Apple olmasaydı hayatımızda neler olmazdı?


Yazan: Güventürk Görgülü

Apple’ın kurucusu ve patronu Steve Jobs’un ardından çok şey yazıldı ve çizildi. Peki hiç düşündünüz mü Apple olmasaydı hayatımızda neler eksik olurdu? Veya neler hayatımıza çok daha geç girerdi? İşte dokuz maddelik bir liste…

Steve Jobs’un ardından dünyayı değiştirdiği çokça yazıldı ama nasıl değiştirdiğine değinen pek olmadı. Apple firması kurulduktan sonra pek çok sarsıntı geçirdi, pek çok ticari başarısızlığa uğradı. Ancak hem Jobs hem de Apple bu başarısızlıklardan gerekli dersleri çıkartmış olmalı ki Apple 2000’li yıllara en yenilikçi firma olarak imzasını attı. Yazılanlara göre Apple bugün tam 317 adet patente sahip.

Apple, sahip olduğu her teknolojiyi kendi içinde geliştirmedi. Herkesin bildiği üzere pek çoğu dışarıdan satın alınarak Apple ürünlerine uyarlandı. Zaten Jobs’un sırrı da, mucitliğinde değil, ortaya çıkan teknolojik yenilikleri ticari başarıya dönüştürebilmesinde yatıyordu. Yani iPhone’un ilk lansmanında “Gelecek cebimde” dediği gibi, aslında neyin gelecek olduğunu çok iyi öngörebiliyordu.  Kariyerine Apple’da başlayan Guy Kawasaki, bu durumu, “Bir sonraki aşamaya atlayabilmek” diye özetliyor. Evet. Steve Jobs geleceği o kadar iyi öngördü ki yalnız Apple’ı değil hepimizi “bir sonraki aşamaya” atlattı diyebiliriz.

Steve Jobs’un ardından yazılanları okurken 1980’lerde  bilgisayar kullanmaya başlayan biri olarak eğer Apple ve Steve Jobs olmasaydı, hayatımızda şu anda neler olmazdı diye düşünüp bir liste yaptım. Tabii bu saydıklarımın çoğunluğunu Jobs veya Apple icat etmedi. Belki Jobs ve Apple olmasaydı bunları başka birileri de yapabilir, hayatımızın bir parçası haline getirebilirdi. Örneğin şu anda Apple yerine Amiga’nın başarılarından söz ediyor olabilirdik ama öyle olmadı. Bu serüvende şu ana kadar hayatta kalan Jobs ve Apple oldu. Bu yüzden biz de “Apple ve Jobs olmasaydı” diyoruz.

Evet, eğer Apple olmasaydı…

1- Hâlâ siyah bir ekrana bakıp bir programı çalıştırmak için “run” ve benzeri DOS komutları yazmak zorunda kalacaktık. Örneğin Word programını çalıştırmak için ne yazıldığını hatırlayan var mı; “winword”. Peki bir dosyayı diskete kopyalamak için ne yazması gerektiğini hatırayan? “Copy  dosya adı A:” (A harfi Ms Dos komutlarında disket sürücüyü temsil ediyor)

2- 1984’te ilk kez gövdesi tek parça halinde taşınabilen, elde kolaylıkla yer değiştirebilen bir Macintosh çıkmasaydı belki de mobil bilgisayarlar hayatımıza bu kadar hızlı girmeyecekti.

3- Masaüstü yayıncılık diye bir kavram ortaya çıkmayacaktı. Bilgisayar belki de yalnızca sofistike hesapların yapıldığı, çeşitli kayıtların tutulduğu bir makine olarak kalacaktı. Bilgisayarda sayfa yapmak, fotoğraf işlemek, yayıncılık faaliyetinde bulunmak uzun yıllar alacaktı.

4-Macintosh’larda kullanılan SCSI (Skazi okunur) bağlantıları olmasaydı bugün belki taşınabilir USB bellekler ortaya çıkmayacaktı. IBM ve Windows tabanlı PC’lerde yalnızca disket kullanılabildiği yıllarda Apple kullanıcıları SCSI sayesinde harici hard disk kullanabiliyorlar, verileri network ve internet olmadan bir bilgasayardan diğerine aktarabiliyorlardı.

5- Müzik, ses, fotoğraf ve hareketli görüntü, bilgisayar teknolojisinde bu kadar bütünleşik hale gelemeyecekti. Sesin, fotoğrafın, hareketli görüntünün tek bir noktadan birlikte işlenebilmesi bu kadar yaygınlaşmayacaktı.

6-Bilgisayar, mp3 çalar, cep telefonu ve benzeri araç gerecin kullanımı bu kadar “deneyimsel” hale gelmeyecekti. Yalnızca ihtiyaca yönelik açma kapama düğmeleri, ekranlar ve program arayüzleri yerine Apple’ın sunduğu kullanım deneyimi insanlara bu denli keyif vermeyecekti. Bilgisayar kullanmak zevk değil sıkıcı bir iş olarak kalacaktı.

7- Tablet bilgisayar 2000’lerin başında bazı firmalar tarafından üretilmişti ancak bu teknolojiyi de iPad’le hayatımıza yaygın olarak sokan, tablet bilgisayarla neler yapılabileceğini gösteren Apple oldu.

8- Cep telefonunun bir konuşma aracı olmaktan öteye gidip multimedya aracı haline gelmesi, bilgisayar ve internetle bütünleşmesi herhalde bu denli hızlı olmazdı.

9- En önemlisi de eğer Mac OS olmasaydı hepimiz Windows kullanmak zorunda kalacaktık. Bilgisayarın sürekli kilitlenmesini normal karşılayacak, kader olarak kabul edecektik. Bill Gates ile bu kadar dalga geçemeyecek, örneğin Microsoft Vista’yı açıkladığı zaman “Apple bunu 10 yıl önce yapmıştı” diyemeyecektik…

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin