Amazon‘un yeni Sınırsız Müzik servisi, Spotify ve Apple Müzik‘in tahtına aday


Yazan: Abhimanyu Ghoshal

Çeviren: Eda Erbirer

Amazon müzik severlere Spotify ve Apple Müzik gibi rakiplerine karşın bağımsız, reklamsız, istenildiği anda indirilebilen müzik servisini geçenlerde geniş bir katalog ve farklı ücretlendirme planlarıyla beraber sanal ürününü görücüye çıkardı.

amazon-2

Amazon Sınırsız Müzik, en çok bilinen şarkılardan bağımsız etiketi olan yapıtlara kadar ‘on milyonlarca şarkıyı’ müşterilerine sunuyor. Bu standart bireysel plan satın almak isteyenler için ayda $9.99’a mal oluyor. Hatta ilk müşterileri için, ayda $7.99’a denk gelecek şekilde veya yılda $79 olacak şekilde indirim uyguluyor.

Bunun yanı sıra, aile planı paketi uygulamasıda bulunmakta ama ancak bu yılın sonlarına doğru kullanılabilir olacak. Bu özellik sayesinde 6 kişinin erişimine kadar çıkabilen servis ise ayda $14.99 veya yılda $149 olarak ücretlendirilecektir. Şöyle bir noktada var; eğer sadece Amazon Echo, Dot veya Tap hoparlörünü kullanarak müzik indirmek istiyorsanız, bu size sadece ayda $3.99’a mal olacak. Bu süreçte uygulama size 30-gün ücretsiz deneme hakkı da sağlayacak.

Amazon Sınırsız Müzik!in sunduğu imkanların arasında size tavsiyeler, algoritmik ve el yapımı çalınacaklar listeler ve şarkıları sözlerinden arama imkânını müşterilerine sunacak.

Echo ile istediğiniz şeyleri yerleştirirken ses komutu seçeneğini de kullanabilir olacaksınız. Örneğin, “Alexa, ruh hali tabanlı çalınacaklar listesinden ‘Mutlu Müzik’i çal, veya, grubun son şarkısını dinlemek için “Meshuggah’nın yeni şarkısını çal” gibi. Aynı zamanda belirsiz isteklerde de bulunabileceksiniz. Örneğin, “Alexa, akşam yemeği partisi için müzik çal” gibi. Bunun amacı, dinleme geçmişiniz üzerinden bir çalınacaklar listesi oluşturmak ve bu artık sizin için kafa yoran biri var anlamına gelmekte. Mesela, “Arkadaşlarla Akşam Yemeği” veya “Klasik Müzikle Yemek Yapmak.” Gibi listeler oluşturabileceksiniz.

“Prime Music” seçeneğini merak etmeniz durumunda– birkaç milyon şarkı için sınırlı bir kütüphane seçeneği sunar–   hala ilk abonelerin ücretsiz kullanabilecekleri bir durumu hizmete sunar.

Bununla birlikte, Amazon müzik indirme işini sarsmaya hazırlanıyor. Fakat rakiplerine karşı ayakta durabilmek için daha birçok alanı ele geçirip kaplaması gerekiyor. Mesela, Spotify sürekli olarak müzikleri bulmak için birçok yenilikçi özellik geliştiriyor ve Apple Müzik’te hali hazırda uluslararası piyasada oldukça kullanılıyor.

 

 

Kaynak: http://thenextweb.com/apps/2016/10/12/amazon-goes-up-against-spotify-and-apple-with-its-new-music-unlimited-streaming-service/

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin