Başarılı içerik pazarlama için 9 harika malzeme


Yazan: Andy Beohar

Çeviren: Sinan Çağlayan

 

Sürekli duyuyor olmalısınız. Hedef kitlenize ulaşmak ve markanızı tanıtmak için içerik kullanmak 2016 yılında artık olmazsa olmaz bir pazarlama stratejisi haline geldi. Bununla birlikte, blog yazılarıyla sosyal güncellemeleri dengelemek ve elbette video gibi dijital eğilimlerin üzerinde olmak çok zamanınızı alabilir.

Pazarlamacılar, rahat olun. Aşağıda içerik pazarlamada başarılı olmak için gereken 9 malzemeyi paylaşıyorum.

  1. İyi içerik üretin

İçerikte başarılı olmanın ilk anahtarı hedef kitlenizin istediği içeriği üretmektir. İçeriğiniz ilginç ve yararlı bulunursa, okunma ve paylaşılma ihtimali çok daha fazla olur.

Hedef kitleniz içeriğinizi paylaştığında, ailelerine, arkadaşlarına ve takipçilerine tavsiye işlevini görür bu da şirketinizin hem tanınırlığını hem de itibarını artırır. “Önemli olan nicelik değil niteliktir” tabirini vurgulayan bir strateji uygularsanız daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Internet concept. Social network communication in the global computer networks. File is saved in AI10 EPS version. This illustration contains a transparency

 

  1. İçerik takvimiyle program yapın

Bir içerik takvimi oluşturmak üretim ve dağıtım süreçlerinizi daha sorunsuz hale getirir. Stratejinizi planlamaya başladığınızda en baştan bir takvim oluşturmanız planınızın daha düzgün ve eksiksiz olmasını sağlar.

Güncel konulardan eski konulara uzanan bir içerik türleri karışımına sahip olmalısınız. Takvim kullanmak da her zaman iyi bir denge sağlamanıza yardım eder. Ayrıca takvim oluşturmanız stratejinizdeki düzeltmeniz gereken eksiklikleri görmenize imkan verir.

  1. Etkin bir blog oluşturun

Blog yazan şirketler internet sitelerine daha çok trafik alır, bu da SEO’nuzu (arama motoru optimizasyonu) yükseltme fırsatı vererek okuyuculara bilgi dolu bir sektör kaynağı olduğunuzu kanıtlar.

Dahası, bugünlerde tüketiciler blogları değerli bir kaynak olarak görüyor. Hatta tüketiciler blogları online bilgi yönünden en çok güvenilen beşinci kaynak olarak sayıyor.

  1. Sosyal olun

Sosyal medya içerik stratejiniz için çok önemlidir. İçeriğinizin paylaşılabilir olması gereklidir, sosyal medya da tanıttığınız ürünün hedef kitlenize ulaşması yönünden en hızlı yoldur. Ancak paylaşmadan önce tercih ettiğiniz platformlarda belli sayıda bir takipçi sayısına ulaşmalısınız. Unutmayın, amacınız insanların içeriğinizi okuması bu yüzden yapay yollarla artırılmış takipçi sayısının içeriğinizin tanıtımı açısından hiçbir faydası olmaz.

  1. Görsel kullanın

sinan foto2Video ve resim içeren içerikler %94 daha çok izlenme elde ediyor. Ayrıca, görsel içeriklerin paylaşılma ihtimali daha çoktur bu yüzden stratejinize görsel ekleyerek bundan istifade edin. Blog içeriğinizle başlayın, uzun yazıları bölmek için görsel kullanın ve okuyucunuzun dikkatini çekin.

Bununla birlikte, görselleri içeriğin kendisi olarak da kullanmak isteyebilirsiniz. İnfografikler çok popülerdir ve internet sitenizin trafiğini ortalama %12 yükseltebilir. Ayrıca infografikler sitenize backlink oluşturmak için çok iyi bir yoldur. Logonuzla markanızı tanıtın ve bulunduğunuz platformlara göre görsellerinizi ayarlayın.

  1. Harekete geçirici mesajlarla (CTA) eyleme geçin

İçerik ilgi uyandıran harekete geçirici mesajlarla (CTA) izleyicilerinizi eyleme geçmeye ikna etme fırsatıdır. Müşterilerinize gelecekte ne yapmaları gerektiğini söyleyerek ürettiğiniz harika içerikten faydalanın.

Harekete geçirici mesajları blog yazılarınızın bitimine, online reklam kopyalarınıza ve sosyal medya yazılarınızla beraber ekleyerek müşterilerinizi istediğiniz doğrultuda yönlendirin.

Harekete geçirici mesajlarınız her zaman açık ve çok etkili olmalıdır, bu nedenle hedef kitlenize en iyi hitap edecek dili bulmak için iyice düşünmelisiniz.

 

  1. Sürekli takip edin

Analizler yaparak içeriğinizin nasıl performans sergilediğini ölçümlemelisiniz. Hedef kitlenizin ne istediğini bilmezseniz başarılı olamazsınız.

Pazarlama çalışmanızın nasıl sonuçlanması gerektiği konusunda hedefleriniz olmalı. Bu yüzden içeriğinizin tüm pazarlama stratejiniz kapsamında nasıl bir perfomans sergilediğini ölçmelisiniz. Trafik oluşturmak için blog yazıyorsanız, sonucunda trafik oluşturduğunuzdan emin olmalısınız.

  1. Arama motoru optimizasyonu’nu (SEO) unutmayınsinan foto3

Arama motoru optimizasyonu (SEO) içeriğinizin görünmesini sağlar, bu sebeple içeriğinize sürekli olarak optimizasyon yapabilmek için meydana gelen her türlü değişikliğin farkında olun. Anahtar kelimelerinizi araştırın ve uygun yerlerde içeriğinize ekleyin. Anahtar kelime doldurma SEO’nuzu artırmaz  hatta aksine sizi cezalandırır dolayısıyla hedef kitlenizi ilgilendiren konular çevresinde içerik yaratmanız daha iyi olacaktır.

  1. Hedefleme kullanın

Son olarak, hedef kitlenizi içeriğinizle buluşturmanın en iyi yollarından biri de içeriğinizi kişiselleştirmektir. Hedef kitlenizi daha da spesifik kategorilere ayırmaya çalışın ve her grup için içeriğinizi uygun hale getirin. İçeriğiniz hedef kitleniz için daha kişiselleştirilmiş olacak bu da size daha iyi sonuçlar getirecektir.

Kaynak: http://www.business.com/content-marketing/9-awesome-ingredients-for-content-marketing-success/

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin