AI: Claude AI nedir ve kullanımı ücretsiz midir?Yazar: James Jones

Yapay zeka sohbet robotu patlamasının zirvesi geçmiş olabilir, ancak artık çeşitli rekabetçi üretken yapay zeka sohbet robotları mevcut.

OpenAI’nin ChatGPT’si, hem şakalar yapabilen hem de ayrıntılı ve karmaşık bilimsel araştırmaları açıklayabilen etkileyici, insan benzeri sohbet robotu ile dünyayı büyüleyen ilk ürün oldu. Hepsi basit, insan tarafından yazılmış metin istemlerinden. Bu bir gerçekti ve dünyanın en büyük şirketlerinin pastadan pay kapmaya çalıştığı ve yeni şirketlerin kendi yapay zeka ürünlerini ortaya çıkardığı yoğun bir yapay zeka silahlanma yarışının fitilini ateşledi.

Google ve Microsoft, son birkaç yılda yapay zeka alanına giren dev teknoloji şirketlerinden sadece iki örnek.

ChatGPT’nin üretken chatbot endüstrisindeki en büyük rakiplerinden biri, 2023’te piyasaya sürülen Claude AI’dır.

Claude AI’nin sahibi kim?

Claude AI, Kaliforniya merkezli yapay zeka girişimi Anthropoic’e aittir ve 2021 yılında OpenAI’nin eski kıdemli üyeleri Daniella ve Dario Amodei tarafından kurulmuştur. Dario daha önce OpenAI’nin Araştırmadan Sorumlu Başkan Yardımcısıydı. Bunlar , şirketin Microsoft ile birlikte yaptığı çalışmalar da dahil olmak üzere, 2019 yılında işleri yönetmek için işten ayrılan birkaç OpenAI çalışanı arasındaydı .

Birkaç yıl içinde şirket 700 milyon dolar fon topladı ve 2023’ün sonuna doğru Amazon’un 4 milyar dolara varan yatırımın ardından azınlık hissedarı olduğu açıklandı . O zamandan bu yana Google, Anthropic’e 400 milyon dolar yatırım yaptı .

Şu anda 150’den fazla çalışanı bulunan işletme, Claude adı verilen bir büyük dil modelleri (LLM) ailesi oluşturdu.

Anthropic’in USP’si , LLM’lerin mümkün olduğu kadar etik olması için geliştirilen bir yaklaşım olan ‘Anayasal Yapay Zeka’ adını verdikleri şeydir. Chatbot, güvenli, doğru ve emniyetli bir şekilde hareket edebilmesi için 1948 İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nden alınan ilkeler üzerine eğitildi.

Anthropic, Claude’un ilk yinelemesini Mart 2023’te başlattı ve bunu Temmuz 2023’te Claude 2 ile takip etti. Claude 2, özet ve analiz amacıyla PDF’leri ve diğer belgeleri yükleme yeteneği nedeniyle piyasada öne çıktı.

Anthropic, Mart 2024’te, işletmenin geniş bir bilişsel görev yelpazesinde yeni endüstri ölçütleri belirlediğini iddia ettiği Claude 3’ü piyasaya sürdü. Claude 3, farklı seviyelerde yeteneklere, bilgi düzeylerine ve karmaşıklığa sahip modellerden oluşan bir ailedir (Haiku, Sonnet ve Opus).

Anthropic’in değeri şu anda 20 milyar dolar civarındadır ve kamu yararına çalışan bir şirkettir; kâr elde etmeyi amaçlayan ancak kamuya ve kullanıcılarına fayda sağlayacak şekilde bir işletmedir.

Claude AI nedir?

En temel haliyle Claude AI, Anthropic’in ChatGPT’nin kendi versiyonudur . ChatGPT 3.5’e benzer şekilde, veri kümesinin bir kesme noktası (2022) vardır ve internete bağlanamaz, dolayısıyla 2022’den sonra meydana gelen olaylarla ilgili istemlere yanıt verirken ne kadar doğru olabileceği konusunda sınırlamaları vardır.

Chatbot, doğal, insan benzeri metin tabanlı konuşmalar yapacak şekilde eğitildi ve en iyi şekilde özetleme, soru-cevap, karar verme, kod yazma ve özetleme için kullanılıyor.

Claude aynı zamanda Claude modellerine güç veren temel Yüksek Lisans’ın adıdır. Claude’un yanı sıra Claude’un daha hafif ve daha hızlı versiyonu olan Claude Instant ve aileye en son eklenen Claude 3 de bulunuyor.

Çeşitli özellikler Claude’u rakiplerinden farklı kılıyor. Konuşma akıcılığında üstündür ve ilgi çekici konuşmalara dahil olduğunda kendine hakim olabilir ve gerçeklere dayalı doğruluk ve şeffaflıkla gurur duyar.

Aynı zamanda çok hızlıdır. Örneğin özgeçmişimin bir kopyasını yükledim ve Claude’dan bunu benim için özetlemesini istedim. Kariyer zaman çizelgesi ve uzmanlığım ve deneyimimin genel bir özeti de dahil olmak üzere CV’mle ilgili yedi madde işaretini döndürmem birkaç saniyeden az sürdü.

Claude’un şu anda 200.000 jetonluk bir bağlam penceresi var, bu da yaklaşık 150.000 kelimelik metin girişlerini veya 500 sayfalık yazılı materyali işleyebileceği anlamına geliyor. Bu, kullanıcıların halüsinasyon (yani bir sohbet robotunun gerçekte doğru olmayan bir şeyle yanıt vermesi) yaşama olasılığını çok daha azaltır ve işletmelerin büyük belgeleri hızlı ve doğru bir şekilde analiz etmek ve özetlemek için sohbet robotunu kullanmasına olanak tanır.

Claude AI nasıl kullanılır: adım adım

Üye olmak

Claude AI’yi kullanmak basittir. Claude.ai adresine gidin ve bir e-posta adresi kullanarak kaydolun. Oradan adınızı vermeniz ve Anthropic’in Kabul Edilebilir Kullanım Politikasını ve Claude’un mükemmel olmadığını ve yanlış veya yanıltıcı bilgiler üretebileceğini kabul etmeniz istenecektir. Standart şeyler.

Formaliteler ortadan kalktığında Claude’un açılış sayfasına yönlendirilirsiniz. Otomatik olarak erişmenize izin verilen model, Anthropic’in ikinci en akıllı Claude modeli olan Claude 3 Sonnet’tir.

İstemleri girin

Sonnet, metin ve belgelerin yanı sıra görüntüleri de anlayabilir ve bunlarla çalışabilir; böylece Claude’un metin çıkarması için bir görüntü yükleyebilir, kullanıcı arayüzü tasarımını ön uç koduna dönüştürebilir, Claude’dan belirli bir ortamın fotoğrafına yönelik stil iyileştirmeleri önermesini isteyebilirsiniz. veya bir tabak yemeğin fotoğrafından bir tarif oluşturun; örneğin iç tasarımcılar, kodlayıcılar ve acemi şefler için mükemmel.

Claude 3 Sonnet ile etkileşime geçmek için metin kutusuna bir bilgi istemi girmeniz veya bir dosya yüklemeniz ve modelin onunla ne yapmasını istediğinize dair bazı talimatlar vermeniz yeterlidir. Claude PDF’leri, Word belgelerini ve daha fazlasını okuyabilir.

Açık ve spesifik olun

Claude AI kullanırken en iyi sonuçları elde etmek için açık ve spesifik sorular sormanız tavsiye edilir. Sorgunuz ne kadar ayrıntılı olursa karşılığında o kadar iyi yanıt alırsınız. Ek olarak, her zaman mümkün olan yerlerde bağlam sağlamaya çalışın; bu, Claude’un ilgili ayrıntıları anlamasına olanak tanır.

Daha fazla açıklama için ilk sorularınızı takip etmek de iyidir. Claude, istendiğinde konuları her zaman daha ayrıntılı açıklamaya çalışacaktır. Ayrıca, talebinizi yerine getirmeden önce Claude’a daha fazla bilgiye ihtiyacı olup olmadığını veya sizin için herhangi bir sorusu olup olmadığını sorabilirsiniz.

Pratik

Bunun ötesinde, Claude’u test etmeye ve sınırlamalarının nerede olduğunu ve kendi amaçlarınız için nasıl yararlı olabileceğini görmeye değer. Yetenekleri hakkında fikir sahibi olmak için belgeleri yüklemeyi ve onunla genel görüşmeler yapmayı deneyin. Bu, Claude AI’yi hem iş hem de kişisel kullanımlar için günlük görevlerinizde en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı bilmenizi sağlayacaktır.

Claude AI’nin kullanımı ücretsiz mi?

Claude AI, şu anda günde yaklaşık 30 mesaj olan sınırlamalarla ücretsizdir. Ücretsiz sürüme erişmek için ihtiyacınız olan tek şey bir e-posta adresidir.

Anthropic’in daha hızlı ve daha akıllı Claude AI modellerine erişim için yükseltme yapmak, yıllık olarak faturalandırılan aylık 20 ABD dolarıdır.

Claude Pro, tamamen özelleştirilebilir bir kişiliğe sahip olmak ve Claude’u Slack gibi üçüncü taraf uygulamalara entegre etmek, ücretsiz plana göre 5 kat daha fazla mesajlaşma ve yeni özelliklere erken erişim dahil olmak üzere size çok daha fazla işlevsellik sunar.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin