Audi İspanya’nın basmakalıp cinsiyet rollerine meydan okuyan reklamı


Yazan: Stephanie Hallet

Çeviren: Nesil Arıyürek

Büyük bir mağazada oyuncak koridorları geçtiyseniz hiç kuşkusuz pembe/mavi bölmeyi fark etmişsinizdir. Pembe “kız” oyuncakları bir köşede, erkek çocuklar için olan mavi oyuncaklar da başka bir köşede durur. Kızlar oyuncak mutfak seti ve bebekler alırlarken, erkekler de araba ve Lego setleri alırlar. Ancak yeni bir araba reklamı, bu cinsiyet kalıplarını müthiş bir şekilde altüst ediyor – biz de böyle bir şey görmekten dolayı hem şok olduk hem de çok mutluyuz.

Audi İspanya’nın hazırladığı reklamın başlangıcında, “pembe tarafta” duran kız oyuncakları, pusetlerdeki bebekleri itiyor, dans ediyor ve makyaj yapıyor. Ancak daha sonra bozulmuş Sindirella tarzı bir arabada sinirli ve bulunduğu ortamdan bıkmış bir bebek görüyoruz. Hikayemizin kahramanı olan bu bebek Notel ışıklarının yardımıyla kendini “mavi tarafa” doğru atarak gerçekten çalışan düzgün bir araç bulma serüvenini başlatmış oluyor.

Mavi tarafa geçtikten sonra diğer arabalar tarafından ıslık çalınarak taciz edildikten sonra (hayır bu bir şaka değil!) parlak mavi bir Audi kutudan çıkıyor ve kendisini kahramanımıza bir özgürlük işareti gibi sunuyor. Kahramanımız daha sonra çalışır duruma olan yepyeni jant seti ile donatılmış araba ile hızlanıyor, daha küçük arabaları kendisiyle yarışa sürüklüyor ve diğer oyuncakları cinsiyet zincirlerinden özgürce koparmaya teşvik ediyor.

Önce çay içen bir erkek oyuncak bebek görüyoruz.

Daha sonra da karşımıza kaykay kayan pembe bir midilli çıkıyor.

Ve sonunda, reklam filminin geçtiği oyuncak mağazasına gerçek bir çocuk geliyor ve oyuncak Audi arabayı içindeki kahramanımızla birlikte alıyor. Çocuğun iki oyuncağın birlikte uyumsuz olacağını savunan annesine verdiği tepki ise paha biçilemez. Hepsini görmek için aşağıdaki videoyu izleyin!

Bu, daha fazla kadının Audi satın almasını teşvik etmek için hazırlanmış bir pazarlama taktiği olabilir ancak son 50 yılın cinsiyetçi reklamcılık sektöründe önemli bir değişime işaret ediyor. 2014’te bile – sadece iki yıl önce – Ford, OPI ile ortak çalışarak Mustang temalı oje üreterek kadın tüketicilere hitap etmeye çalıştı. Çünkü bilirsiniz, kadınlar araba ile ilgilenemezler…

Bu nedenle Audi’ye gösterdiği çabalar için alkışlıyor ve oyuncak koridorlarında cinsiyetçilik konusunda bilinçlenmeyi ve çocukların kız/erkeklerin yapıp yapamayacağı şeyler konusundaki bakış açılarını değiştirmeyi amaçlayan “ChangingTheGame” kampanyasına göz kulak oluyoruz. Bu gerçekten de takdire şayan bir hedef!

kaynak: This car commercial turns gender stereotypes upside down in the coolest way

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin