Başarılı bir içerik pazarlaması için SEO’nun temelleri


Yazan: Michele Linn

Çeviren: Ali Can Eren

İçerik pazarlaması dünyasında SEO çokça konuşulan bir konudur.  Öyle ki Lee Odden’nın son zamanlarda yaptığı bir yorum bakacak olursak içerik pazarlaması bir sandviç, SEO ise bir mayonezdir. Sandviçe lezzet katar, her şeye sürülür. Ancak tek başına pek de iştah açıcı değildir.

Bu yazı, başarılı bir içerik pazarlaması için gerekli olan SEO’nun temel prensipleri ve anahtar kelime seçimlerindeki sorunlara dair yazılmıştır.

İnsanlar için yaratmak her zaman önce gelmelidir

Büyük olasılıkla SEO ve pazarlama üzerine olan tartışmalardan haberdarsınızdır. Benim konuyu ele alışım SEO ve içerik pazarlamasının birlikte ve başarıyla çalışabilmesi üzerinedir. İçeriğinizi SEO’nuza göre optimize etmenizde kötü bir şey yoktur ancak içerik üretimi aşamasındaki temel düşünce SEO olmamalıdır.

Müşterilerinizin içeriğinizde neyi tükettikleri doğrultusunda ilerlemeniz sizin için bir altın kuraldır. İkna edici içerikler yazmak müşterilerinizin en çok ilgilendiği şeyi bilmekten geçer.

SEO puzzle’ın sadece bir parçasıdır

Online aramalardan, diğer trafik kaynaklarından, -e mail ve sosyal medya hesaplarından iyi bir dönüş alabilmek için iyi bir optimizasyon gereklidir.

Aramalarda ne kadar ziyaretçiniz olduğunu merak ediyorsanız, özellikle SEO’nuzun optimizasyonuyla, Google Analytics açın. Burada trafik dökünümüzü görecek ve her 7 kaynaktan ne kadar ziyaretçiniz olduğunu bileceksiniz.

  • Organik arama
  • Email
  • Direkt ( insanların site ismini yazarak girmesi)
  • Yönlendirme ( İçeriğinize bağlanan herhangi bir siteden gelen ziyaretçi )
  • Sosyal medya
  • Ücretli arama
  • Diğerleri

SEO’nun sosyal etkileri

Google’ın Hummingbrid güncellemesinden beri, arama sonuçlarında sosyal sinyaller çok daha güçlü bir etkiye sahip oldu. Sonuç olarak, SEO ile hesap yöneten kullanıcıların iyi bir sosyal stratejiye sahip olmaları için önemli bir aşama kaydedildi.

SEO uzun yollu bir stratejidir

İçerik pazarlamasına ilk başladığınızda, aramalarla gelişen trafiğin hızla yükseleceğini beklemek gerçekçi olmayacaktır. Yine de araştırmalarınız sonucu site trafiğinizde gördüğünüz gelişmeler uzun vadede yararlı olabilir. Daha önce Content Marketing Institute’de yazdığım makalelerin yayınlanmasından çok sonra popülerleştiğine şahidim.

Anahtar kelimeler hala çok önemli

Sadece anahtar kelime üzerine yoğunlaşma başarılı bir içerik pazarlaması için yeterli olmasa da müşterileriniz ve markanız için en anlamlı etkileşim için üst sıralarda olmalısınız. Mesela içeriğinizi temel alan, araştırılmış bir anahtar kelime listesi çıkarmalısınız.  

Teknik olun

SEO optimizasyonu bazı teknik birlikteliklerden oluşur. İçerik sayfanızın arama motorları tarafından doğru endekslendiğinden emin olun. Ziyaretçilerinizin içerik sayfasına ulaşabilecekleri ekstra 301 linkleriniz olmalı.

Kaynak:  contentmarketinginstitute.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin