Airbnb reklamı “ayrımcılıkla mücadele” sözü veriyor


Yazan: Patrick Kulp

Çeviren: Sezin Emkin

Airbnb, “ayrımcılık” kavramının ciddiye alınması gerektiğini herkese hatırlatmak istiyor.

Ev kiralama hizmeti sunan Airbnb’nin halkla ilişkiler departmanında, ev sahipliği yapanlar tarafından ırkçılığa uğranıldığına dair bir dizi rapor bulunuyor. Şirkette baş ağrısı oluşturan bu olayın ardından, şirket üzerinde topladığı ön yargıyı önleyici, oldukça gösterişli, yeni bir reklam kampanyası başlatıyor.

75 saniyeden oluşan reklamda çeşitliliği ileri süren, ekran boyunca dağınık bir biçimde yanıp sönen ve sürekli değişen ultra büyütülmüş yüzlerin montajına yer veriliyor.

Reklam filmindeki “Kabul Et” başlığı, sitede rezervasyon esnasında karşınıza çıkan pembe butonu anımsatmak için tasarlanmış.

Airbnb’nin iddialı ve minimalist pazarlama tarzına uygun olarak reklam, somut olan herhangi bir bilgiye her zaman açıktır. Ancak son reklamdaki mesaj, açıkça son birkaç ay içinde yapılan imaj onarım çabalarıyla ilişkilendirildi. Bu arada dahili soruşturma başlatılması üzerine, artık tüm ev sahipleri ve konuklar tarafından imzalanan, ayrımcılıkla mücadeleyi destekleyen yeni bir sözleşme hazırlandı.

Airbnb pazarlama sorumlusu Jonathan Mildenhall’ın Mashable’a e-postayla verdiği bir demeçte: “Konseptimiz basitti: Müşterilerimiz, birbirimize olan bağlılığımız ve bir harekete geçme çağrısı” diye belirtti. Ardından, “ Reklam filminin gücü yüzlere yansıyor, insanların gözlerinin içine bakan biri için bunu inkar etmek çok daha zor.” diye de ekledi.

Ancak videonun yayınlanma tarihi insanlarda, hareketli bir seçimin halkı sersemleştirmesi gibi bir etki yarattı.

Amaçlarının izleyicilerini kendi toplulukları haline getirmek olduğunu belirten Mildenhall, ülkenin söylemleri alıp başını gidince üstlenme ve kabul mesajının Airbnb’nin ötesinde olduğu eskisinden daha açık hale geldiğini de ekledi.

Hizmet içerisindeki ırkçılığın tespiti, twitter kulllanıcılarının paylaşımlarını bu baharda #AirbnbWhileBlack hashtagiyle halkla paylaşmalarıyla yapıldı.

Bir ay sonra şirket, adil konut yasasının ihlal edildiğini öne süren bir “grup ayrımcılığı” davasıyla vuruldu. (Hakim bu davayı bu ayın başında engelleme kararı aldı.)

Bu başarısız tanıtım fırtınası, Airbnb için sıkıntılı bir dönem yarattı. Bu dönemde şirket, kendini suçlamalarından müdafaa etmek için uzun bir süre çabaladı.

Şirket, Haziran ayında platformlarındaki ayrımcılığı, derinlemesine incelemeye hızlı bir şekilde başladı. Üç ay sonra, probleme karşı mücadele etmeyi amaçlayan rezervasyon sürecindeki bir dizi değişiklikle soruşturma tamamlandı.

Kurum içinde çekilen reklam filmi sadece şirketin sosyal kanallarında paylaşılacak.

 

Kaynak: http://mashable.com

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin