B2B influencer pazarlaması: roket bilimi değil
 

İş Karar Vericilerinin %82’si B2B’yi Monoton Buluyor, Bu da kategoriyi yeniden tanımlamak için bir fırsat yaratıyor.

B2B reklamcılığı sıkıcı. 2018 yılında PR Web’in yaptığı bir ankette iş alıcılarının neredeyse yarısı bunu söyledi. Ve o zamandan beri daha da kötüleşti gibi görünüyor.

2023 yılında, The Power of Provocation, iş karar vericilerinin %82’sinin B2B pazarlamasını monoton ve tekrarlayıcı bulduğunu ve yalnızca %1’inin insan deneyimini anlamlı bir şekilde yansıttığını ortaya çıkardı. Bu, B2B pazarlamacıları için yaklaşımlarını yeniden tanımlamak adına büyük bir fırsat yaratıyor ve başlamanın en iyi yeri sosyal medya.

Yaratıcı kampanyalar genellikle Instagram ve TikTok gibi platformlarla özdeşleşmişken, LinkedIn, özellikle B2B pazarlamacıları için beklenmedik ancak güçlü bir oyuncu olarak ortaya çıkmıştır. Son zamanlarda, Hootsuite’in Sosyal Medya Kariyer Raporu için ilk LinkedIn yaratıcı kampanyamızı test ettik ve sonuçlar şaşırtıcıydı: İlk birkaç hafta içinde 1.2 milyon gösterim, 20.000’den fazla etkileşim ve 8.100’den fazla bağlantı tıklaması.

LinkedIn neden önemli?

LinkedIn, kullanıcı tabanı 875 milyon olan ve ABD kullanıcılarının %48,5’inin ayda en az bir kez etkileşime geçtiği bir platformdur. LinkedIn ziyaretçilerinin %40’ı organik olarak her hafta bir sayfa ile etkileşime giriyor ve markaların %50’si platformda reklam verdikten sonra “daha yüksek kaliteli” olarak algılanıyor.

576 influencer’ın hesapları üzerindeki bir araştırma, yalnızca %20’sinin reklam yaptıklarını belirttiklerini buldu.

B2C’de işe yarayan B2B’de parlayabilir
Sosyal medya influencer’ları ve yaratıcıları düşündüğümüzde, ilk aklımıza gelen platform LinkedIn olmayabilir. Ancak belki de olmalıdır.

İşte LinkedIn’deki sosyal pazarlamamıza uyguladığımız bazı temel ilkeler ve sonuçlar gösteriyor ki … işe yarıyor.

İnsanlar insandır.

LinkedIn kullanıcıları çeşitlidir. Gece TikTok’ta makyaj satın alan biri, gündüz bir pazarlama direktörü olabilir. Tercihler sabah 9’da sona ermez. B2C’de işe yarayan şeyler B2B’de de parlayabilir. Hootsuite’de, sadelik altın madenimizdir ve influencer stratejileri de istisna değildir.

K.I.S.S: Influencer stratejilerini basit tutun.

Oyuncak, viski ve sokak giyimi influencer’ları ile çalışmak benim bu kavramı öğrenmemi sağladı. Hedef kitlenizi tanıyın, influencerın tonu ile uyumlu olun ve değer sağlayın.

Ödevinizi yapın.

Ortak olmadan önce, bir influencer’ın kitlesinin sizinle uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Onlarla herhangi bir medya kuruluşuyla konuştuğunuz gibi konuşun. Kim onları takip ediyor? Hangi içerikler yüksek etkileşim alıyor? Sponsorlu gönderinizin onların akışına doğal olarak uymasını istersiniz.

Geçen yıl ilk LinkedIn influencer programımızı pilot olarak başlattık. Yaratıcıların sosyal medya akışlarını doğal uyumu sağlamak için taradık. Takipçileriyle konuşan ve düzenli içerikleriyle uyumlu olan otantik bir ortaklık kurma fırsatı bulduk.

Bozuk değilse, tamir etmeyin.

Influencer’lar kendi alanlarını bilirler. Tarzları markanızla uyumluysa, onlara dizginleri bırakın. Listenizi daraltın ve sonra geri çekilip işlerini yapmalarına izin verin.

Çitler içinde özgürlük sağlayın.

Influencer’lara yaratıcı alan verin, ancak net hedefler ve sınırlar belirleyin. Bu denge, onların yaratıcılıklarını ön plana çıkarmalarına izin verirken, yatırım getirisi (ROI) önceliğini korur. Gönderi öncelikle takipçilerine değer sağlamalıdır.

Biri ‘bedava’ mı dedi?

Bedavaların cazibesinden yararlanın. Sokak giyimi kitabından bir ders alın—insanlar, influencer’lar da dahil olmak üzere, bedava şeyleri sever. Hedef kitlenize değer katan bedavalar sunarak, maliyetin bir kısmında dikkate değer getiriler elde edebilirsiniz.

Uzun vadeli düşünün.

Başarılı influencer kampanyaları bir başlangıç olarak görülmelidir, bir son değil. Daha güçlü marka sadakati ve iki kat daha fazla bağlantı kuracak daha derin devam eden ortaklıklar kurmak için kalıcı bağlar oluşturun.

B2B pazarlamasını yeniden tanımlamak

Sosyal platformlarda yalnızca meslektaşlarımızla değil, aynı zamanda bu platformlardaki yaratıcılar ve B2C markalarla rekabet halindeyiz. Peki, nasıl öne çıkabiliriz? İzleyiciyle otantik bağlar kurarak.

Her etkileşimde bir insan vardır, ister B2B ister B2C olsun. Sosyal medyada başarı, kitlenizi anlamak, değer sağlamak ve iki yönlü bir ilişki kurmakla ilgilidir. Hedeflerinizi basit tutun, markanıza sadık kalın ve influencer’ların sihrini yapmalarına izin verin.

İlişkiler kurmak, geleneksel pazarlama sınırlarını aşar ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve arzularını anlamayı vurgular. Başarı, otantik değer sunmak, iki yönlü bir diyalog oluşturmak ve insan deneyimi yaratmakta yatar. Bu sürekli dijital gürültü çağında, kişiselleştirilmiş ve ilişki odaklı B2B stratejileri, kalabalığın arasından sıyrılır ve sonunda kalıcı bir etki yaratır.

Sadelik benimseyerek, marka kimliğine sadık kalarak ve influencer’ları net sınırlar içinde sihirlerini yapmaları için güçlendirerek, B2B pazarlamacıları “B2B pazarlamacı” olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayabilirler.

Kaynak:

https://www.adweek.com/brand-marketing/b2b-influencer-marketing-its-not-rocket-science/

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin