Medya pazarlama ajansınıza sormak için 5 ana soru
Medya ajansları, pazarlamacılara sürekli değişen bir ortamda rehberlik etmede temel bir rol oynarlar. Tüketici davranışlarından medya tüketimine, kanal çeşitliliğinden düzenleyici çevreye ve yeni teknolojiye kadar her şeyde, karmaşık durumlar ve belirsizliklerle başa çıkmak onların işidir.

Ancak bir “iyi” medya ajansı nasıl olur? Öne çıkan bir ajans ortağı nasıl fark edilir?

Google Medya Labi olarak -Google markaları adına medya planlama, satın alma, yürütme ve değerlendirme yapan onlarca kişiden oluşuyor- bu soruyu sıkça aldık. Öne çıkan bir ajans, tüm karmaşıklıkları ve bilinmezleri size anlatabilmeli ve bunları yönlendirebileceğine dair size güven veren bir geçmişe sahip olmalıdır. Bu, pratikte ne anlama geliyor?

Toplu deneyimimizden yola çıkarak, Google için güçlü bir ajansın önemli olduğunu düşündüğümüz beş kritik alanı belirledik. Bu alanlar göz önünde bulundurularak bir ajansa yöneltilmesi gereken beş ana soruyu ve “iyi” olanın nasıl olduğuna dair rehberlik sağladık. Aşağıdakilerin kapsamlı veya başarıyı garanti etmek için tasarlandığını belirtmekte yarar var. Bunun yerine, zamanla, ele alınması zorunlu olduğunu düşündüğümüz faktörlere yaklaşım biçimi olarak düşünün.

Beş parçalık bir puzzle: Veri ve ölçüm nasıl karar almanızı yönlendirir? Hedef kitle bilgileri stratejinizi nasıl etkiler? Gizliliği ön planda tutmak sizin için ne anlama geliyor? Yaratıcı karmaşıklığı nasıl yönetiyorsunuz? AI için kısa ve uzun vadeli planlarınız nelerdir? Veri ve ölçüm nasıl karar almanızı yönlendirir? Güçlü bir pazarlama, sağlam verilere dayanır. Ajansınızın veri stratejisi konusunda sağlam bir görüşü olmalı ve organizasyonunuzun benzersiz ihtiyaçlarını yansıtan temel bir “veri omurgası”nı oluşturmanıza yardımcı olabilecek yeteneklere sahip olmalıdır.

Aşağıdakileri göz önünde bulundurun: Ajansınız, veri stratejiniz ve kararları güçlendirmek için gerekli altyapı konusunda size nasıl danışıyor? Bir dolar harcamadan önce başarının olasılığını tahmin etmenize yardımcı olabilir mi? Hangi sistemler ve sinyaller, kampanyaları gerçek zamanlı olarak optimize etmek için ajansınız tarafından uygulanabilir? Ve daha taktiksel olarak, ekibin hangi bölümü veri bilimcileri ve analiz uzmanlarından oluşuyor, istemci hizmeti genel uzmanlarından farklı olarak?

Bu sorulara doğru cevaplar her işletme için farklı olacaktır, ancak güçlü bir ajans ortağı, işletmenizin ihtiyaçlarını karşılamak için nasıl bir vizyon çizeceğini anlatabilmeli ve bunu daha önceki müşteriler için başardığına dair kanıtlara sahip olmalıdır.

Ajansınızın, kanallar arası inkrementalite temelinde bir ölçüm yaklaşımı sunması gerekmektedir. Bizim için güçlü, veriye dayalı karar verme nasıl bir şey? Tutulan ajans ekibimizin %15’ini oluşturan veri bilimcilerinin uzmanlığına güvenerek, performansı kampanya öncesi, kampanya sırasında ve sonrasında sürdürecek bir yaklaşım geliştirdik. Kampanya öncesi – “harcamadan önce kazan” adını verdiğimiz bir aşamada – sıklık, görünürlük, dikkat, yaratıcı kalite ve kampanya hedefi gibi metriklere dayalı tahminsel analizler kullanıyoruz. Kampanya başlangıcında, yaklaşımımız “harcarken kazan” şeklinde değişir ve kampanya sırasında optimize etmek için bir test yapısı ve araç seti içerir. Ve kampanya sonrası, “akıllı gelecek” moduna geçeriz ve yeni içgörüler elde etmek için daha derinlemesine bir analiz yaparız.

Tabii ki, veri ve veri stratejisi, pazarlamanızı ölçmekte ve yatırımınızı haklı çıkarmak ve optimize etmek konusunda da önemli bir rol oynar. Harika bir medya ajansı ortağı, pazarlamayı gelir artırıcı bir araç olarak kanıtlamak için proaktif olarak çalışır ve stratejinizi iş sonuçlarına bağlamak için gerçek bilimi uygular.

Bu uygulamada neye benziyor? Ajansınız, kanallar arası ve pazarlama hunisinin ölçümünde inkrementaliteye dayanan bir ölçüm yaklaşımı sunabilmelidir. Pazarlama ve finans ekibi arasında bağlantı ve uyum sağlamalıdır.

Bu doğrultuda, ajansımız, mikro ölçümler (gerçek zamanlı sinyaller) ve makro ölçümler (ileri düzey modelleme) kullanarak büyük resmi daha iyi görmek için çok seviyeli bir ölçüm çerçevesi kurmamıza yardımcı oldu. Rehberliğiyle, pazarlama kararlarını iş sonuçlarına doğrudan bağlayan bir sonuçlar odaklı planlama da sağladık.

Hedef kitleniz hakkında ne biliyorsunuz ve bu stratejinizi nasıl etkiliyor? Büyük, küresel markalarla çalışan ajanslar, geniş bir bilgi yelpazesinde kalıcı olmalıdır. Ayrıca, kültürel olarak uygun fikirleri pazarda hayata geçirebilmek için doğru içerik ve etkinleştirme yeteneklerine sahip olmalıdırlar.

Ajansınız, etkili iletişim stratejileri oluşturmak için hedef kitle içgörülerini kullanma konusunda bir başarı geçmişi gösterebilir mi? Bu fikirleri küresel olarak ve ana pazarlarınızda hayata geçirmek için gerekli yetenek ve çalışma biçimlerine sahip midir? Bu, iletişim stratejisi ve planlama alanında belirli beceri setlerini gerektirir, ayrıca etkinleştirme, yenilik ve ortaklık geliştirme konularında da.

Veriye dayalı karar verme gibi, iletişim stratejisi ve planlama için özel beceri setleri gerektirir ve ajans ekibimizin bu uzmanlık alanına sahip olanların oranını artırıyoruz. Ve ajansın yardımıyla, bu yetenekleri yerel pazarlarda da geliştiriyoruz, bu da çalışmanın kalitesini ve kültürel uygunluğunu sağlamak için gereklidir.

Gizliliği ön planda tutmak sizin için ne anlama geliyor? Gizlilik günümüzde hepimizin aklında. Ajansınızın, bu karmaşık ve gelişen alanı yönetmenize ve performans sağlamanıza yardımcı olmada önemli bir rol oynaması gerekiyor, bu nedenle işletmenizi gizlilik değişiklikleri için nasıl hazırladığını ve performansı nasıl artırdığını incelemek önemlidir. Güçlü bir ajans ortağı, size öncelikle gizlilik odaklı bir pazarlama stratejisi oluşturmak ve kendi veri uygulamalarına tam şeffaflık sağlamak için el ele çalışacaktır.

Örneğin, bizim ajansımız, bir “Oluştur, Ölç, Etkinleştir” çerçevesi etrafında bir plan oluşturmamıza yardımcı oldu. Bu çerçeve, birinci taraf veri temellerimizi sağlamlaştırır, bu veriden içgörüler elde eder ve bu içgörülere dayalı olarak uygun mesajları doğru kişilere iletmek için aktive eder. Ayrıca, veri kullanımına ilişkin açık kurallar belirleyerek, kendisi ile müşterileri arasındaki veri kullanımını gizlilik odaklı bir şekilde kullanmamızı sağladı.

Yaratıcı karmaşıklığı nasıl yönetiyorsunuz? Medya tüketimindeki değişiklikler, yeni gizlilik düzenlemeleri ve çeşitli diğer faktörler, pazarlamayı piyasaya sürme şeklimizi giderek karmaşık hale getiriyor. Geçmişte televizyon odaklı kampanyalar sadece birkaç varlık gerektiriyordu, ancak dijital odaklı stratejiler, farklı platformlar ve formatlarda yüzlerce özel varlık gerektirebilir.

Sonuç olarak, ajansınızın tüm bunları nasıl destekleyeceğini ve ekibinizi etkili kampanyaları verimli bir şekilde yönetmek için nasıl güçlendireceğini bilmek önemlidir. Etkili kampanyaları sunmak için hangi araçları, teknolojiyi ve çalışma biçimlerini getirecek? Diğer müşteriler için bunu zaten nasıl başarıyor?

Güçlü bir ajans, karmaşıklığı proaktif olarak ele alacaktır. Performans pazarlaması açısından, yaratıcı unsurları dinamik olarak oluşturmak için yapay zeka destekli reklam formatlarını tamamen benimseyecektir.

İşte başka bir pratik örnek. Kampanyalarımızın değişen ihtiyaçlarını karşılamak için yeni yaratıcı çözümler geliştirmek için ajansımızla ortak olduk. Bir dijital yaratıcı SWAT ekibi, YouTube ve sosyal medya gibi belirli platformlar için oluşturma yapıyor. Ayrıca, daha hızlı test edilmesini sağlayan yeni AI yetenekleriyle deney yapıyoruz. Aslında, dijital performans reklamlarımızın çoğu artık makine tarafından oluşturuluyor.

AI için kısa ve uzun vadeli planlarınız nelerdir? AI’nın erken günlerinde olsak da, işimizi güçlendirmek için sunacağı fırsat büyüktür. Şu anda pazarlama sürecinin hemen hemen her aşamasında net uygulamaları görebiliyoruz – strateji ve içgörüler, yaratıcı ilham, üretim, hedef kitle belirleme, optimizasyon, raporlama ve analiz, planlama ve daha fazlası.

Ajansınız bu fırsatı kucaklıyor mu? AI’nın işini nasıl değiştirdiğini ve yarın nasıl değiştireceğini açıkça anlatabiliyor mu? AI araçlarını ve ortaklarını değerlendirmek ve test etmek için net bir çerçeveye sahip mi? Pazar boşlukları için teknik olarak gelişime açık mı?

Tüm endüstri henüz bu büyük sorularla uğraşıyor, ancak bir şey kesindir ki AI ile, geleceğin ajansı bugünden farklı olacaktır. Harika bir ajans, size ve organizasyonunuza geleceği birlikte nasıl ele alacağınız konusunda düşünce lideri ve stratejik bir ortak olabilir.

Yukarıdaki sorulara verilecek cevaplar değişecektir ve başarı formülü her işletme için biraz farklı olacaktır, ancak organizasyonunuz öne çıkan bir ortaklık hak eder. Umarım bu liste, ajans ortaklarınızla yapacağınız planlar için bir düşünce başlatıcısı olabilir.

Kaynak:https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-strategies/data-and-measurement/agency-partner-questions/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin