Baş pazarlama sorumlusunun evrimi


Yazan: Genefa Murphy

Çeviren: Ece Aysoy

Baş Pazarlama Sorumluları, geçmişten bugüne dek yaratıcı düşünen, markayı veya tasarımı belirleyen kişi olmak gibi farklı rollerle karşımıza çıktılar. Organizasyonlarda kritik bir role sahip olmalarına rağmen, bu her zaman için işin temel stratejisine, finansallarına ve dönüşümlerine bağlı oldukları anlamına gelmiyordu. Son on yılda, modern baş pazarlama sorumlularının üst düzey yönetici rolü söz konusu olduğunda, başkalarının zihninde bir değişikliğin geliştirilmesinde yardımcı oldukları görülüyor.

Müşteriye olan yakınlık, stratejiye de yakınlaştırıyor.

Pazar alanlarının çoğalma hızının katlanarak arttığı bir çağda, akıllı kuruluşlar, baş pazarlama sorumlularını yönetim kurulu başkanları ve diğer üst düzey yöneticilerle aynı masaya oturmaya davet ediyor. Bu davet yalnızca yaratıcı olmak için değil, aynı zamanda müşterinin ve işin sesi olmaları için yapılan bir davet.

Bugünün baş pazarlama sorumlusu, yöneticileri ve organizasyonu  piyasanın iş kararlarına nasıl tepki verileceği, uygulayacakları stratejiler ve aldığı talimatlar hakkında eğitmek zorundadır. En nihayetinde, yüksek müşteri odaklı bir işletme, müşteri tabanını korumalı, aynı zamanda yeni iş fırsatları bulabilmeli ve kalıcı bir takip oluşturabilmelidir.

Daha iyi kavrayış, daha iyi geri dönüş sağlar.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, baş pazarlama sorumluları ve pazarlamacıların, yaptıkları iş üzerindeki etkilerini daha iyi izlemelerine, yönetmelerine ve optimize etmelerine izin veren özel pazarlama uygulamalarında muazzam bir artış oldu. Uygulamalardaki bu artış, baş pazarlama sorumlularının “pazarlama işini” yürütmelerine yardımcı olurken, iş anlayışı yelpazesini geliştirebilecek zengin bir veri bankası sunmalarına da katkı sağladı.

Müşteri öngörülerinden yararlanmak, baş pazarlama sorumlularının işletmenin Kuzey Yıldız’ı olmasını sağlayarak müşterinin sesini her fırsatta anlamasını ve temsil etmesini sağladı.

Bir şirketin lider ekibinin, müşterinin zihnini gerçekten anlamasına yardımcı olmak çok önemlidir. İşletmeden işletmeye ve işletmeden tüketiciye, şirketlerin müşterileri meşgul etmek için savaştığı ve bu müşterilerin geçmiş zamanlara göre çok daha yüksek beklentileri olduğu günümüz dünyasında, kişiselleştirilmiş, özel deneyimler sağlamaya yardımcı anlayışlara sahip olmak bir nevi anahtardır. Güçlü bir markaya sahip olmak maalesef yeterli değildir. Hatta güçlü bir ürüne, teknolojik imkanlara veya iyi bir reklam kampanyasına sahip olmak da yeterli değildir. Müşterilerin bir bağlantı, bir duygu hissetmek istediklerini buldum – sadece bir marka değil, aynı zamanda bir marka samimiyeti istiyorlar. Samimiyet kuran, deneyime ve bağlılığa odaklanan şirketler, gelir ve kâr açısından yalnızca finansal metriklere odaklananlara göre daha iyi bir performans gösteriyorlar.

Marka ve marka samimiyeti arasındaki fark

MBLM ve Praxis Research Partners tarafından yayınlanan “Brand Intimacy Study 2019” a göre, tüketiciler ihtiyaçlarının karşılanmasını istiyorlar, fakat aynı zamanda, ilgilendikleri markaların inançlarına ve yaşam tarzlarına uymasını istiyorlar.

Tüketiciler, belirli bir markayı seçmenin anlamı ve değeri olduğunu, bu seçimin onları daha yetenekli ve daha bağlantılı hale getireceğini düşünmek ister.

Markaların bireyin ve/veya ekibin ritüellerine işlenmesi, sadece alışkanlıklara değil, ihtiyaçlara göre de yapılması gerekir. Slack, Box, Monday ve WhatsApp gibi yazılım şirketleri bu felsefeye ayak uydurdu ve başarıya ulaştı.

Uygulamayı kontrol etmek adına yapılan çalışmalarda işbirliği sağlamak amacıyla Slack kullanan geliştirme ekipleri için günlük bir ritüel haline geldi. Yeni bir bildirim var mı? Bir şey kaçırdım mı? Gibi soruların çözümü oldu.

Modern baş pazarlama sorumluları düşünme tarzlarını ve çabalarını nerede geçirdiklerini değiştirmelidir. Yaratıcı ve analitik düşünce arasındaki geçiş zamanlarını dengelemeleri ve organizasyona yeni beceriler getirmek için farklı önceliklere sahip olmaları gerekir. Veriye dayalı olan, veri çıkartmaya yardımcı olabilecek ve bunları iş anlayışına dönüştürebilecek olanlar uzun vadede başarılı olacaklardır.

Marka yakınlığına olan talep artışı, teknolojideki artış baş pazarlama sorumlularının  ellerindeki mevcut bilgilerle birleştiğinde, baş pazarlama sorumlularının yönetici koltuğuna oturması için mükemmel bir akım yarattı. Onlar çok az kişinin bir şirkete katabileceği şeyleri getirenlerdir: açık fikirli düşünce ve nihai olarak müşterilerinin bağlılığını sağlayacak olan verilere dayanan bir iş politikası.

Baş pazarlama sorumluları, iş anlayışlarını ortaya çıkarıp sundukça kendilerini sadece yönetici masasında değil aynı zamanda yönetim kurulu başkanlarının hemen yanında bulacaklar.

Kaynak: https://www.forbes.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin