Müşterilerinizin markanızı başkalarına önermesini nasıl sağlarsınız

 

İşletmenizi pazarlamak pahalıdır. Bankayı kırmayacak müşteri edinme stratejileri bulmak zor olabilir.

Yeni bir müşteri edinmek, mevcut müşterilerinizi elde etmekten altı veya yedi kat daha fazla paraya mal olabilir.

Ancak fazla para harcamak zorunda kalmadan yeni müşteriler edinebilirsiniz.

Yeni iş getirmeye yardımcı olmak için mevcut müşterilerinizi kullanmak, bunu yapmanın en sevdiğim yollarından biridir. Kulağa karmaşık gelebilir, ancak düşündüğünüzden çok daha kolay.

Her şey yaratıcı olmakla ilgili. Elde tutmayı da teşvik eden bir satın alma stratejisi bulmak, dahil olan herkes için bir kazan kazan senaryosudur.

Bir tavsiyenin gücünü küçümsemeyin. Araştırmalar, tüketicilerin %83’ünün aile ve arkadaşlarından gelen tavsiyelere güvendiğini söylediğini gösteriyor. Markanız birine önerildiğinde, muhtemelen bir şans verirler

Ama buradaki anahtar bu ilk öneriyi almak. Bunu nasıl yapıyorsun?

Bu stratejiyi daha önce pazarlama planınıza dahil etmeyi hiç denemediyseniz endişelenmeyin. Nasıl ilerleyebileceğiniz konusunda size biraz fikir vereceğim.

İşte bilmeniz gerekenler

Unutulmaz markalaşma ile başlayın

Unutulmaz bir marka estetiği, mesajı ve sesi, müşterileri markayı arkadaşlarına ve ailelerine hevesle tavsiye eden tutkulu savunuculara dönüştürmede harikalar yaratabilir.

İlgi çekici bir estetik dikkat çekerken, mesaj piyasadaki benzersiz değerinizi iletir. Öte yandan sesiniz, markanıza farklı bir kişilik katarak onu ilişkilendirilebilir ve ulaşılabilir hale getirir. Bu unsurlar uyum içinde olduğunda, müşterilerde güçlü duygular uyandırır ve onları olumlu deneyimlerini ve duygularını çevrelerindekilerle paylaşmaya teşvik eder.

Müşteriler bir markayla gurur ve aidiyet duygusu geliştirdikçe, haberi yaymaktan kendini alamadan hevesli elçiler haline gelirler.

Bir marka ajansı işe almak bir yatırım gerektirse de, bunu tavsiye ediyoruz çünkü artan müşteri sadakatinin, word-of-mouth pazarlamanın ve iş büyümesinin uzun- vadeli faydaları maliyete değer.

Neden kendin yapmıyorsun? En iyi marka ajansları, hedef kitlenizi iyice anlayacak ve ulaşmak istediğiniz kişilere odaklanan bir marka stratejisi geliştirecek uzmanlığa sahiptir. Daha sonra benzersiz bir kişilik oluşturmak için bir araya gelen görsel kimlik, logo, renk paleti, görüntüler ve mesajlaşma oluşturabilirler.

İyi yapıldığında, markanız müşterilerle duygusal bir bağ kurabilir ve onlara hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan kimlik duygusu verebilir. Güçlü bir duygusal bağı olan müşterilerin bunu tanıdıkları herkese tavsiye etme olasılığı daha yüksektir.

Güler yüzlü müşteri hizmeti sağlayın

Yeni pazarlama kampanyaları başlatmadan önce şirketinizin kültürünü analiz edin. Müşteri hizmetinizle başlayın.

Müşteri deneyimini optimize etmek, yalnızca gelirinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda yeni müşteriler edinmenize de yardımcı olabilir. Güler yüzlü müşteri hizmetleriyle ilgili şu istatistiklere göz atalım:

Son araştırmalar, bir şirketle dostane bir etkileşimi olan müşterilerin, bu şirketi başkalarına tavsiye etme olasılığının yüksek olduğunu gösterdi. Düşmanca hizmet yaşayan kişilerin çoğunluğu bir marka önermez.

Arkadaş canlısı olmak size hiçbir şeye mal olmaz.

Sadece yöneticilerinizin ve müşteri hizmetleri temsilcilerinizin hepsinin aynı fikirde olduğundan emin olun. Müşterilerle yüz yüze uğraşıyorsanız, personelinizi gülümsemeleri için eğitmeniz gerekir.

Gerçek ol. Müşteriye gününün nasıl geçtiğini sorun. Müşterilerinizle gerçek bağlantılar kurmaya çalışın.

İnsanlarla telefonda veya çevrimiçi olarak konuşuyor olsanız bile, sesinizin tonu tavrınızı iletecektir.

İç çekmeyin veya derin bir hayal kırıklığı nefesi almayın. Monoton veya soğukkanlı olmayın. Samimi ve enerjik bir sesle konuşun.

Telefonda konuşurken gülümsemek bile sesinizin tonunun daha olumlu gelmesine yardımcı olabilir.

Bu stratejiyi kullanmak zahmetsizdir. Bu ölçebileceğiniz bir şey değil, ancak mevcut müşterileriniz şirketinizle olumlu bir deneyim yaşadıklarında, arkadaşlarına ve ailelerine bundan bahsetmekten mutluluk duyacaklardır.

Siz farkına varmadan, yeni müşteriler kapılarınızdan geçiyor olacak. Onlara aynı şekilde davranırsanız, markanızı başkalarına da tavsiye ederler.

Müşteri sorularına mümkün olduğunca hızlı yanıt verin

Müşteri hizmetleri hakkında konuşmaya devam edelim. Günlük etkileşimler sırasında dostane bakım sağlamanın yanı sıra, müşterilerin soruları veya sorunları olduğunda destek ekibinizin fazladan yol kat etmesi gerekir.

Hoşnutsuz bir müşteriyle hayal kırıklığına uğramak kolaydır. Yanlış olduklarını düşünseniz bile, onlara saygılı davranın ve haklı olduklarını hissettirin.

Müşterileri bir müşteri hizmetleri temsilcisinden haber almak için bekletmeyin. Bu, nerede iş yapıyor olursanız olun aklınızda bulundurmanız gereken bir şeydir.

Tuğla ve harç konumunuz varsa, müşterilerinizi bir yöneticiyle konuşmak için bekletmeyin. Hemen birini alın. Telefonla arama alırken müşterilerinizi çok uzun süre beklemeye almayın.

Müşteri sorularını web sitenizin platformu veya e-posta yoluyla çevrimiçi olarak alıyor olsanız bile, hemen yanıt vermeye önem verin.

Bu sayılara bir göz atın ve bir an için batmasına izin verin.

Hızlı ama etkisiz bir yanıt alan müşterilerin, yavaş ama yeterli bir çözüm alan müşterilere göre bir marka önerme olasılığı daha yüksekti.

Bir müşterinin sorununu çözmeniz, bunu yapmak çok uzun sürerse sizi başkalarına tavsiye edecekleri anlamına gelmez.

Ancak hızlı bir yanıt verirseniz, bir çözüm sağlamamış olsanız bile müşteriler markanızı tavsiye etmeye isteklidir.

Bir tavsiye programı bul

Bazı insanlar markanızı ancak karşılığında bir şey alabilirlerse tavsiye etmeye istekli olacaktır. Onları suçlayabilir misin?

Müşteriler indirim ve ücretsiz şeyler almayı severler. Şirketiniz hakkında bilgi yaydığı için mevcut müşterilerinizi ödüllendiren bir müşteri tavsiye programı hazırlayın.

Gördüğüm en iyi müşteri yönlendirme programlarından biri Uber’den.

İşte programlarının işleyişi. Yönlendirmeyi gönderen müşteri kredi alır, yeni müşteri de kredi alır.

Ödüller şehre ve zamana bağlı olarak değişir, ancak işte 20 dolarlık bir program örneği:

Bu büyük bir başarı.

Bu örnekle, müşteri edinme maliyeti 40$’dır. Uber iki müşteriye 20 dolar ödüyor.

Hizmeti haftada en az bir kez kullanan müşteriler bu platformda ayda yaklaşık 95 dolar harcıyor. Uber bunun %25’ini elinde tutuyor.

Yani iki aydan kısa bir süre içinde, müşteri edinme maliyeti zaten kendini amorti ediyor. Bu harika bir stratejidir ve bir müşterinin yaşam boyu değerini artırır.

Yeni bir müşteri katıldığında, indirim almaya devam etmek için kendi arkadaşlarını da yönlendirmeleri muhtemeldir. Çok para gibi görünebilir, ancak az önce yaşadığım rakamlardan da görebileceğiniz gibi, buna değer.

Tavsiye programınız sadece birkaç dolar değerindeyse, müşterilerinizi heyecanlandırmaz. Onlara karşılığında 5 veya belki %10 gibi bir şey veriyorsanız, bir tavsiyeye ne kadar çaba sarf etmelerini bekliyorsunuz?

Aynı şey tavsiyeyi alan yeni müşteri için de geçerli. Ancak 20 dolarlık bir kredi teklif etmek, ücretsiz bir ürün veya Uber durumunda ücretsiz bir yolculuk almak için yeterli olabilir.

Bu konsepti şirketinize uygulamanın bir yolunu bulun. Uber’in kuruluşundan bu yana hızlı büyümesine dayanarak, sizin için de işe yarayacağından eminim.

Kilometre müşterilerinizle kutlayın

Müşterilerinizi tanımak önemlidir. Onlara isimsiz ve meçhul insanlar gibi davranmayın.

Onlarla konuş. Mağazanızda neden para harcadıklarını öğrenin. Örneğin, diyelim ki bir restoranınız var. Bir müşteri gelip büyük bir sipariş verdiğinde, özel bir gün için olup olmadığını sorun.

Gerçekten umursadığını hissettirmek için fazladan yol kat et. Belki bir doğum günü partisini veya yıldönümünü kutluyorlar. Sipariş yeterince büyükse, ücretsiz teslimat sunmayı deneyebilir veya onlara indirim yapabilirsiniz.

Bir yaşam dönüm noktası hakkında paylaşım yaparken sosyal medyada markalar hakkında konuşan müşterilerin yarısı, markayı başkalarına tavsiye etmek için bunu yapıyor.

Özellikle bir e-ticaret işi işletiyorsanız, bir müşterinin hayatındaki kilometre taşları hakkında bilgi edinmenin her zaman kolay olmadığının farkındayım.

Ancak uygun olduğunda, satın alma hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi almak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bu aynı zamanda güler yüzlü müşteri hizmetleri hakkındaki tartışmayla da ilgilidir.

Bu pazarlama yönünün önemi ve alaka düzeyi elbette sektöre bağlı olacaktır. Ancak yine de bu pazarlama stratejisini işinize dahil etmenin akıllıca yollarını bulabilirsiniz.

Örneğin, diyelim ki kıyafet satıyorsunuz. Mağazanıza bir grup kadın gelir ve pahalı elbiseler denemeye başlar. Satış ekibinizi sormak için eğitin,

“Bu özel bir durum için mi?”

Yeni nişanlanan kadınlardan birini keşfederseniz, kar marjlarınızdan ödün vermeden onları özel hissettirmek için elinizden geleni yapın.

Az önce size gösterdiğim verilere dayanarak, bu müşterilerin markanızı sosyal medyadaki kişilere tavsiye etme şansını artıracaktır.

İşletmenizi resmi olarak önermeseler bile, bu listedeki diğer en iyi yanıtlardan bazılarına bakın:

  • markaya teşekkür et
  • marka tercihini göster
  • indirimler alın.

Tüm bu gönderiler şirketiniz için hala olumlu bir maruziyettir. Sonuç olarak, arkadaşlarının ürünlerinizi veya hizmetlerinizi deneme olasılığı daha yüksek olacaktır.

Müşterilerin sosyal medyada bir marka önermesine neden olan en popüler yaşam kilometre taşlarından bazıları şunlardır:

Bu tür etkinliklerin işletmenizle ilgili olduğu bir sektördeyseniz bunun farkında olun.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği tanıtın (UGC)

Şimdi, alışılmışın dışında düşünme ve yaratıcı olma zamanı.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği teşvik eden promosyonlar yürütmek, işinizi büyütmenin harika bir yoludur.

Neden?

Bunu başarmak size çok paraya mal olmayacak. UGC sizin tarafınızdan çok fazla zaman almaz ve çok az çaba gerektirir.

Ancak sonuçlar çok ödüllendirici olabilir.

UGC ile müşterileriniz resmi olarak işletmenizi tavsiye etmeyecek. Bununla birlikte, oluşturacağınız marka teşhiri bir öneri kadar etkilidir.

UGC’nin çevrimiçi alışveriş yapanları nasıl etkilediğine bir göz atın:

Buna yaklaşmanın birçok yolu var. Favorilerimden biri sosyal medyada yarışmalar düzenliyor.

Bu yarışmalardan birini yürütmek için Instagram veya Facebook’u pazarlama kanalı olarak kullanın. Müşterilerinizin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtan fotoğraflar ve videolar yüklemesini sağlayın.

Belirli bir son tarihte, en çok beğeni veya yoruma sahip gönderiyi seçin ve onlara bir ödül kazanın. Ödülü buna değer kılarsanız, takipçilerinizden yüksek bir katılım oranı alırsınız.

Sonuç olarak, markanız yarışmaya katılan müşterileri takip eden kişilere maruz kalacaktır. Bu da dolaylı olarak markanızı yeni bir kitleye tavsiye ediyor.

Hatta web sitenizin bir bölümünü UGC’ye ayırabilirsiniz.

Müşterilerin şirketinizle ilgili deneyimleri hakkında videolar yüklemesine veya hikayeler paylaşmasına izin verin. Pazarlama bütçenizi sakat bırakmadan kapıya yeni müşteriler getirmenize yardımcı olacaktır.

Müşterileri işinizi gözden geçirmeye teşvik edin

Ürününüz veya hizmetiniz hakkında yazmak da dahil olmak üzere şirketinizi birçok farklı şekilde tanıtabilirsiniz. Ancak hiçbir şey bir müşteriden gelen çevrimiçi bir inceleme kadar güvenilir görülmez.

Açıkçası, insanlara işinizin harika olduğunu söyleyeceksiniz. Tüketiciler, markanız hakkında isteyerek kötü bilgiler açıklamayeceğinizi biliyor.

Web sitenizdeki bilgiler yeni bir müşteri edinmeniz için yeterli olmayabilir. Ancak müşteri yorumları, markanızdan yeni bir müşteri satın alma şansını artırır:

Şirketinizin mümkün olduğunca çok sayıda inceleme web sitesinde bir profili olduğundan emin olun. İncelemelere doğrudan web sitenizde izin vermenin yanı sıra, müşterilerinizin işinizi aşağıdaki gibi platformlarda incelemesine izin verin:

  • Yelp
  • Facebook
  • Google İncelemeleri
  • Gezi Danışmanı

Ne kadar çok platformda olursan, pozlamanız o kadar büyük olur. Bazı müşteriler bazı web sitelerindeki incelemelere diğerlerinden daha fazla güvenir.

Araştırmalar, en güvenilir iki inceleme web sitesinin Google ve Better Business Bureau olduğunu gösteriyor. Sadece Yelp’te bir hesaba sahip olmak yeterli değil.

Artık mevcut müşterilerinizin yorum yazmasını sağlamanın yollarını bulmanız gerekiyor.

Onlara doğrudan sorun. Bir işlemi tamamladıktan sonra, onlardan çevrimiçi bir inceleme yazmalarını rica edin.

Ya da başka bir rotaya gidebilir ve onlara bir teşvik verebilirsiniz. Markanız için çevrimiçi bir inceleme yazarlarsa indirim veya bir tür promosyon sunabilirsiniz.

Sadece iyi değerlendirmeler talep etmediğinizden emin olun. Sadece bir inceleme istediğinizi açıkça belirtin ve bunun iyi bir inceleme olmasını umun.

Sonuç

Müşteri edinme maliyetlerini düşük tutmak için bazı yaratıcı pazarlama taktikleri bulmanız gerekir.

İşletmenizin çalışma biçimlerinde ince değişiklikler yapmak, mevcut müşterilerinizin markanızı başkalarına tavsiye etmesini sağlayabilir.

Müşteri hizmetleri gibi basit şeylerle başlayın. Her zaman arkadaş canlısı olun ve müşteri sorularına mümkün olduğunca hızlı yanıt verin.

Markanızı denediğiniz için yeni müşterilerinizin yanı sıra sizi tavsiye ettiği için mevcut müşterilerinizi ödüllendiren bir müşteri tavsiye programı oluşturun.

Müşterilerinizin hayatlarındaki önemli kilometre taşlarını ve olayları kutlamalarına yardımcı olun.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği teşvik edin ve müşterilerinizin işletmenizi çevrimiçi olarak incelemesini kolaylaştırın.

Bu ipuçlarını takip ederseniz, mevcut müşterileriniz işletmenizi yenilerine önerecek ve müşteri tabanınızı genişletecektir.

Kaynak: https://www.quicksprout.com/

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin