Amazon’dan yeni teslimat sistemi: Hub


Yazan: Berkay Öktem

Amazon, teknoloji ve bulut sektöründe son zamanlardaki çıkışlarından sonra ana sektörü olan ticaret ve lojistik alanını da es geçmediğini Hub’la kanıtlıyor.

Borusan Lojistik tarafından 2015 yılında hayata geçirilen Bukoli projesi ülkemizde pek fazla kabul görmedi. Böylece geçtiğimiz Haziran ayında hizmetini durdurma kararı aldı. Güzel bir girişimcilik olarak değerlendirdiğim Bukoli’nin kapanmasının üzerinden çok süre geçmeden Amazon benzer bir teslimat sistemini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Amazon’un Hub ismindeki bu sistemi teslimat dolapları aracılığıyla kullanıcıların paketlerinin teslim edilene dek güvenli bir şekilde muhafaza edilmesini sağlıyor.

 

YouTube player

Siparişini teslim almak isteyen kullanıcılar istedikleri saat kendilerine gönderilen kodu Hub’a girerek paketinin olduğu bölmenin açılmasını sağlıyor. Benzin istasyonu, 7-Eleven gibi mağazalarda Amazon Locker adı altında teslimat dolapları bulunan bir sisteme sahip olan Amazon bu projesiyle daha çok kişiye hizmet vermeyi amaçlıyor. Ortak bir kamusal alana veya birçok kişinin yaşadığı konutlara yerleştirilecek Hub’lar herkes tarafından erişilebilir olacak ve tüm nakliye şirketlerinden gelen teslimatları kabul edecek.

Hub oldukça kullanışlı bir şekilde tasarlandı

Kolay monte edilebilen modüler bir sistem olan Hub, 4 farklı renge sahip olacak. Başta 42 bölmeli olarak tasarlanan başlangıç Hub’ları iç ve dış mekanlara yerleştirilebilecek. Kullanıcı sayısının artması durumunda genişletme modülüyle 23 bölme daha kolayca eklenebilecek. 1.83 metre (6 feet) genişliğindeki Hub’lar farklı büyüklüklerdeki paketler için farklı boyutlarda bölmelere de sahip. Ayrıca dış mekana yerleştirilebilmesinden dolayı, Amazon Prime Air’le entegre olarak çalışma olanağına sahip olan Hub için daha şimdiden drone iniş platformu ve pil değiştirme robotu sinyallerini verdiler.

Tüm kargo şirketlerinin ürün bırakabileceği Hub taşımacılık sektörüne “self – servis” alışkanlığını getireceğe benziyor. Fakat Bukoli’nin kapanışının ardından Hub’ın Amerika’da ne kadar başarılı olabileceğini merak edenlerden biriyim. Eğer Bukoli Türkiye’de bu alışkanlığı oluşturabilseydi, Hub’ın kullanacağı sisteme yakın bir teknolojik sisteme geçeceğini daha kuruluş anlarından itibaren dile getirmişlerdi.
Bir süre önce, Amazon’un 2018 yılında Türkiye’de faaliyete geçeceği duyumları çıkmıştı. Eğer bu duyum gerçekleşir ve Amazon gelirken yanında Hub sistemini de getirirse Bukoli adına fazlasıyla üzülürüm.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin