B2B satışlar hakkında


Yazan: Alperen Öncel

Ticari satışlar olarak da bilinen B2B satışlar, tüketicilere doğrudan (B2C) olmamakla beraber, öncelikli olarak ürün ve hizmet satan şirketlere atıfta bulunur. B2B satışları genellikle daha yüksek sipariş değerlerine, yani daha uzun satış döngülerine sahiptir ve genellikle B2C satışlarından daha karmaşıktır. B2B satın alımlarında genellikle farklı departmanlardan geniş ve profesyonel bir satın alma grubu varken, B2C tüketiciler ise tek başlarına ya da yakın çevrelerinden gelen tavsiyeler ile satın almaya yönelirler. B2B şirket müşterileri ve satın alma alışkanlıkları, şirketlerin perakende müşterilerine odaklanmalarından daha karmaşık bir süreç içerir. B2B şirketi bunun için belirli stratejiler oluşturmalı ve müşteri deneyimi sayesinde diğer rakiplerinin arasından sıyrılmalıdır. B2B’de tek bir müşteri yoktur, hepsine iyi ve tutarlı bir deneyim sunmak her zaman mümkün olmayabilir. Bunun yanında B2B şirketleri, B2C şirketlerine göre daha fazla hizmet ve ürün sunar. B2B yolculuğu uzun, karmaşık, teknik ve kullanıcıların sürekli etkileşimde bulunması gereken servisler içerir.

 

B2B için sosyal medya ve içerik pazarlaması önemli

Sosyal medyanın hayatımızla olan etkisi hızlı bir şekilde artarken ABD’de bulunan ClearPoint isimli ajans tarafından yapılan araştırma B2B (Business to Business) şirketlerin de sosyal medyayı aktif olarak kullandığını açıkladı. Araştırmada B2B şirketlerin %79’unun sosyal medyayı marka farkındalığını arttırmak için, %74’ünün ise müşteri şirketleri bulma ve edinme amaçlı kullandığı tespit edildi. Araştırmada dikkati çeken bir diğer nokta ise B2B şirketleri arasında en yoğun kullanılan sosyal ağın LinkedIn oluşu.

B2B Demand Generation raporuna göre; Kuzey Amerika’daki B2B pazarlamacıların % 88’i içerik pazarlaması yapıyor, B2B müşterilerinin %86’sı işle ilgili içeriğe ulaşmak için akıllı telefonlarını kullanıyorlar, B2B müşterilerinin %67’si geçen seneye kıyasla satın alma kararlarında içeriğe daha çok güveniyorlar, B2B pazarlamacıların %80’inin bir içerik pazarlaması stratejisi var ve Forrester anket katılımcılarının %72 si pazarlama ekibinin yarısının içerik pazarlaması konusunda önemli bir rol oynadığını söylüyor. Son yıllarda içerik pazarlaması yapılan araştırmalara göre en küçüğünden en büyüğüne B2B firmaların pazarlama stratejilerinin başında yer bulmaya başlamıştır.   

Kaynaklar

www.superoffice.com

www.pazarlamasyon.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin