İngiltere hükümeti yakın zamanda yapay zekâya düzenleme getirmeyecek
Birleşik Krallık , AB ve Çin’in katı mevzuat çabalarının aksine yakın zamanda yapay zeka düzenlemesi getirmeyi planlamıyor.

Perşembe günü Financial Times konferansında, ülkenin yapay zeka ve fikri mülkiyetten sorumlu ilk bakanı Vikont Jonathan Camrose, hükümetin büyümeyi engelleyen düzenlemelere ilişkin endişelerini doğruladı ve Birleşik Krallık’ta yapay zekaya ilişkin bir yasanın “kısa vadede” çıkmayacağını söyledi .

Diğer ulusların yaklaşımlarını eleştirmekten kaçınırken, “yeniliği boğarak” yarardan çok zarar getirebilecek “erken düzenleme riski her zaman vardır” dedi.

Açıklamalar sürpriz değil ve Birleşik Krallık’ın kendisini yapay zeka destekli bir ülkeye ve ekonomiye dönüştürme yönündeki genel vizyonuyla paralellik gösteriyor.

Mart ayında yayınlanan bir teknik incelemede yetkililer, katı ve sert bir yaklaşımın yapay zekanın benimsenmesini yavaşlatacağına dikkat çekerek, net ve inovasyon yanlısı bir gündem ortaya koydular.

Bilim, İnovasyon ve Yenilikten Sorumlu Dışişleri Bakanı Michelle Donelan, “Yapay zekanın süper gücü olmamızı sağlamak için, yapay zekanın faydalarından yararlanmak ve teknolojik gelişmelerin ön saflarında yer almak için doğru ortamı yaratmak amacıyla elimizden geleni yapmamız çok önemli” dedi. Teknoloji, gazetede yazdı. “Bu, yenilikçilerin gelişebilmesi ve yapay zekanın oluşturduğu risklerin ele alınabilmesi için düzenlemelerin doğru yapılmasını da içeriyor.”

Birleşik Krallık ayrıca temel modellerin gelişimini hızlandırmak için özel bir yapay zeka görev gücü oluşturdu ; Rishi Sunak ise büyük teknolojiyle donatıldı ve DeepMind, OpenAI ve Anthropic modellerine ” erken erişim ” sağladı .

Bu arada AB, ABD ve Çin, aşırı kapsamlı, risk temelli mevzuata yaklaşıyor. Birleşik Krallık’ın amaçlanan gevşek düzenleyici ortamının, özellikle de çok geç olmadan düzenleyici önlemlerin alınmasına yönelik yinelenen çağrıların ortasında, doğru dengeyi sağlayıp sağlayamayacağını zaman gösterecek.

kaynak:https://thenextweb.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin