Apple Vision Pro, pazarlamacıların AR hedeflerini canlandırıyorYazar: Seb Joseph
Çeviren: Aslı Sürel

 

Klasik “Apple fenomeni” tarzında, teknoloji devi, deneyimsel bir ürün olan Apple Vision Pro ile pazarlamacıları coşturmayı başardı. 3.500 dolarlık etiketiyle dikkat çeken bu ürünün teknolojisinin henüz çok yeni olduğu ve sınırlamalarının açıkça görüldüğü bilincinde olan pazarlamacılar, potansiyeline kapılmış durumdalar.

“Pazarlamacılar bu kulaklığı altın bir maden olarak görecek,” diyen eski Apple yöneticisi ve şu anda kendi pazarlama ajansı Robotproof’u yöneten Matt Robison’ın sözleri, biraz abartılı olsa da doğrudur. Vision Pro’nun tanıtımını izleyen birçok pazarlamacı, pazarlama için geleceğin nasıl olabileceğine dair bir kesit gördüler.

Yeni “headset”, piyasada bulunan diğer hiçbir şeye benzemiyor. Her bir göz için 4K ekran, 12 kamera, beş sensör ve Apple’ın M2 çipi ve R1 adlı yeni bir çip tarafından destekleniyor. Bu hesaplama gücü, “headset”lerde nadir görülen bir özellik. Aynı şey, gözlüğün kontrol sistemi olan visionOS için de geçerli. Sadece gözler, eller ve sesle çalışıyor.

“Vision Pro, mevcut artırılmış gerçeklik çözümlerinde mümkün olmayan yeni bir etkileşim boyutunu ortaya çıkarıyor ve markalar ve pazarlamacılar dikkat çekmek istiyorlarsa bu etkileşimi kullanmanın yollarını düşünmeliler, belki de etkileyici ürün tanıtımları veya etkileşimli reklamlarla kullanıcıları etkileşime sokabilirler,” diyor Robison.

Apple Pro Vision, “ikinci ekran” terimine bambaşka bir anlam katıyor. Gözlük içinde, bir pazarlamacı, içerik etkileşimli deneyimler ve reklamlar aracılığıyla aynı anda izleyicileriyle etkileşimde olabilir. Bunun ötesinde de fırsatlar olabilir. Gözlük, mevcut Apple donanımı ve uygulamalarıyla da bağlantı kurabiliyor. Bu, Apple ekosisteminin diğer bölgelerindeki reklam kampanyalarından başlayarak gözlükte pazarlama için fırsatlar yaratabilir.

“Apple Reality Pro’nun en büyük avantajı, Apple ekosistemine entegrasyonudur,” diyor kurumsal yazılım geliştiricisi VRdirect’in CEO’su Rolf Illenberger. “Iphone’dan, IPad’e, Apple Watch’a benzer bir kullanıcı deneyimi ve düşük engel olan geçiş yapabilme olanağı…Tanıtımda da belirtildiği gibi, tanıdık, ama devrim niteliğinde.”

Bu, insanlar – hatta pazarlamacılar – için büyük bir vizyondur. Sadece bir “Black Mirror” bölümünden çıkmış gibi göründüğü için değil. Ancak, bu tür bir zihin karıştırıcı senaryonun gerçekleşmesi hatta uzaktan bile mümkün olabilmesi için birçok şeyin olması gerekiyor. Bugün Vision Pro pahalı, çok hantal ve kendi başına telefon görüşmesi bile yapamıyor. Güçlü uygulamaları yok, sadece iki saatlik bir pil ömrüne sahip ve harici bir bataryası ve hücresel bağlantısı bulunmuyor. Ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde Apple, bu sorunları gidermeye çalışacak ve mevcut ürünlerin hepsini değiştirebilecek yeni bir platformun yolunu açmaya çalışacak.

“Yüzeyde Vision Pro, tek bir ürün olarak aynı anda bir akıllı telefon, masaüstü bilgisayar, CTV ve oyun konsolu olabilir – bu da beraberinde getirebileceği tüm pazarlama fırsatlarıyla birlikte,” diyor reklam teknolojileri oyun sağlayıcısı Bidstack’in pazarlama başkan yardımcısı Lewis Hadley. “Ancak, bu vizyonun gerçekleşmesi için uzun bir yol olduğunu düşünüyorum ve başlangıçta, başlıca kullanım alanları eğlence için olacak.”

Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, Vision Pro pazarlamacılar için büyük potansiyele sahip olsa da kısa vadeli olarak onların önemli adımlar atmalarını gerektirmesi pek olası değildir.

Peki, neden pazarlamacılar, gerçekliğine değil de gözlüğün vizyonuna bu kadar hevesli görünüyor? Sonuçta, artırılmış gerçeklik ve türevlerinin son yıllarda birçok yanlış başlangıcı oldu. Apple’ın teknolojiyi popülerleştirme konusundaki eşsiz yeteneğine rağmen, pazarlamacılar bunu bu şekilde görmüyor gibi görünüyorlar.

Belki de bu, ürün pazarlamasına bağlıdır. Apple yöneticilerinin artırılmış gerçeklik hakkında konuşurken diğerler sunumlarında eksik olan bir ciddiyet vardı. Apple, Vision Pro’yu bilişimin doğal evrimi olarak konumlandırdı, daha önce artırılmış gerçekliğin tüccarları tarafından sunulan daha genel bir kaçış duygusundan bahsetmedi.

“Meta’nın herkesin bir avatar olduğu, her şeyin sanal olduğu ve her zaman bağlı olduğu metaverse vizyonu, çoğu insanın gerçekliklerinin olmasını istediği şeyi temsil etmiyordu,” diyor No Fixed Address ve Mischief @ NFA’nın yaratıcı teknoloji başkan yardımcısı Darrin Patey. “Apple, büyük ölçüde tek kişilik kullanım durumlarına odaklanarak, Vision Pro’nun kendi hayatımıza nasıl uyum sağlayabileceğimizi hayal etme şansı verdi, başka herkesle nasıl bağlantı kuracağımızı değil.”

Patey’nin bahsettiği şey, insanların her gün bildikleri, sevdikleri ve kullandıkları uygulamaların daha içine dalmış, daha çekici veya sadece daha eğlenceli hale gelmesi. Eğer bunu doğru yaparsa Apple, bir platform değişikliği başlatabilir. Bu da metaverse kavramını nasıl düşündüğümüzü ve kullanacağımızı önemli ölçüde etkileyebilir.

“Metaverse, kullanıcı deneyimi açısından sıkıntılı olması nedeniyle ana akım benimsenmeye zorlanmaktadır,” dedi Web3 marka sadakat ve etkileşim sağlayıcısı Kalder’ın CEO’su Gökçe Güven. “Erken benimseyenler sürtünmeden rahatsız oldu, bu da büyümeyi yavaşlattı ve metaverse geliştiricilerinin kullanıcı deneyimini geliştirmek için attığı adımların görünürlüğünü sınırladı.”

Elbette Apple’ın vizyonu yıllar içinde gerçekleşecek. Ancak, Vision Pro’nun piyasaya çıkışına kadar geçen aylar önemli olacak. Bu süre, geliştiricilerin gözlük için kendi uygulamalarını oluşturmak için kullandığı süre olacak ve bu yaratımlar, ürünün içsel değerini göstermede büyük bir rol oynayacak.

“Apple için iyi haber, geliştiricilerin platform için şu anda hiçbir şey bilmedikleri halde çok hevesli olmaları,” diyor CMS sağlayıcısı Storyblok’un CEO’su Dominik Angerer. “Geliştiricilerin insanları içine çeken ve onları tekrar tekrar geri getiren deneyimler oluşturması, pazarlamacıların doğal olarak aynı hevesle takip etmelerini sağlayacak.”

Bunların hiçbiri, pazarlamacıların bu tür teknolojiyle ilgili daha nüanslı konuları göz ardı ettikleri anlamına gelmez. Örneğin, gizlilik konusunu ele alalım. Pazarlamacılar, gizlilik konusunda hassas olmalarıyla ünlü değiller, ancak insanların buna büyük önem verdiğini biliyorlar. Apple’ın gözleri izleme sözü, birçok pazarlamacı için bir rahatlama olsa da, henüz reklam deneyiminin olmaması nedeniyle tam olarak anlayamadıkları birçok şey var. Bunun değişip değişmeyeceğini zaman gösterecek.

Kaynak: Digiday

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin