Başarılı bir Snapchat içerik stratejisi oluşturmanın önemli noktaları


Yazan: Chris Gomersall

Çeviren: Tuana Aysan

Markalar yeni bir dijital platformu iyice kavradıkları noktada ya yeni bir dijital platformla ya da platformun var olan bir yeni işleviyle tanışıyorlar. Örneğin; Snapchat. Hayatımıza basit bir fotoğrafla mesajlaşma platformu olarak girse de uygulamanın oldukça artan kullanımı bize o günlerin çoktan sona erdiğini gösteriyor. İşte bilmeniz gereken bazı Snap istatistikleri:

Günde 10 milyar video görüntüleme
Tüm akıllı telefon kullanıcılarının% 60’ı Snapchat uygulamasını kullanıyor
Dünya genelinde 150’den fazla aktif Snapchat kullanıcısı var
Günlük ortalama kullanım süresi 25-30 dakika
Yeni günlük kullanıcıların % 50’den fazlası 25 yaş ve üzeri
Facebook kullanıcıları da artık Snapchat’e geçiyor
Snapchat bir yılda 2 milyardan görüntülemeden 12 milyon görüntülemeye ulaştı
Snapchat 5 yılda üçüncü büyük sosyal platform haline geldi ve hala büyümeye devam ediyor

Çoğu marka Snapchat kullanması gerektiğini kabul ederken, özellikle de büyüme ve kullanımla ilgili bu dudak uçuklatan istatistikler göz önüne alındığında, Snapchat’te olmakla Snapchat’i gerçekten kullanmak arasında fark olduğu ortada. Bundan dolayı markaların uygulamaya adapte olması ve benimsemesinin zor olduğunu söylenebilir. Çoğu pazarlamacının konu Snapchat olduğunda nereden başlayacağını bilmediği görülüyor. Snapchat kullanımından fayda görmenin anahtar noktası; Facebook, Twitter ve Instagram’dan çok sayıda farklı noktası bulunduğundan onu genel sosyal medya kategorisine sokmamak. Snapchat diğerlerinden çok daha farklı ve benzeri olmayan bir platform. Birçok pazarlamacı ve ajans Snapchat kullanmadıklarını veya Snapchat’i nasıl bir pazarlama aracı olarak kullanabileceklerini bilmediklerini söylüyor. Ancak onlar da Snapchat’i medya planlamalarına dahil etmeleri gerektiğini biliyorlar. Eğer markalar Instagram, Facebook ve Twitter’da kullandıkları aynı içerik ve stratejiyi Snap için kullanırlarsa başarısız olma riskleri var demek. Fayda görmenin en önemli noktası platforma özgü içerik oluşturmak.

Süresi dolan içeriğin yükselişi

Snapchat’in en özgün özelliği, paylaşılan içeriklerin süresinin dolması. Üretilen içeriğin belli bir süre sonra kaybolması, çoğu pazarlama uzmanının içgüdülerine aykırı bir durum. Neden kaybolacak bir içerik yaratırsın ki? İçeriğin geçerliliğinin sona ermesi, tüketicide aciliyet hissini ortaya çıkartıyor. Snapchat’in bu özelliği, tüketiciye “Şimdi harekete geç” demek için oldukça etkili oluyor. Snapchat bu orijinal özelliği sayesinde dijital platformlar arasında çığır açtı. Öyle ki Facebook’un 3 Milyar Dolarlık satın alma teklifini reddedecek kadar başarılı bir konsept. Son kullanma tarihiyle çalışan bir içerik sunmak, tüketicileri çabuk davranmaya teşvik ediyor.

Snapchat içeriklerinizi diğerlerinden ayrı tutun

Snapchat içeriği aynı zamanda Snapchat’e özel içerik olmalı. Tüketiciler, diğer kullanıcıların sahip olmadığı bilgilere ulaşmak istiyorlar. Süresi dolan içerik üretmek ve özel içerik üretmek bu noktada birbiriyle oldukça bağdaşıyor. Kullanıcılar süresi dolan bir içeriği paylaşamadıkları için bu içerik yalnızca Snapchat kullanıcılarına özgü demek oluyor. Bir örnek ise Snapchat’in NBC Universal ile yaptığı yeni ortaklık. Bu ortaklık The Voice, Saturday Night Live ve The Tonight Show Starring Jimmy Fallon gibi NBC’nin favori programlarından kısa içerikleri Snapchat uygulamasına taşıyor. Snapchat, bu içeriklerin 24 saatten fazla kullanılabilmesi için denemeler yapmayı planlıyor olsa da içerikler yalnızca sınırlı bir süre mevcut olacak ve internetteki erişilebilir video içeriği arşivinden tamamen farklı üretilecek.

Sınırlı süreli filtreler

Son zamanlarda markalar sınırlı kullanım süreli Snapchat filtreleri sunmaya başladı. Bu taktik, Snapchat’in süresi dolan içerik konseptiyle uyum sağlamanın yanı sıra markalara büyük duyurular, bültenler veya önemli etkinlikler için sponsorlu filtreler yoluyla büyük bir etki yaratma imkanı veriyor. Amerika’daki son başkanlık seçimlerinde hem Donald Trump hem de Hillary Clinton seçim kampanyalarında, Snapchat kullanıcılarının seçim adaylarına verdikleri desteği göstermesine olanak tanıyan sponsorlu filtreleri satın aldı. Diğer markalar, fırsatlarını veya özel tekliflerini duyurmak için veya yalnızca marka bilinirliğini artırmak için sınırlı zamanlı filtreler kullanıyor. Filtreler, Snapchat kullanan markalar için oldukça fayda sağlıyor.

İçeriklerinizi gerçek ve anlamlı tutun – trendi kabul edin

Günümüz müşterileri, kullandıkları markalarla bir ilişki kurmak istiyorlar. Markalar, Snapchat içeriğini basit ve orijinal tutarak hedef kitlelerine daha iyi bir şekilde hitap edebilir ve onlara yaptıkları yenilikleri sunabilirler. Birçok marka ise hedef kitlelerinin Snapchat kullanmadığını düşünerek Snapchat kullanma konusunda çekingen davranıyor. Şimdi markalar için Snapchat’in sunduğu özgün içeriklerden faydalanma zamanı. Markalar bu sayede günümüz rekabet ortamında önemli bir avantaj sağlayabilir, izleyicilerine yeni ve yaratıcı bir şey sunabilirler.

Kaynak: www.business2community.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin