Teknoloji savaşları Apple vs. Microsoft


Yazan: Hande Alporal

Microsoft ve Windows PC partnerleri Intel, Dell, HP ve Lenovo ‘’PC Does What?’’ adlı reklam kampanyasında güçlerini birleştirdi. Bu kampanyayla PC üreticileri ilk kez bir araya gelip tek bir reklam çalışmasıyla karşımıza çıkıyor.

Aslına bakarsanız reklam kampanyasının odak noktası ne kadar PC’lerin yapabildiği harika şeyleri ortaya koymak gibi görünse de asıl amacın Apple MacBook’lara karşı bir duruş sergilemek olduğu konusunda neredeyse herkes hemfikir.

15-30 saniyelik kısa videolar şeklinde karşımıza çıkan reklamlarda modern PC’lerin neler yapabildiğini, ne gibi özelliklere sahip olduklarını hızlı bir şekilde her marka üzerinden görme şansı buluyoruz. Öne çıkarılan özellikler içinde dokunmatik ekranlar, yüksek çözünürlük video ve katlanabilen ekranlar bulunuyor. Her reklamın

içinde ‘’PC does what?’’ şeklinde ilgi çekmek amaçlı söylenen bir slogan karşımıza çıkıyor.

Kampanyayla ilgili 6 firmadan pazarlama yöneticilerin katıldığı webcast’te kampanyanın başlangıç olarak 6 haftalık bir ‘patlama’ sürecinin olacağını ve sonrasında da devam edebileceği söylendi. Asıl olarak televizyonda yayınlanacak reklamlar, basılı ve online medyada da desteklenecek. Reklamların, iş dünyası, elektronik oyun gibi marketlere yönelik özel hedeflemeli olacağı da bildirildi.

İnsanların yeni bir bilgisayar almadan önce uzun zamanlar beklemesi, bilgisayarda yaptıkları işlerin çoğunu artık akıllı telefonlarından yapmaları, özellikle iPhone kullanıcılarının senkronize özellikleri sebebiyle bilgisayar tercihlerini MacBook’tan yana kullanmaları gibi sebepler PC marketinin küçülmesine yol açmıştı.

Apple’ın kurduğu market hakimiyeti öyle büyük bir baskı yaratmış olsa gerek ki 5 büyük üretici Microsoft çatısı altında bir market hareketlenmesi amaçlı bu reklam kampanyasını hazırladı. Buna rağmen, 5 büyük pazarlama yöneticisi düzenlenen webcast’te ‘ölmekte olan’ PC pazarı iddialarını Windows 10’un çıkması ve Intel’in yeni bilgisayar çiplerinin sağladığı ivmeye bağlayarak çürüttüler.

Buna karşılık PNYC reklam ajansı strateji yöneticisi Ted Florea, insanların PC’lerin ne yaptığından bir haber olmasını ‘’bu işin içindeki herkesin daha en başından büyük başarısızlığı’’ olarak nitelendiriyor.

Apple ve Microsoft arasında olan bu çekişme ve atışma uzun zamandır sürüyor. Örneğin geçtiğimiz yıl Microsoft’un akıllı telefon asistanı Cortana’sıyla Apple’ın Siri’sine bulaştığını görmüştük.

Apple’ın son atağını ise Ekim başında resmi web sitesinde takvim ayarlarının nasıl yapıldığı anlatılan kılavuzda gördük. Apple, takvim ayarlarının yapılacağı iOS, OSX, iCloud ve Microsoft Windows’u kategorilere ayırmak için logolarını eklemiş, ancak Microsoft’u ‘gerçekten’ pencere ikonuyla göstermişti.

Screen Shot 2015-10-29 at 15.11.46

Tüm bunlara rağmen özellikle ajans çalışanları Microsoft ve büyük PC üreticilerinin ilk defa birleşerek bir reklam kampanyasında buluşmalarını ‘çaresiz ve umutsuz’ olarak nitelendiriliyor. Apple’ın yanıt niteliğinde bir eylem gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini ise büyük heyecanla bekliyoruz.

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin