New York yasaları ile Airbnb’ye savaş açtı


Yazan: Emma Hinchliffe

Çeviren: Erim Can Kalkan

Ev paylaşım şirketi olan Airbnb, New York’a karşı cuma günü ciddi bir dava açtı. New York Valisi Andrew Cuomo’ nun imzaladığı bir senet sonrasında devlet bazı kararlar almaya başladı. Bundan sonra Airbnb’ de yer alan kısa süreli, illegal ve uygunsuz içerikle paylaşılan kiralama haberleri için para cezasını yürürlüğe geçirdi. Airbnb’ nin daire paylaşımlarının insanların evlerinin reklamını yapıyor olması ve kısa süreli yada uzun süreli kiralanmasına yardım ediyor olmasından dolayı yeni bir yasa çıkardılar. Bu çıkan yasaya göre bundan sonra 30 günden az kiraya verilen daireler için Airbnb 7.500 dolar ceza ödemesi gerekmektedir.

Airbnb, Eylülde kendilerine açılan bu sert dava ile sarsıldı. Cuma günü yaptığı açıklamada şirketini kurallara uygun düzenleyeceğine ve devletin hazırladığı kararları harfi harfine uygulayacağına dair söz verdi. Fakat Airbnb’ nin bu verdikleri sözler yinede yeterli olamadı. Davanın sonuçlanmasının ardından, Andrew Cuomo’nun sözcüsü Rich Azzopardi New York Times gazetesinde bu konu hakkında açıklama yaptı: ‘ Biz bu durumu çok düşündük ve karar verdik ki buna engel olan hali hazırda yasalar vardı ve artık bizim yasamızda da yürürlüğe girdi.’

Hazirandan bu yana bu davayla uğraşan Airbnb, New York’ ta ev sahipleriyle beraber konulan bu yasalara karşı birlik olup ayakta durabilmek için görüşmeler yapmayı denedi. Bu süre zarfında bir çok kişi Airbnb’ yi New York’un emlak piyasa düzenini bozduğunu öne sürerek suçladı.Yürürlüğe giren yeni yasa Airbnb için tam bir felaket oldu. New York, Airbnb için en kazançlı pazarlama alanıydı yaklaşık 40.000’e yakın konutun reklamını yapıyorlardı. Bunların yarısı sadece evden diğer yarısı ise apartman dairelerinden oluşuyordu ve bu oranda New York emlak piyasasının büyük bir çoğunluğunu kapsıyordu.

Sadece New York’la sınırlı kalmayan bir süreç başladı.

Bu yeni yasaya göre, Airbnb eğer kuralları çiğnerse bir tek şirket cezalandırılmayacak aynı zamanda evini kiralayan kişi de cezalandırılacak. Bu yasa sadece New York ile sınırlı kalmayıp, bazı Avrupa ülkeleri içinde değişiklikler düşünülmeye başlandı. Bu Avrupa şehirleri arasında Barcelona, Amsterdam ve Berlin gibi metropollerde bulunmakta.

Airbnb konutlaşmayı rayından çıkarmaya hazırlanırken, Cuomo’nun yaptığı açıklama ve imzası açık bir şekilde belirtiyor ki; New York’ta artık Airbnb için katı yasalar var. Fakat bütün bu kurallara karşılık Airbnb ise: “Bize yaptığınız yasalara aykırı, bizim de haklarımız var” diyerek kendini savunmaya devam ediyor.

 

Kaynak: mashable.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin