Amazon’un asistanı Alexa evdeki özel konuşmaları sızdırdı


Yazan: Umut Yılmaz Genç

Amazon’un akıllı hoparlörü bulunduğu evde yaşanan aile içi gizli konuşmaları kaydederek kişi listesindeki rasgele kişilere gönderdi. Amazon, Alexa’nın bu hatasının kaydettiği konuşmalardaki içeriği komut olarak algılamasından kaynaklandığını düşünüyor.

Alexa’nın konuşmaları gönderdiği kişi aileyi uyarmış

ABD’nin Portland eyaletinde Amazon Alexa kullanan bir aile, asistanın evde geçen konuşmaları gizli bir biçimde kaydedip başkalarına yolladığını farketti. Seattle merkezli yerel televizyon kanalı KIRO7’nin haberine göre, Amazon Alexa’nın gizli konuşmaları gönderdiği kişi aileyi uyardı ve cihazın sahipleri olaydan bu şekilde haberdar oldu.

Amazon inceleme başlattığını açıkladı

Konuyla ilgili çeşitli haber kuruluşlarına açıklama yapan Amazon yetkilileri, olayın sebebinin kaydedilen konuşmaları Alexa’nın komut olarak algılaması olduğunu öne sürdü. Öte yandan, yetkililer çeşitli incelemelerin de anında başlatıldığını belirtti. Yetkililerin resmi açıklaması şu şekilde: “Echo konuşma esnasında Alexa’ya benzer bir isim duyup aktif hale gelmiş. Konuşmanın devamında ise ‘mesaj gönder’ komutunu işitmiş. Bu noktada Alexa yüksek sesle ‘kime?’ diye soruyor. Arka plandaki geçen ismi yakalayıp, kullanıcıyı rehberde bulan asistan tekrar yüksek sesle ‘gönderilecek kişinin ismi’, değil mi? Diye soruyor. Arka planda evet komutunu duyan asistan ardından mesajı yolluyor. Bu tarz bir olayın yaşanma ihtimali çok düşük ancak artık hiç yaşanmaması için çalışıyoruz.

Kişisel gizlilik ve dijital asistanlar üzerine

Genelde mutfak ve oturma odası gibi yerlerde konumlandırılan akıllı hoparlörler sadece “Alexa”, “hey Google” gibi komutlarla devreye giriyorlar. Akıllı hoparlörler ve gizlilik konusuna büyük bir tartışma ve alev getirecek bu vakanın etkisinin ne kadar süreceği ise henüz tahmin edilemiyor. Ancak kullanıcıların zihinlerinde benzer olaylar henüz daha tazeyken bu olayın da hemen üzerinin kapanacağını söylemek oldukça güç olabilir.

Bir süredir yükselişte olan dijital asistan pazarı bu haberle çalkalanıyor. Hatta kimilerine göre yaşanan bu son olaydan sonra dijital asistanlı hoparlör pazarı büyük sekteye uğrayabilir. Son dönemde internet ve sosyal medya platformlarında yaşanan kişisel verilerin suistimal edilmesi olayları da henüz soğumamışken, Facebook’un malum vakası ülkelerin mahkemelerinde hala dava konusuyken Amazon’un yaşadığı bu talihsizliğin etkisi normalden daha da büyük sonuçlar doğurabilir gibi. Ek olarak, bu vahim kazanın yaşandığı günden bir gün sonra Avrupa Birliği’nin Genel Veri Korunumu Regülasyonu yasası görüşmelerinin başladığını da muhakkak belirtmek gerek.

 

Kaynaklar:

ww.cnbc.com

www.finance.yahoo.com

www.cnet.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin