B2B influencerlar yükselişte: bu markalar ve B2B pazarlamanın geleceği için ne anlama geliyor?Yazar: Alexander Frolov
Çeviren: Öykü Aksoy

 

Tüketiciler olarak, işletmeden tüketiciye (B2C) etkileyici pazarlama kampanyalarına aşinayız. Geçtiğimiz on yılda, Influencer pazarlama, markaların tüketicilerle etkileşim kurma biçiminde devrim yaratarak, farkındalığı arttırmanın ve daha geniş ve daha hedefli kitlelere satın almayı teşvik etmenin bir yolunu sağladı. Ancak, işletmeden işletmeye (B2B) şirketler, yaratıcı ekonominin değerini son zamanlarda fark etti ve Influencerlarla olan ilişkileri yeni yeni büyümeye başlıyor.

B2B pazarlamacıların %73’ü, son 12 ayda Influencer pazarlama girişimlerine artan ilgiden bahsediyor ve %80’i gelecek yıl boyunca ilginin artmaya devam etmesini beklediklerini söylüyor.(TopRank Marketing)

Hiç şüphe yok ki B2B Influencerların popülaritesi hızla artıyor ve sayıları ise gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Hadi neden popülarite kazandıklarını, bir kampanyayı uygulamanın getirdiği zorlukları ve B2B Influencer pazarlamanın geleceğinin neler getireceğinden bahsedelim!

B2C’de görülen başarıdan yararlanmak

Influencer pazarlamanın B2C alanında kullanımı, yaratıcıların izleyicileriyle kurabildikleri yüksek tüketici güveni nedeniyle büyük ölçüde arttı. İçerik oluşturucular genellikle kişisel markalarıyla uyumlu ürünler paylaştıklarından, tanıtımları bir markanın kendisi hakkında söylediklerine kıyasla daha gerçek hissettirebiliyorlar. Aynı etki, B2B Influencerları için de görülüyor.

B2C alanında olduğu gibi, hedef kitleleriyle güçlü ve uzun vadeli ilişkiler kurmak B2B işletmelerinin ana önceliği. Tipik olarak, bu hedefler potansiyel şirketlerdeki kilit karar verici yöneticileri içeriyor. Tüketicilerin aksine, işletmelerin büyük olasılıkla ticari satın almaları değerlendirmeleri daha fazla zaman alacak. Bu nedenle, konuşmaları daha uzun bir süre sürdürmek gelecekte satış elde etmenin anahtarı. Aynı zamanda, işletmeler genellikle Influencer kampanyalarının bir parçası olarak endüstri uzmanlarını veya düşünce liderlerini seçtiklerinden, hedef kitleleri genellikle kendilerine pazarlanan ürün veya hizmetin değerli olduğundan ve bir satın alma ile devam etme olasılıklarının daha yüksek olduğundan emin.

Buna ek olarak, tüketici alanındaki nano ve mikro Influencerların yükselişine benzer şekilde, daha küçük, daha niş B2B izleyicileri, daha az alaka düzeyine sahip geniş bir kitleye bir işletmeye tercih edilebilir.

Aslında: TopRank, B2B markalarının %87’sinin, Influencerları belirlerken ilgili bir kitleyi olmazsa olmaz olarak gördüğünü tespit etti. (TopRank Marketing)

B2B Influencerları, pazarlama, fintech veya bilgi teknolojileri (IT) gibi belirli sektörlere odaklanma eğiliminde olduklarından, işletmelerin aradığı bu seçici sosyal medyayı yanlarında getirirler.

B2B influencer pazarlamanın zorlukları

Influencerlardan B2B pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak yararlanmak, muazzam sonuçlar veriyor. Ancak, B2B Influencer pazarlamasını doğru yapmanın getirdiği zorluklar da var.

Belirtildiği gibi, B2B Influencerları genellikle belirli bir alanda uzmanlaşır. Influncerların yalnızca bir markanın misyonuyla uyumlu olmasını ve aynı hedef kitleye sahip olmasını değil, aynı zamanda tanıtacakları ürün veya hizmeti gerçekten anlamalarını sağlamak için özenli araştırmalar yapmak, değerli zaman ve şirket kaynaklarını alabilir. Bunun da ötesinde, bir Influencerın izleyicilerinin meşru olduğunu doğrulamak için takipçilerini değerlendirmek başka bir zahmetli iş. Her sosyal medya platformunda hesaplar etkin olmayabilir ve hatta botlar, sahte profiller vb. dolandırıcılar olabilir. Bu nedenle, Influencerların gerçek takipçilere sahip olup olmadıklarının incelenmesi gerekli.

B2B Influencerları ile yeterince iletişim kurmak, işletmeler için de zor oluyor. Ödeme, zaman çizelgeleri ve içerik beklentileri söz konusu olduğunda kişiselleştirilmiş mesajlar ve şeffaflık arasında doğru dengeyi bulmak, bir Influencer ortaklığı sağlamanın başarısı için çok önemli.

Bununla birlikte, bu zorlukların çoğu, Influencer pazarlama kampanyalarını yönetmeye yardımcı olmak için Influencer pazarlama teknolojisinden yararlanarak ele alınıyor. İşletmelerin erişim sürecini kolaylaştırmasına, Influencer hesaplarını (etkileşim oranları, gösterim sonrası, büyüme metrikleri ve izleyici bilgileri dahil) analiz etmesine ve kampanya ilerlemesini izlemesine olanak tanıyan çeşitli yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) platformları da mevcut.

B2B oluşturucu ekonomisinin geleceği

Pandeminin başlangıcından bu yana B2B Influencerların hızlanan büyümesine rağmen, B2B Influencer kampanyaları hala toplam Influencer pazarlama harcamalarının yalnızca bir kısmını oluşturuyor. Yaratıcı ekonomiden yararlanan B2B markalarının sayısı önümüzdeki birkaç yıl içinde artmaya devam edecek. Bununla, B2B Influencerları olarak kendini tanımlayanların sayısının arttığını ve şu anda B2C alanında gördüğümüz aşırı kalabalık bir B2B Influencer havuzu oluşturduğunu göreceğiz.

Çalışan Influencerları, yani kendi şirketleri için ürün veya hizmetleri tanıtan çalışanlar, sürekli olarak popülerlik kazanan başka bir trend olacaklar. Influencer olarak hareket eden çalışanlar, hedef kitleler için güvenilir bilgi kaynakları ve ayrıca potansiyel olarak işe alım girişimlerine yardımcı olarak olumlu marka imajları yaratıyorlar.

Son olarak ise, B2B Influencer pazarlama, ileriye doğru daha az resmi ve daha ilişkilendirilebilir olma potansiyeline sahip. Birçoğu, B2B’yi etkilemeyi düşündüklerinde, yazılımın veya profesyonel hizmetin faydalarını detaylandıran uzun, yapılandırılmış LinkedIn gönderilerini düşünebilir. Ancak yakında, giderek daha fazla işletme mizahtan, TikTok veya Instagram Reels gibi kısa biçimli içeriklerden ve hedef kitleler üzerinde daha fazla etki yaratmak ve onlarla daha kişisel bir düzeyde etkileşim kurmak için memlerden yararlanacaktır.

B2B Influencer alanı hala oldukça yeni ve nasıl gelişeceği konusunda hala belirsiz olan çok şey var. Ancak, kesin olan tek şey ise burada kalmaya devam edeceği.

Kaynak:martech.zone

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin