Amazon üçboyutlu holografik odalar ve perakende satış mağazaları için hazırlandı


Yazan: LEO LUTERO

Çeviren: Defne Tütüncü

Amazon’un patentli tasarımları; vitrinden duvara, her yüzeyi dokunmatik ekrana dönüştürmeye yeterli.

Amazon tarafından alınan bu yeni patent, mekanı tamamen holografik odaya dönüştüren konsepti gururla gösteriyor. Projektörler, ışık demetleri ve kamera modüllerinin karışımı ile komplex bir şekilde çizilen teknoloji; odaların içinde, bireysel, ticari ya da perakende kullanımda veya taşınabilir lamp-like mekanizmalarının içinde kullanılmak üzere tasarlandı.

görsel 1

‘’Yansıtıcı merkezli derinlik haritalama tablosu’’ başlıklı belgede Amazon’un vizyonunu gösteren; ana iki bölüm vardı.

görsel 2

Öncelikle 3D haritalama teknolojisi; patent’e göre çeşitli ışık demetleri mekanı ya da odayı doldurur ve yansıtıcı kameranın arkasından kayıt eder. Yansıtıcılar, odadaki objelere vurarak deformasyonu belirler ve odanın 3D haritası oluşturulur. Projeksiyonlar; her duvara konumlandırılarak ve her yüzeyi not ederek her objenin 3D formunu temsil eder.

Bu haritalamadan sonra projeksiyon sistemi gelir. Projektörler görüntüleri yüzeylere ve objelere yansıtır. Çünkü projektörler her yüzeyin konumunu bilir, holografik efekt ile sentezleyebilir.

Örnek olarak; eğer odada vitrin varsa; sistem, ikna edici etki yaratmak için, kişinin yüzünü maske üstüne yansıtabilir. Diğer bir uygulama ise, oynadığınız oyuna göre tuttuğunuz her şeyin; silah ya da basket topuna dönüşebileceği bir kumar da olabilir.

görsel 3

Ama teknolojinin ilk uygulaması muhtemelen düz yüzeyleri yansıtmak olacak. Bununla birlikte, her duvar dev bir dokunmatik ekrana, bir kağıt destesi interaktif tablete dönüşebilecek.

Patent gösteriyor ki projeksiyon sistemi odanın tavanına da monte edilebilecek. Patent, Amazon’un halihazırda ilk örneklerinin olduğunu söylememesine rağmen teknoloji çokta uzak görünmüyor.

Bu derinlik haritalaması artı projeksiyon tandemi, daha önce ‘’Fine dining’’ ve ‘’VR glasses’’ için kullanılmış ve PSFK’de rapor edilmişti. Ama bu patent Amazon’un çabaları dışında, büyüme hayallerini de ortaya çıkardı.

Kaynak: http://www.psfk.com/2015/12/amazon-patent-immersive-holographic-rooms-projection-mapping.html#popular

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin