‘’BANA’’ PAZARLAMA: Uber’in ve Amazon’un çocuklarına nasıl pazarlama yapacaksınız?


Yazan: Defne Tütüncü

27’ncisi düzenlenen 2015 Kristal Elma Yaratıcılık Festivali 14-16 Ekim 2015 tarihlerinde Uniq İstanbul‘da gerçekleştirildi. 120’nin üzerinde konuşmacının katılımıyla 80’den fazla seminer, panel yapılan festivalde “Bana Pazarla” başlıklı konuşması ile Tim Sansom dikkatleri üzerine çekti. Konuşmasında dönemin en önemli şöhretinin artık “ben” şöhreti olduğunu söyleyen Sansom, çok az pazarlamacının insanlarla bireysel olarak iletişime geçtiğini söylerken, insanlara uygun deneyimlerin ortaya çıkmasının yani “kişiselleştirilmiş deneyim”in önemini vurguladı. Kişiselleştirilmiş deneyim hizmeti veren göz önündeki Uber ve Amazon gibi markaların insanların beklentilerini yükselttiğini ve bu beklentilerin makul olmayan Uber’in ve Amazon’un çocuklarının beklentileri olduğunu söyledi.

Tim Sansom’un bu beklentileri karşılamak için “Nasıl pazarlama yapmalıyız?” sorusuna;
İlk olarak, bireyleri ürüne dahil etmek için rekabet etmek yerine, işbirliğini; insanların duygusal deneyimlerine yatırım yapmayı önerdi. Bu önerisini de; Toyota’nın http://www.masqueunauto.com/english/ web sitesinde müşterilerinden arabalarına koymak istedikleri ismi alıp, plakalarına yazmaları örneği ile destekledi.

Screenshot_1
İkinci olarak “verilerle arkadaş olun” diyen Sansom, gerçek insanların veriyi önemsemediğini, bu yüzden verileri duygulara dönüştürmenin önemli olduğunu belirtti. Cep telefonlarında aplikasyon olarak kullanılan Nike Plus’ın verileri duyguya dönüştürme konusunda ve kişiselleştirilmiş hizmet tasarımında çok başarılı olduğunu da ekledi.

Screenshot_172

Son olarak ürünlerin insanlar etrafında tasarlanması gerektiğini söyleyen Tim Sansom konuşmasını, birçok pazarlamacının kârın uzun süreli müşteri odaklı yatırımda olduğunun farkında olmadığını, markaların müşterilerini tanımadıklarını, çağın kendini kutlama çağı olduğunu ve müşteri odaklı olunması gerektiğini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin