”Air Taxi” firması 2026’da ticari hizmete başlamayı planlıyorYazar: Thomas Macaulay

Air taxi firması 110 milyon dolar topladı. Skyports, finansmanın şirketi “pazar lideri konumuna” getirdiğini söyledi. İngiliz bir drone üreticisi, 110 milyon dolarlık muazzam bir bağış topladıktan sonra 2026’da hava taksilerini piyasaya sürmeyi planlıyor. İlk uçuşların Birleşik Arap Emirlikleri’nden başlaması planlanıyor. Bu yılın başlarında Skyports, 2026’da hava taksi hizmetlerinin başlaması öncesinde Dubai’deki yetkililerle dört vertiport inşa etmek üzere bir anlaşma imzaladı. Skyports daha sonra hava taksilerini diğer pazarlara da getirmeyi planlıyor. Şirket şu anda Oxfordshire’da İngiltere’nin ilk vertiport test ortamını geliştiriyor ve ABD’deki liman yetkilileriyle birlikte “middle-mile” bir drone projesi üzerinde çalışıyor.

Skyports’un CEO’su ve kurucu ortağı Duncan Walker, şirketinin artık “pazar lideri konumunda” olduğunu söyledi. Parayı yeni havacılık hizmetlerine yatırma sözü verdi.

Walker yaptığı açıklamada, “ACS desteğiyle, dünya çapında ticari hava taksi ve elektrikli drone hizmetlerini geliştirmek için mümkün olan en iyi konumdayız” dedi

Bu hizmetler giderek artan bir ilgi görüyor. Elektrikli motorları dikey uçuşla birleştiren eVTOL’ler karbon emisyonlarını azaltabilir, küçük alanlarda gezinebilir ve pist ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Yine de herkes hayran değil. Eleştirmenler bunların pratik olmadığını ve paranın karşılığının düşük olduğunu iddia ediyor. Skyports 2026’da onların yanıldığını kanıtlamayı umacak.

https://thenextweb.com/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin