Amazon, reklam verenler için üretken yapay zeka görüntü aracını tanıtıyor
Çeviren: Sena Can

Reklam verenler, gazetelerden radyoya, televizyona, dijital yayınlara, internet yayınlarına ve ötesine kadar yeni teknolojilere yönelme konusunda her zaman açık olmuşlardır. Bugün endüstri, yeni yapay zeka yeteneklerinin yükselişiyle bir sonraki büyük evrimine bakıyor. Pazarlamacılar uzun süredir modelleme ve ölçüm için yapay zekayı kullanıyor olsa da, daha yeni üretken yapay zeka araçları, reklam oluşum sürecinin gelişimini kolaylaştırmaya yardımcı olma potansiyelleri nedeniyle geçen yıl boyunca ilgide bir artış gördü. Amazon Ads, yaratıcı engelleri ortadan kaldırmak ve markaların reklamlarının performansını artırmaya yardımcı olabilecek yaşam tarzı görselleri üretmesine olanak sağlamak için tasarlanmış üretken bir yapay zeka çözümü olan görsel oluşturmayı beta sürümünde başlattı.

Amazon Reklam Ürünleri ve Teknolojisi kıdemli başkan yardımcısı Colleen Aubrey, “Görüntü oluşturmayı basit ve kolay hale getirecek araçlar sağlamak, reklamverenleri desteklemenin yanı sıra müşterilerimizin reklamları daha ilgi çekici ve görsel olarak zengin görmesini sağlamanın başka bir yoludur. Üretken yapay zekanın mükemmel bir kullanımı: daha az çaba ve daha iyi sonuçlar.” dedi.

Amazon Ads etkinliği unBoxed’da , Amazon Web Services’in (AWS) başkan yardımcısı ve seçkin veri tabanı ve yapay zeka bilimcisi Aubrey ve Sudipta Sengupta, yeni görüntü oluşturma çözümünü ve yapay zekadaki ilerlemelerin reklam verenler için nasıl daha fazla olasılık açabileceğini tartıştı.

Yapay zeka reklamcılığın geleceğini nasıl şekillendiriyor?

Yapay zeka ve makine öğrenimi 1950’lerden bu yana ortalıkta olmasına rağmen, bu teknoloji günlük ürün ve hizmetlere sorunsuz bir şekilde entegre edildiğinden son birkaç yılda heyecanı arttı. Örneğin tüketiciler Amazon’da Sponsorlu Ürünler reklamlarını gördüklerinde veya Prime Video’da yeni bir dizi bulduklarında yapay zeka ve makine öğrenimi ile etkileşime giriyorlar.

Sengupta’nın açıkladığı gibi, üretken yapay zeka, çeşitli girdilere dayalı olarak reklamlar için başlıklar, açıklamalar ve resimler gibi yeni içerikler oluşturma yeteneği nedeniyle reklam verenlere heyecan verici fırsatlar sunuyor.

Sengupta, “İçerik oluşturma insan yaratıcılığının somut örneği olsa da, üretken modeller bu işlerin bir kısmını bizim için yapma konusunda muazzam bir potansiyel gösterdi; bu aynı noktaya daha hızlı ulaşmamıza yardımcı oldu” dedi. “Reklam verenlerin artık bilgi ve uzmanlıklarını artırmaya yardımcı olacak bir tür yaratıcı asistanı var.”


Aubrey’nin açıkladığı gibi Amazon Ads, reklam verenlere, yayıncılara ve iş ortaklarına ürün oluşturmak ve sunmak için AWS’nin sunduğu 200’den fazla hizmetin 125’inden fazlasını düzenli olarak kullanıyor.

Örneğin Amazon Ads, geliştiricilerin, veri bilimcilerin ve iş analistlerinin hızlı ve kolay bir şekilde verileri hazırlamasına ve yüksek kaliteli makine öğrenimi modellerini geniş ölçekte oluşturmasına, eğitmesine ve dağıtmasına yardımcı olan amiral gemisi AWS makine öğrenimi yönetilen hizmeti olan Amazon SageMaker’ı Amazon DSP’ye yükseltmeleri desteklemek için kullanıyor. Bu yükseltmelerin piyasaya sürülmesinden bu yana, reklam harcamalarından elde edilen gelirde %34’lük bir artış ve daha önce adreslenemeyen envanterdeki artan adreslenebilirlikte de %20’lik bir artış oldu.

Sengupta, gelecekte yapay zekanın reklamcılıkta önemli bir rol oynamaya devam edeceğini söyledi.

Sengupta, “Yapay zeka, işletmelerin ve markaların daha hızlı ve daha iyi kararlar almaları için pazarlama yatırımlarını optimize etmelerine yardımcı olma konusunda kesinlikle kritik öneme sahip olacak” dedi. “En iyi pazarlama ekipleri, bulut hizmetlerinden yararlanmak ve reklamlarının etkisini artıran içgörüler toplamak için daha geniş organizasyonları ve veri siloları genelinde ortaklık kuracak.”

Amazon’un tanıttığı yapay zeka, bütün markaların kreatif süreçlerini kolaylaştıracak.

Yaratıcı üretim, metin, görüntü veya video oluşturmak için gereken kaynaklara erişimi olmayan reklam verenler için her zaman bir engel olmuştur. Aslında, Mart 2023’te yapılan bir Amazon anketi, başarılı kampanyalar oluşturamayan reklam verenlerin yaklaşık %75’inin, reklamda yaratıcı olmanın ve kreatif formatını seçmeyi en büyük zorluk olarak gördüklerini ortaya çıkardı.

Aubrey, “İlgi çekici ve farklılaştırılmış yaratıcı ürünler üretmek maliyeti artırabilir ve çoğu zaman reklam sürecine ek uzmanlık gerektirir” dedi. “Amazon Ads olarak her zaman reklam verenlerimiz için anlaşmazlıkları azaltmanın, onlara çabayı en aza indirirken daha fazla etki sağlayan araçlar sunmanın ve sonuçta müşterilerimize daha iyi bir reklamcılık deneyimi sunmanın yollarını düşünüyoruz.”

Bu çözüm, her ekonomik güçteki reklam veren için faydalı; şirket içi yeteneklere veya ajans desteğine sahip olmayan reklam verenlerin marka temalı görselleri daha kolay oluşturmasına olanak tanırken aynı zamanda yaratıcı geliştirme konusunda sürekli olarak daha verimli olmanın yollarını arayan daha büyük markaları da destekliyor.

Görüntü oluşturma özelliğinin kullanımı kolay ve hiçbir teknik uzmanlık gerektirmiyor. Amazon reklam konsolunda reklam verenlerin ürünlerini seçip “Oluştur”a tıklamaları yeterli oluyor. Araç daha sonra birkaç saniye içinde ürün ayrıntılarına dayalı bir dizi yaşam tarzı ve marka temalı görseller sunmak için üretken yapay zekadan yararlanıyor. Görüntü daha sonra kısa metin istemleri girilerek iyileştirilebilir ve performansı optimize etmek için birden fazla sürüm hızlı bir şekilde oluşturulup test edilebilir.

Aubrey, “Görüntü oluşturma özelliğimizin kullanıma sunulmasıyla birlikte artık herhangi bir reklam veren, kampanyalarını daha ilgi çekici hale getiren  basit ve kolay bir araçtan yararlanabilir ve üstelik hiçbir ek maliyete gerek duymaz” dedi.

Bu beta, başlangıçta Sponsorlu Markalar kampanyaları için seçilen reklam verenlerin kullanımına açık olacak. Amazon Ads, müşteri geri bildirimlerine dayanarak deneyimi sürekli olarak iyileştirmeyi ve zaman içinde kullanılabilirliği genişletmeyi planlıyor.

Kaynak: https://advertising.amazon.com/blog/ai-image-generation

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin