon beyanı olarak da yazabilirsiniz. 

   Markanızla hangi kelimeleri ilişkilendirirsiniz?

   Markanızı nasıl oluşturacağınıza bakmanın bir yolu, markanızı bir kişi olarak hayal etmektir. O nasıl olurdu? Müşterileriniz ne tür bir kişiliğe ilgi duyardı?

   Bu, sosyal medyadaki sesinizi ve hem görsel hem de yazılı tüm yaratılarınızın tonunu bilgilendirmeye yardımcı olacaktır.

   Yeni bir markanın nasıl yaratılacağına dair eğlenceli ve yararlı bir alıştırma için, hedef kitlenizde yankı uyandırabilecek marka türünü tanımlayan üç ila beş sıfat kullanmaktır. Başlamanıza yardımcı olmak için bu özellik listesini derledim.

Markanızı hangi metaforlar veya kavramlar tanımlar?

   Marka kimliğinizi bir metafor olarak düşünmek veya onu kişileştirmek, sahip olmasını istediğiniz bireysel nitelikleri belirlemenize yardımcı olabilir.

   Bu bir araç, bir hayvan, bir ünlü, bir spor takımı ya da herhangi bir şey olabilir; yeter ki, zihninizde markanızın yaymasını istediğiniz türden bir hava uyandıran önemli bir itibarı olsun.

   Örneğin, girişimcileri hedef alan bir marka oluşturmak istiyorsanız, rakunu bir başlangıç noktası olarak kullanmayı seçebilirsiniz: Onlar gelişmek için her şeyi yapacak, hayatta kalan kavgacılardır.

   Marka kimliğiniz bir hayvan olsaydı bu hangi hayvan olurdu ve neden size o hayvanmış gibi geliyor?

3. İşletmenizin adını seçin

Bir marka adında neler var? Başlamak istediğiniz işin türüne bağlı olarak, adınızın çok az veya çok önemli olduğunu öne sürebilirsiniz.

   Daha önce de söylediğimiz gibi, bir marka bir isimden çok daha fazlasıdır. Marka kimliğinizin kişiliği, eylemleri ve itibarı gerçekten de isme pazarda anlam kazandıran şeylerdir.

   Ancak küçük bir işletme sahibi olarak, şirketinizin adı muhtemelen vermeniz gereken ilk büyük taahhütlerden biridir. Bu yoldan gitmeye karar verirseniz, marka logonuzu, alan adınızı, pazarlamanızı ve ticari marka kaydınızı etkileyecektir.

İdeal olarak, taklit edilmesi zor ve hatta pazardaki mevcut oyuncularla karıştırılması daha da zor olan bir mağaza adı istiyorsunuz. İleride sunduğunuz ürün gruplarını genişletmeyi planlıyorsanız, ürün kategorinize göre bir marka adı seçmek yerine işletmenizin adını geniş tutmayı düşünün.

Bazı adlar hakkında beyin fırtınası yapmak için ücretsiz işletme adı oluşturucumuzu kullanabilir veya aşağıdaki yaklaşımlardan birini (veya birkaçını) deneyebilirsiniz:

 • Pepsi gibi bir kelime uydurun.
 • Bilgisayarlar için Apple gibi alakasız bir kelimeyi yeniden çerçevelendirin.
 • Buffer gibi müstehcen bir kelime veya metafor kullanın.
 • The Shoe Company gibi kelimeyi tam anlamıyla tanımlayın (dikkat: taklit etmesi kolaydır).
 • Harfleri kaldırarak, harf ekleyerek veya Tumblr (Tumbler) veya Activia gibi Latince sonları kullanarak bir kelimeyi değiştirin.
 • HBO (Home Box Office) gibi daha uzun bir addan bir kısaltma oluşturun.
 • İki kelimeyi birleştirin: Pinterest (pin + ilgi) veya Snapple (snappy + apple)

Marka adınız aynı zamanda web sitenizin alan adını/URL’sini de etkileyeceğinden, markanız için bir alan adına karar vermeden önce nelerin mevcut olduğunu görmek için mutlaka alışveriş yapın:

 • İyi bir işletme adı seçme kılavuzumuza göz atın.
 • Bazı potansiyel alan adı fikirleri oluşturun.
 • Bir WHOIS aramasıyla alanlarınızın kullanılabilirliğini onaylayın.
 • Alan adı kayıt aracımıza atlayın.

İstenmeyen bir anlama sahip olmadığından veya gözden kaçırmış olabileceğiniz başka bir şeye çok benzediğinden emin olmak dışında başka bir neden yoksa, adınızı yakın insanlardan oluşan bir odak grubu tarafından yayınlamak da iyi bir fikirdir.

4. Bir slogan yazın

Akılda kalıcı bir slogan, sahip olunması güzel bir varlıktır; sosyal medya biyografilerinizde, web sitesi başlığınızda, özel kartvizitlerinizde ve büyük bir etki yaratmak için yalnızca birkaç kelimenizin olduğu başka herhangi bir yerde slogan olarak kullanabileceğiniz kısa ve tanımlayıcı bir slogandır. 

   Pazarlama için yeni bakış açıları buldukça sloganınızı her zaman değiştirebileceğinizi unutmayın. -Pepsi son birkaç yılda 30’dan fazla slogandan geçti.

   İyi bir slogan kısadır, akılda kalıcıdır ve marka bilinirliğini artırmak için güçlü bir izlenim bırakır. İşte kendi sloganınızı yazmaya yaklaşmanın bazı yolları:

 • Hak iddia edin. Death Wish Coffee: “Dünyanın En Güçlü Kahvesi.”
 • Bunu bir metafor haline getirin. Red Bull: “Red Bull kanatlandırır.”
 • Müşterilerinizin tutumunu benimseyin. Nike: ‘’Sadece yap.”
 • Kaldıraç etiketleri. Cards Against Humanity: “Korkunç insanlar için bir parti oyunu.”
 • Bir kafiye yazın. Folgers Coffee: “Uyanmanın en iyi yanı fincanınızdaki Folgers’tır.”
 • Kelimeyi tam anlamıyla tanımlayın. Aritzia: “Dünyanızı yükseltmek için günlük lüks.”

5. Markanızın görünümünü seçin (renkler ve yazı tipi)

Bir isim belirledikten sonra, marka tasarımınızı yani markanızı görsel olarak nasıl temsil edeceğinizi, yani renklerinizi ve tipografinizi düşünmeniz gerekir. Kendi web sitenizi yapmak için bir web sitesi oluşturucu kullanmaya başladığınızda bu kullanışlı olacaktır.

Renklerinizi seçin.

   Renkler sadece markanızın görünümünü tanımlamaz, aynı zamanda iletmek istediğiniz duyguyu da iletir ve yaptığınız her şeyde bunu tutarlı hale getirmenize yardımcı olur. Potansiyel müşterilerinizin kafasını karıştırmamak için sizi doğrudan rakiplerinizden ayıran renkleri seçmek isteyeceksiniz.

   Renk psikolojisi kesin bir bilim değildir, ancak özellikle marka logonuz için seçtiğiniz renk söz konusu olduğunda, yaptığınız seçimler hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur.

   Aşağıdaki infografik, farklı renklerin genel olarak uyandırdığı duygulara ve çağrışımlara güzel bir genel bakış sunuyor.

Beyaz ve siyah metnin renk paletinizde ne kadar okunaklı olacağını ve renkli metnin beyaz ve siyah arka plan üzerinde nasıl görünebileceğini düşünün. Birlikte çalışan renkler hakkında beyin fırtınası yapmak için Coolors gibi bir araç kullanmayı deneyin. Elinizin altında olması için onaltılık kodları alın ve beğendiklerinizi bulmak için farklı tonları gözden geçirin.

Yazı tiplerinizi seçin.

   Bu noktada, web sitenizde kullanmak isteyebileceğiniz yazı tiplerine de bakmakta fayda var.

   Yazı tipleri söz konusu olduğunda bir marka oluşturmanın en iyi yolu, onu basit tutmaktır. Ziyaretçilerin kafasını karıştırmamak için en fazla iki yazı tipi seçin: biri başlıklar için, diğeri gövde metni için (buna marka logonuzda kullanabileceğiniz yazı tipi dahil değildir).

Birlikte iyi giden çok çeşitli yazı tiplerine göz atmak için Fontpair’i kullanabilirsiniz.

   İlham almak için, görsel stillerini bir bakışta görmek için en sevdiğiniz web sitelerinde Stylify.me’yi kullanın.

6. Marka logonuzu tasarlayın

Bir marka logosu tasarımı, muhtemelen yeni bir marka oluşturmayı düşündüğünüzde akla gelen ilk şeylerden biridir. Ve bunun iyi bir nedeni vardır: sonuçta şirketinizin yüzü ve potansiyel olarak markanızın olduğu her yerde olabilir.

   İdeal olarak, markanızı benzersiz, tanımlanabilir ve her boyutta çalışacak şekilde ölçeklenebilir bir logo ile oluşturmak isteyeceksiniz (bu genellikle gözden kaçan bir şeydir).

   Markanızın logosunun bulunması gereken tüm yerleri düşünün:

 • İnternet sitesi
 • Sosyal medya profil resmi
 • Ürün paketleme
 • Video reklamlar
 • YouTube kanalı banner’ı
 • Favicon (açık tarayıcı sekmelerinizi tanımlayan küçük simge)

Örneğin, Instagram avatarınız olarak bir metin logonuz varsa, onu okumak neredeyse imkansız olacaktır. Hayatınızı kolaylaştırmak için, daha küçük boyutlarda bile tanınabilir bir simge veya sembol öğesi (logo işareti denir) ile marka logonuzun kare bir versiyonunu oluşturun.

   Web’de ve fiziksel baskıda herhangi bir yerde görünebilecek bir logoya yatırım yapın.

   Walmart logosunun hem “kıvılcım” simgesine hem de birlikte veya ayrı ayrı kullanılabilen kelime işaretine sahip olduğuna dikkat edin.

Aşağıda, tasarımcılarla iletişim kurmanıza ve mantıklı ve markanızı oluşturmaya yardımcı olacak bir stil bulmanıza yardımcı olması için seçebileceğiniz farklı logo türlerinden bazıları verilmiştir. Markanızı iletmek için logonuzla birlikte çalıştıklarından emin olmak için seçtiğiniz renkleri ve yazı tiplerini aklınızda bulundurun.

Soyut: Google Chrome

Soyut bir marka logosunun bir anlamı vardır, ancak gerçekte bu, gerçek dünyadaki herhangi bir şeye kolayca bağlayamayacağınız bir şekil ve renktir.

Soyut bir logonun avantajı, doğuştan bir anlamı olmamasıdır. Bunu kendiniz uydurabilir ve müşterilerinizin zihninde canlandırabilirsiniz.

Maskot: Wendy’s

   Maskot logoları genellikle bir karakterin yüzüyle temsil edilir. Belirli ve ilişkilendirilebilir bir marka kimliği veya kişiliği yaratarak işinizi insanlaştırabilirler, ancak bunların artık modası geçmiş bir tarz olduklarını ve yalnızca belirli bağlamlarda önerildiğini unutmayın (örneğin, kasten retro bir görünüme yöneliyorsunuz).

Amblem: Starbucks

 

   Amblem logoları genellikle daireseldir ve cesur ve muhteşem bir marka tasarımı için metni bir amblemle birleştirir. Ancak tasarım çok karmaşıksa, küçülttüğünüzde etkilerini kaybedebilirler. Ancak doğru yapıldığında, marka oluşturma üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir ve akılda kalıcı bir logo stili yaratabilirler.

Lettermark: IBM

   Lettermark logoları, tam işletme adınızın baş harflerini bir marka logosuna dönüştürür. Üç veya daha fazla kelimeden oluşan bir işletme adı fikriniz varsa, bu, özellikle baş harf akılda kalıcıysa, düşünmek isteyeceğiniz bir stil olabilir.

Simge: Twitter

   Simge logosu, görsel bir metafor olarak temsil edilen markanızdır. Soyut bir logodan farklı olarak, bir simge logosu ürün hakkında bir şeyler önerir (Twitter’ın kuşu, platformda sık sık kısa “tweetler”i düşündürür).

   Hala marka bilinirliği yaratmaya çalışan henüz kurulmamış bir marka olarak, bir ikon logosunu tek başına kullanmaktan uzak durmalısınız. Ancak, ne tür bir marka logosu istediğinizden emin değilseniz, bir simge logosunu bir kelime işaretiyle eşleştirmek genellikle güvenli bir bahistir.

Wordmark: McDonald’s

   Wordmark logoları, marka adınızı, renklerinizi ve yazı tipinizi görsel bir kimliğe dönüştürür. Kelime işaretleriyle ilgili sorun, genellikle ölçeklenebilir bir kare tasarımda oluşturulmasının zor olması ve küçültüldüğünde okunabilirliklerini kolayca kaybetmesidir. Ancak markanızın adını yüksek sesle ve net bir şekilde iletirler.

   Örneğin McDonald’s, ikonik altın kavislerinin dışında, Lovin’ Sans adlı kendi yazı tipine sahip kalın bir iş işareti logosu kullanır.

Combination: Meta

   Her logo türü için var olan sınırlamalar nedeniyle birçok logo, stillerin birleşiminden oluşur.

   Bir marka ve logo oluşturmanın en iyi yolunu deneyen yeni bir küçük işletme olarak, markanızı temsil etmek için her ikisinin de gerekli olduğunu düşündüğünüzde, bir kelime işareti yerine bir simge seçmenize gerek yoktur. Kombinasyon logosu, her ikisinden de en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar. Bu, marka adınızı öne ve merkeze koymaya devam ederken ölçeklenebilir bir logo oluşturma koşulunu yerine getirmeyi kolaylaştırır.

   Meta’nın M ile yaptığı gibi, kelime işareti logonuzun ilk harfini bir simge logosuna dönüştürmek kadar basit olabilir.

   Kendi tasarım pirzolanız yoksa, muhtemelen marka logonuzun oluşturulmasını devredeceksiniz. Tasarım için Fiverr veya Upwork aracılığıyla dışarıdan hizmet alabilir veya 99Designs’ta bir logo yarışması düzenleyebilirsiniz.

   Daha fazla logo ilhamı için Seeklogo’ya göz atın veya bazı fikirler üretmeye başlamak için Hatchful logo oluşturucumuzu kullanın. Ayrıca, süreç boyunca size adım adım yol gösterdiğimiz bir logo tasarlamaya ilişkin kapsamlı kılavuzumuz da bulunmaktadır.

7. Markanızı işletmenizin tamamına uygulayın

   Markanızı işletmenizin tamamına uygulamak, ona uyumlu bir marka hikayesi verir. Bir marka hikayesi, işletmenizin “kim” olduğunu ve neyi temsil ettiğini temsil eder. Müşterilerin markanızla, mağazada ve çevrimiçi olarak sahip olduğu her etkileşim için zemin hazırlar.

   Shopify’ın alıcı ve müşteri güvenini neyin kazandığına ilişkin araştırmasında, bir çevrimiçi mağazadan ilk kez alışveriş yapan alıcıların, işletmeyle herhangi bir değer paylaşıp paylaşmadıklarını (ör. sürdürülebilirlik) görmek için genellikle bir işletmenin misyonunu ve amacını aradıklarını gördük. Kimden satın aldıkları ve sosyal açıdan daha bilinçli müşteriler için işin nasıl yürütüldüğü hakkında daha fazla bilgi edinmek için Hakkımızda sayfasına dönecekler. İşletmenizin bir marka hikayesi varsa paylaşın, çünkü bu, alışveriş yapan kişinin sizinkinin meşru bir işletme olduğundan emin olmasına yardımcı olabilir.

   Yeni bir marka oluştururken, konumlandırma ifadeniz başlamanıza yardımcı olabilir, ancak marka hikayenizi tamamlamak için kendinize birkaç soru sormak isteyeceksiniz:

 • İşimi kurmam için beni ne motive etti?
 • Bu şirket neden var?
 • Dünyaya nasıl katkıda bulunuruz?
 • Müşterinin bilmesi gereken işimin arkasındaki hikaye nedir?

Her işletme misyon odaklı değildir, ancak markanızı özünde bir misyon veya değerlerle yaratırsanız, marka hikayenizi paylaşın ve müşterilerinize işin neden başladığını anlatın. TOMS ve Coca-Cola işletmelerine bakın, ilki misyon odaklı bir marka olmasına rağmen ikincisi o kadar da değil.

   Bir ayakkabı ve aksesuar şirketi olan TOMS, “yaşamları iyileştirmek için iş yapıyor.” TOMS, ihtiyacı olan çocuklara ayakkabı bağışladığı One for One adlı bir yardım programıyla bir sosyal girişim olarak güçlü itibarını kazandı. Müşteri, TOMS ile yaptığı her satın alımda kendini iyi hissedebilir.

   Marka hikayeniz, TOMS için olduğu gibi zaman içinde gelişebilir, ayakkabı vermenin ötesine geçerek kârının üçte birini sürdürülebilir değişime odaklanan taban kuruluşlarına vermeye kadar genişleyebilir.

Dünya çapında tanınan bir meşrubat işletmesi olan Coca-Cola’nın kurumsal sosyal sorumluluk girişimleri olabilir, ancak markasının temeli güçlü bir sosyal fayda veya çevre misyonu değildir. Bunun yerine, eğlenceyi, mutluluğu ve bağ kurmayı deneyimlemek için arkadaşları bir araya getirmenin öyküsünü anlatan markalaşma aracılığıyla hedef kitlesine hitap ediyor.

   Bir Coca-Cola ürününün müşterisi, ürünlerden birlikte keyif alırsa, arkadaşlarıyla veya sevdikleriyle daha sosyal bir bağ kuruyormuş gibi hisseder.

   Yeni bir marka oluşturan işletme sahipleri için Coca-Cola’dan öğrenilecek çok şey var. Anında tanınan zamansız tasarımlar, yazı tipleri, görseller ve renkler aracılığıyla marka pazarlamasının mükemmel örneklerini sunar.

   Sizin için bir marka oluşturmanın en iyi yolu bir misyona odaklanmak olsa da olmasa da, müşterilerinize markanız hakkında kendilerine ve başkalarına anlatacakları bir hikaye verin.

Büyüdükçe markanızı da geliştirin

Bir marka oluşturmak, bir logo veya slogan oluşturmakla ve hatta lansmandan sonra marka bilinirliğinizle bitmez. Web siteniz için seçtiğiniz temadan ürettiğiniz pazarlama malzemelerine, ürünlerinizi paketleme ve gönderme şeklinize kadar müşterilerinizin sizinle etkileşim kurduğu her yerde markanızın var olması ve tutarlı kalması gerekir.

   Daha fazla müşteriye maruz bıraktıkça ve müşterilerinizin kim olduğu ve onlarla nasıl konuşulacağı hakkında daha fazla şey öğrendikçe, marka tasarımınızı ve kimliğinizi şekillendirmeye ve geliştirmeye devam edeceksiniz.

   İnsanların marka kimliğinizi nasıl algıladıkları üzerinde asla %100 kontrole sahip olamayacağınızı takdir etmek önemlidir.

   Müşterileri doğru yöne yönlendirebilir, harika bir ilk izlenim bırakabilir ve itibarınızı yönetebilirsiniz, ancak her bir kişinin zihninde var olan bireysel algıları kontrol edemezsiniz (örneğin, kötü bir müşteri hizmeti deneyimi yaşamışlarsa).

   Yapabileceğiniz tek şey, her fırsatta elinizden gelenin en iyisini yapmak ve çekirdek kitlenizde yankı uyandırmaya çalışmak. Ama umarız, bu noktada markanızı bugün oluşturmaya başlamak için gereken araçlara, bilgiye ve kaynaklara sahipsinizdir.

Yazar: Braveen Kumar

Çeviren: Melisa Öztürk

https://www.shopify.com/blog/how-to-build-a-brand

 

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin