ABD ticari drone’lara yeşil ışık yaktı


Yazan: Umut Yılmaz Genç

Geçtiğimiz Çarşamba günü ABD genelinde yapılan duyuruda insansız hava araçlarının  ülke genelinde ticari amaçlarla kullanılmasına bir adım daha yaklaşıldığı belirtildi. ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın duyurusunda Microsoft, Apple, Qualcomm, FedEx ve Google gibi dev şirketlerin geliştirilen 10 farklı drone projesinde devletle, eyaletlerle ve daha küçük yerel yönetimlerle ortak çalışacağı belirtildi. Müşterek çalışmanın drone projelerini daha da ileriye taşıyacağı vurgulandı. Tıbbi kan ulaştırma projesinden yemek siparişi dağıtımına kadar birçok projenin yer aldığı toplam 149 katılımcı arasından yalnızca 10 tanesi kabul edildi.

Amazon ve DJI’ın projeleri seçilmedi

Bakanlıkla yürütülen görüşmelerde toplam 149 katılımcı arasından belirlenen 10 projenin sahipleri arasında geçtiğimiz yıl drone ile kargo teslimatı yapacağını açıklayan Amazon yer almadı. Reuters’a göre Amazon’un ilk aşamada New York’ta geçerli olacak drone ile kargo teslimatı projesi daha önce kabul edilmesine rağmen görüşmeler sırasında reddedildi. Öte yandan, dünya genelinde en büyük sivil amaçlı drone üreticilerinden biri olan Çinli Dji firması da projesi kabul edilmeyen firmalar arasında.

Kabul edilen projelerden bazıları

  • Flytrex firması Kuzey Carolina’da drone ile yiyecek siparişi teslimatı testlerine başlayacak.
  • FedEx bazı havalimanlarında güvenlik ve yedek parça teslimatı amacıyla drone kullanacak.
  • Florida’da devlet kurumları drone yardımı ile sivrisinek popülasyonunu kontrol altına alacak.
  • Teknoloji devi Apple North Carolina’nın kuşbakışı görüntülenmesi projesinde diğer rakipleri olan Microsoft, Intel, Uber’i geçti ve aynı projeyi aldı.
  • Nevada’da yer alan Reno şehri yerel yönetimi Flirtey ile ortaklaşa bir şekilde drone kullanarak medikal ürünlerin dağıtımını yapacak.

149 projeden seçilen bu örneklerin detayları henüz belli olmadı, bu yılın diğer yarısında detayların kesinleşip açıklanacağı söyleniyor.

Drone teknolojisi gelecekte nasıl kullanılacak?

Yalnızca ABD’de bir milyondan fazla drone ve 90 binden fazla pilot kayıtlı olduğu bilgisini veren Amerikan Federal Havacılık Otoritesi, insansız hava araçlarının sistematik bir şekilde değerlendirildiği takdirde ulaşımdan ticarete, ilk yardımdan güvenliğe kadar birçok alanda efektif bir şekilde kullanılabileceğinin altını çiziyor.

Kaynak

www.bbc.com

www.bloomberg.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin