Anahtar Kelimeli İfadelerin Arama Motoru Optimizasyonu ve İçerik Pazarlamacılığı için Hala Neden Ölmemiş Olduğunun 7 Sebebi


Yazan: Mike Murray

Çeviren: Seren Yağmur

Bir firmanın teknoloji meraklısı başı geçenlerde bana arama motoru optimizasyonu için anahtar kelimelerin artık önemli olmadığını ve bunun kafasını karıştırdığını söyledi.

Anahtar kelimeli ifadeler hakkındaki bu görüşle ilk karşılaşmam bu değil.

Son yıllardaki üç büyük değişim anahtar kelimelere odaklanmanın salakça olduğuna dayanan bu yanlış görüşü besliyor olabilir.  Bir açıdan, bunun suçlusu Google’dır.

Google’ın 2011 yılında gelen Panda algoritma güncellemesi yüksek kaliteli içeriğe daha fazla önem vermeye başladı.

Google ayrıca 2011 yılında “Not Provided” (Sağlanmadı) hamlesini de ortaya koydu.  Bu hamle ile arama yapanların gizlilik isteklerini karşılamak adına organik anahtar kelimeler saklanır hale geldi.

2013 yılında Google Hummingbird’ü yayınladı, bu ise tek tek anahtar kelimeler yerine arama dizilerinin anlam ve önemine dikkat eden yeni bir arama algoritmasıdır.

“Anahtar kelimeler öldü” akımına muhtemelen başka trendler de şekil vermiştir.  Bu trendler arasında arayıcı niyeti ve gelen bağlantılar gibi evrimleşen arama motoru sıralama faktörleri yer almaktadır.  Pazarlamacılar da içeriklerini fikirler üzerine şekillendirmektedir, belirli anahtar kelime ifadeleri üzerine değil.

İçerikler için konunun incelenmesini tümüyle desteklemekteyim.  Ancak günün sonunda fikir ve konularınızın oluşturduğu stratejileriniz ciddi anlamda bir anahtar kelime analizi içermiyorsa, kolaylıkla yetersiz kalırsınız.

@mikeonlinecoach diyor ki, ciddi manada anahtar kelime analizi yapmazsanız arama motoru optimizasyonunuz yetersiz kalır.

Anahtar kelimelerin neden vaktinizi ayırmanıza değer olduğuna dair 7 neden:

  1. Birileri bir liste isteyecektir

İçerik takımları her zaman hangi anahtar kelimeleri hedef alacaklarını bilmek ister.  Onların bu hevesine katkıda bulunmak adına stratejik anahtar kelimeler içeren mantıklı bir liste sunuyorum (listenin uzunluğu firma ölçeğine, ürün kategorilerine ve bütçeye göre değişir).

  1. Gerçeklik önemlidir

Anahtar kelimelerle çok mu yüksekten uçtuğunuz, yoksa çok mu alçaktan uçtuğunuzu bilmek iyi olur.  Birçok firma büyük düşler kurar.  Başka bir deyişle öyle anahtar kelimeler seçiyorlar ki, bunlar göklerde uçuyor ve mevcut rekabet ortamında asla iyi bir sıralama yakalayamamalarına neden oluyor.  Ya da çok nadiren aranan anahtar kelimelere dayanan içerikler üretiyorlar.

  1. Bir sayfa anahtar kelimelerle batağa saplanmış olabilir

Herhangi bir websitesinin anahtar kelimeli ifadelere boğulması oldukça kolay.  Nasıl mı?  Eğer XYZ ürünüyle ilgili bir sayfanız varsa ve bu sayfa 42 anahtar kelimeli ifadeyi destekliyorsa, bunu bilmenizde ve buna dikkat etmenizde fayda var.

Bu kulağa müthiş bir şeymiş gibi gelebilir.  Kim 42, 60 veya 100 anahtar kelimeli ifadeye uygun düşen bir sayfa istemez ki?  Ben istemem.  Her şeyden önce, böyle bir sayfanın arananlar arasında birinci sırada olma şansı neredeyse yoktur.  Birinci sırayı da bırakın, hiçbir arama motorunda ilk onu göremeyecektir.  Birkaç sonuç ilk sayfada yer alabilir, bazıları 12 veya 56 numara olabilir.  Bunlar yerine bu anahtar kelimelerden bazılarına daha uygun düşecek sayfalar bulmayı, böylece de bunların daha iyi sıralara yükselmelerini sağlamayı tercih ederim.

Marriot’un pek de az rastlanmayan bir sorunu var.  Aşağıdaki örnekte Las Vegas’la ilgili bazı anahtar kelimeli ifadelerin sıralama verilerini göreceksiniz.

a

 

 

Adil olmak gerekirse, aynı Marriott sayfası diğer markalı ve markasız anahtar kelimelerle çok daha iyi sıralamalar elde ediyor.  Ancak, bu örnek sorunu ortaya koyuyor.  Belki de Marriott bu anahtar kelimelerle başka sayfalarda sıralama yapmaya çalışmalıdır.  Ne de olsa, bu küçük set Google’daki yıllık aramaların 4,4 milyondan fazlasına tekabül ediyor.

Evet, anahtar kelimeler onlara dikkat etmeniz durumunda fark yaratabilir.

@mikeonlinecoach diyor ki, anahtar kelimeler onlara dikkat etmeniz halinde fark yaratabilir.

  1. Anahtar kelimelerin yeri başlıklardır

Anahtar kelimeler olmadan gerçek manada başlık yazabilir misiniz?  İçerik başlığı harfi harfine böyle mi olmalıdır: İşinizi geliştirmek için nasıl …(boşluğu doldurun)?

Eğer başlığınız için bir ifade oturtamıyorsanız, en azından ona tek tek anahtar kelimelerle tuz biber ekin.  Ben kasten “kontrol listesi”, “şablon”, “B2B”, “markalar”, “çalışanlar” ve “çalışma” gibi kelimeler ekledim, böylelikle daha uzun kuyruklu anahtar kelimeli ifadeler arasında iyi bir sıralama yakalayabilirim.

  1. Anahtar kelimeler sahneyi kurar

Tıpkı başlığınız gibi, sayfanız ya da gönderiniz de kelimelerden oluşuyor.  İçeriğinizin bir arama motorunda bulunup bulunmayacağına dair düşünmeden ne sıklıkta içerik yazarsınız?

Elbette ki, Google hızla bir sayfanın bağlamını genişletiyor ve tek bir anahtar kelimeli ifadeye takılı kalmıyor.  İçeriğinizde lafı bile geçmeyen eş anlamlı ve benzer kelimelerden bile yarar sağladığınızı görebilirsiniz.

Sizlere bir anahtar kelimesi tekrarlama formülünü savunacak değilim, ne de olsa bu doğrultuda herhangi bir kural yoktur.  Size yol göstermesi adına bir anahtar kelime seçmeniz yardımcı olacaktır.  Buna arama motoru optimizasyonu sayfa başlığı, başlık, içerik, resim, isim ve benzeri örnekler verilebilir.

Google’în anahtar kelime doldurmakla ilgili uyarıları beni hep eğlendirmiştir.  Tabi ki de, “CNC makinelerden hoşlanıyor musunuz? Biz de CNC makineleri seviyoruz.  CNC makinelerin üretimde vazgeçilmez olduğunu düşünüyoruz.  CNC makinelerle firmalar daha büyük kar oranları elde ediyorlar ve daha iyi donanımlı iş gücü oluşumuna destek veriyorlar” benzeri şeyler yazabilirim.

Elbette ki bunlar saçma ve yapay duruyor.

Aşağıdaki Cleveland Klinik sayfasında “kalp kapakçığı” ifadesini milyonlarca kez görmekteyim ve referansları da gayet doğal.  Eminim ki bu ifadenin kullanımı arama motoru optimizasyonuna destek oluyor.

 

as

  1. Araçlar ve platformlar boldur

Belki burada tümüyle esas konu dışına çıkmış olacağım, ancak tahmin ediyorum ki Google ve SEMrush ile BrightEdge gibi diğer platformlar anahtar kelimeler sayesinde para kazanıyorlar.  Bütün iş doğru anahtar kelimeleri seçmekte bitiyor.

  1. Anahtar gelimeler size gelecek müşterileri ve satışları etkiler

Eğer Google bir anahtar kelimeli ifadeyi “Sağlanamadı” dahilinde saklarsa, bu ifadenin neye dönüşeceğini bilmek konusunda bazı sorunlar yaşayabilirsiniz.  Ancak, yine de kritik organik giriş sayfalarınız için bir anahtar kelimesi odağı belirleyebilirsiniz.  Websitenizin analitik verilerini, pazarlama otomasyonunu ve diğer yazılımlarını kullanın ve bu giriş sayfalarının dönüşüm formlarına ve e-ticaret satışlarına ne denli yol açtığına bakın.

İşte size mesele: Her sitenin ilişkili anahtar kelimeli ifadelerde sıralamaya girmesi için farklı bir kapasitesi vardır.  Sizinkinin yaşı, alan adı, sayfa sayısı, içeriği, iç bağlantıları, gelen bağlantıları, tasarımı, programlaması ve daha fazlası ne denli başarılı olacağınızı belirler.

Anahtar kelimeleri tümüyle göz ardı etmeyin veya 5 tanelik kısa bir listede inatçı olmayın.  25’lik bir set de olsa, 250 veya 500’lük bir set de olsa, doğru içeriği hedef alın veya yeni sayfalar inşa edin.

Stratejinizin bazı beklenmeyen ödülleri olacaktır.  Her bir anahtar kelimeli ifadeyi kullandığınızda, bunlar sayfadaki diğer tüm kelimelerle adeta yankılı bir etkileşime geçecektir.  Bu sayede farklı sıralamalar elde edebilirsiniz.  Bu internette her zaman böyle olmuştur.  Giderek artan bir şekilde, anahtar kelime çeşitlilikleri ile daha iyi işler çıkarma fırsatları bulacaksınız ve hatta içeriğinize eklemeyi hiç düşünmediğiniz anahtar kelimelerden bile yarar sağlayacaksınız.  Bunun için algoritma değişikliklerine teşekkür edebilirsiniz.

Anahtar kelimelerin etkili kullanımı planlama ve analiz ister.  Siz bunlar için ne denli gayret ediyorsunuz?

www.contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin