Adobe Voco’nun “Ses Fotoşopu” özelliği endişe yaratıyor
Çeviren: Ali Mert Giray

Adobe’un geçen hafta tanıttığı “Project Voco” programı, kaydedilen bir sesin çok basit ve hızlı bir şekilde değiştirilmesini mümkün kılıyor. Kayıdın içindeki cümle düzenini, kelimeleri sesin tonunu hiç bozmadan değiştirebilen Voco, güvenlik ve etik sorularını da yanında getiriyor.

Geçtiğimiz Perşembe günü San Diego’da tanıtılan Voco büyük ilgi çekti. Demo tanıtımı sırasında Voco geliştiricisi olan Adobe çalışanı Zeyu Jin, kendi sesiyle anlık olarak “and I kissed my dogs and my wife” cümlesini ses kaydına aldı. Jin, Voco programı sayesinde oldukça basit ve hızlı bir şekilde cümleyi “and I kissed Jordan three times” olarak değiştirdi. Programın cümle ve kelime vurgularını es geçmemiş olması büyük ilgi topladı.

“Fotoğraf editleme alanında devrim yaratmıştık, şimdi sıra ses editlemede” diyen Zeyu Jin, programın konuşan kişinin diksiyonunu tam olarak algılaması için 20 dakikalık bir konuşma kaydına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Fakat Voco, bir çok tartışmayı da beraberinde getirdi. Stirling Universitesi’nde medya ve teknoloji üzerine ders veren Dr Eddy Borges Ray, uygulama karşısında endişelendiğini belirtti. “Adobe programcıları yeni bir şeyler geliştirmenin heyecanı ile yarattıkları şeyin suistimal edilme potansiyelini ve etik kurallarını göz ardı ediyorlar” diyen Ray, bu yazılımın dijital medya kayıtlarını kolayca manipüle edebileceğini ekledi. Dijital kayıtlar ile kanıt gösteren avukatlar, gazeteciler ve diğer profesyonellerin bu uygulama yüzünden işlerinin zorlaşacağını, zaten Adobe Photoshop ile fotoğraf alanında pek çok manipülasyon uygulandığını, Voco ile bunun ses alanına da taşınacağını belirtti.

Kimlik Kontrolu

Voco’nun yarattığı risk bunlarla sınırlı kalmıyor. Günümüzde pek çok banka, telefon ile sağladığı müşteri hizmetlerinde “ses imzası” kullanıyor. Müşterilerini sesinden tanıyan bu sistem, Voco kullanılarak yanıltılabilir ve müşterilerin banka bilgilerine ulaşılabilir.

Siber güvenlik uzmanları, Adobe’un bu icadı ile şirketlerin uzun senelerden uğraşarak geliştirdiği güvenlik sistemlerini yanıltabileceğini söylüyor.

Biometrik şirketler ise Voco’nun güvenlik sistemlerini kandıramayacağını, çünkü sistemlerinin insanların başkalarını tanımak için kullandığı sıradan yöntemlerden farklı olduğunu iddia ederken, Voco’nun neler yapabileceğini ancak test edildikten sonra anlaşılacağını ekledi.

YouTube player

Kaynak: bbc.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin