Amerika ofise dönerken, Xerox’da reklamcılığa dönüyor
Çeviren: Gözde Ece Gümüşdere

 

Amerika iş gücü ofislere geri döndüğünde, ofis ekipmanı şirketi Xerox da reklam yapmaya geri döndü. Yüzyıllık teknoloji markası, bu ay içerisinde yeni bir marka kampanyası başlattı ve milenyum ve Z kuşağı iş gücünü daha iyi hedeflemek için medya karışımını yeniledi.

Deena LaMarque Piquion, Xerox’un CMO’su  Xerox ‘un son beş yıldaki en büyük reklam çabası olduğunu belirtiyor. Bu çaba kapsamında, markanın yeni olduğu gibi dijital ve akışlı video, TikTok gibi kanalları test ettiği ve New York City metropol bölgesinde açık hava reklamları gibi önceki kullanılmayan reklam kanallarına geri döndüğü belirtiliyor. Piquion’a göre, Xerox’un tam reklam harcaması net olmamakla birlikte, belirli rakamları paylaşmayı reddetti.

Piquion, “Taktiklerin daha iyi bir karışımına sahip olmak için gerçekten açıyı genişlettik” diyor. “Bunu sıklıkla duyduğumuz bir şeydi, düşünceye geçmeden önce etkileyicilik alanında gerçekten etkili olmak için huninin üst kısmında eksik olduğumuz söylendi.”

 

Xerox’un tarihsel olarak medya yatırımları çoğunlukla dijital taktiklere, özellikle LinkedIn kampanyalarına ve ücretli arama reklamlarına odaklanmıştır. Ancak marka bilinirliğini artırmak ve çalışanların en yeni nesline ayak uydurmak için medya karışımına dijital ve akışlı video reklamları, New York merkezli açık hava reklamları ve TikTok gibi kanallar eklenmiştir.

Piquion, belirli ayrıntıları açıklamayı reddettiği için bu yatırımların ne olduğu net değil. Vivvix’e göre, geçen yıl Xerox, Pathmatics’ten alınan sosyal veriler de dahil olmak üzere reklam çabalarına 2.554.357 milyon dolar harcadı. Bu rakam, 2021 yılında harcanan 1.552.230 milyon dolardan önemli ölçüde daha yüksektir.

Özellikle TikTok, Piquion’a göre, Xerox için henüz erken deneysel bir aşamada ve bu yıl en yeni kampanyasıyla birlikte hem ücretli hem de organik çabalara başlamayı planlıyor. “TikTok’un genç kitlelerle akıllarda kalıcı olması için Xerox’un medya karışımında bir temel olmasını umuyoruz”, dedi Piquion.

Piquion, “45 yaş ve üstü demografide son derece güçlüyüz ve daha da güçlü olmak istediğimiz nokta, 25 ila 44 yaş aralığındaki demografide” diyor.

Ofis ekipmanı şirketi Xerox’un çabaları, kolay ve hızlı dijital müşteri kazanma günlerinin azalmaya başladığı görünen diğer sektör oyuncularıyla aynı seviyede, marka farkındalığını artırmaya ve tam huni pazarlama stratejilerini desteklemeye yöneliktir. Claire’s, Edible Arrangements ve Shutterfly gibi markalar da benzer şekilde daha geniş bir kitleye ulaşmak ve doğrudan yanıt taktiklerine olan bağımlılıklarını azaltmak için benzer dönüşümler yapmışlardır.

Rosie Labs serbest reklam kolektifi CEO’su David Song’a göre, çeşitli medya karışımına sahip olmak ve tüm silindirlere ateşlemek, marka önemini sürdürmek için önemlidir.

“Her zaman sizi takip eden bir meydan okuyucu marka olacak” dedi. “Ancak Xerox, General Motors veya eski okul GE gibi, kazanma şekliniz, sürekli olarak belirli bir düzeyde var olmanızdır.”

 

Piquion, Xerox’un son çabalarının henüz meyvelerini verip vermediğini söylemek için çok erken olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, ofis teknolojisi şirketi, testlerinin medya karışımında yeni temel unsurlara dönüşeceğini umuyor.

Piquion, “Birçok gerçekten ilginç testimiz devam ediyor ve hangi testlerin işe yarayacağını ve hangi testlere odaklanacağımızı genişletirken görmek harika olacak” dedi.

 

Kaynak: DIGIDAY

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin