Başarılı pazarlama yazarları içeriklerini nasıl planlar


Yazan: Kaleigh Moore

Çeviren: Simay İnal

Bir müşteriyle özel bir konuşma yapana kadar içeriği iş hedefleriyle ilişkilendirmenin ne kadar önemli olduğunu hiç fark etmemiştim.

Blog içeriğine birlikte başlamaktan heyecan duyan müşteri, ele almam için sürekli bir konu listesi hazırladı.

Ama sonra garip bir şey oldu.

İçerik hedefleri (potansiyel CTA’lar, hedeflenen SEO anahtar kelimelerinin listesi vb.) hakkında arka plan bilgisi istediğimde şu yanıtı aldım:

“Henüz o şeylere gerçekten sahip değiliz. Şimdilik sadece ‘kanatlıyoruz’.

Benim için bu büyük bir kırmızı bayraktı.

Bu ifade, herhangi bir proje işine dalmadan önce frene basmam ve müşterinin birkaç ön hedefi yerine getirmesine yardım etmem gerektiği anlamına geliyordu .

Sebep: Onlar olmasaydı ikimiz de çarklarımızı dönüyor ve birbirimizin zamanını boşa harcıyor olacaktık.

İçerik için iş hedefleri belirlemezseniz ne olur?

Pek çok kez, “sadece kanatlandır” yaklaşımına uymaya çalıştım.

Problem şu:

Hiçbir iş hedefi olmadan, içerik müşteri için değerli bir şey yapmaz ve beni kötü gösterir. Müşterinin “kulaktan oynamak” isteklerine rağmen, bir yazar ve deneyimli içerik pazarlamacısı olarak işimi nasıl yapacağımı bilmiyormuşum gibi görünmeme neden oluyor.

Deneyimlerime göre, içerik için net iş hedefleri olmadan, değerli, sonuç üreten materyalleri uygulamaya çalışırken yazarın işi çok daha zor.

Başarıyı ölçmek için herhangi bir ölçüt olmadan neyin işe yarayıp neyin yaramadığını ölçmek son derece zordur ve konular, biçimler vb. hakkında gelecekteki kararları bildirecek hiçbir ölçüm yoktur.

Aynı zamanda, işletmenin pazarlama bütçesi cansız içeriğe harcanır ve içerik yöneticisi, liderlik ekibiyle paylaşılacak anlamlı sonuçlar olmadığı için hüsrana uğramaya başlar. Her yerde kaybet-kaybet var.

İçerik söz konusu olduğunda iş hedefleri neden önemlidir?

“Kanatlamanın” özünde büyük bir sorun var: Bu, spagettiyi duvara fırlatıp yapışmasını ummak gibi. Ne deneyeceğinizi yüzde 100 tahmin ediyorsunuz (ki bu nadiren sağlam sonuçlar verir.)

İş hedefleri, içerik oluşturmak için önemlidir çünkü her gönderiyi daha büyük, büyük resim stratejisinin bir parçası haline getirmeye yardımcı olurlar.

Oluşturduğunuz içerikle ilgili bir planınız ve ölçülebilir hedefleriniz olduğunda, hakkında çok daha stratejik bir şekilde yazmak için konuları seçebilirsiniz.

Ayrıca, içeriğin SEO ve sosyal medya reklamları gibi diğer pazarlama çabalarını tamamlamasına olanak tanır .

Yazar için hedefler, yarattıkları eserler için değerli bir yön sağlar ve işletme için müşteriye dönüşme olasılığı en yüksek olan son derece spesifik kişiler için yazmalarına yardımcı olur .

Ayrıca yazarın daha etkili bir CTA oluşturmasına yardımcı olur , böylece okuyucu müşteri yolculuğunda bir sonraki mantıklı adımı atabilir.

Kısacası, iş hedefleri, herhangi bir sağlam içerik oluşturma çabasının temelidir ve zamanla pazarlamacıların etkili kampanyalar oluşturmasına yardımcı olur.

İçerik ve iş hedefleri arasında nasıl bağlantı kurulur?

Artık iş hedeflerinin önemini anladığımıza göre, şimdi bunların içerikle nasıl ilişkilendirilebileceğine bakalım.

1. İş için en önemli hedeflere öncelik verin

Birinci adım, iş içerik söz konusu olduğunda hangi sonuçların işletme için en önemli olduğu konusunda uzun uzun düşünmektir.

E-posta kayıtları mı? Ücretsiz deneme kayıtları? En önemli potansiyel sonuçlarınızı tanımlayın ve ardından listenize öncelik verin.

2. Kitlenizin ne istediğini/ihtiyaç duyduğunu düşünün

Siz sormadıkça okuyucularınızın sizden ne istediğini asla bilemezsiniz.

Ziyaretçilerinizin ne istediğini ve hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğunu görmek için anketleri, müşteri hizmetleri içgörülerini ve site sorgularınızla ilgili verileri kullanın.

3. Her iki alanı da ele alan bir içerik konuları listesi oluşturun

Oradan, hem en önemli hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek hem de genel izleyici sorularını yanıtlayabilecek sürekli bir konu listesi oluşturun.

Bu listenin çabalarının yanında nasıl çalışabileceğini görmek için konu listenizi SEO veya reklam ekiplerinizle çapraz referanslayın.

4. Başarıyı/başarısızlığı ölçmek için AKILLI hedefler belirleyin

AKILLI (spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili, zamana bağlı) hedefler, içerik çabalarınızın başarısını doğru bir şekilde ölçmenize yardımcı olur.

Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmenize yardımcı olacak kıyaslamalar oluşturun ve bu sonuçları ileride başvurmak üzere belgeleyin.

5. Verilerin gelecekteki içerik stratejisini bilgilendirmesine izin verin

Topladığınız verilere ve bulgulara dayanarak, içeriğinizi ileriye doğru önceliklendirin.

En iyi performansı gösteren belirli biçimler veya konular olup olmadığına bakın (ve ardından bu yönde ilerlemeye devam edin).

Hedeflerinizi bugün belirleyin

İçeriğe bağlı iş hedefleri olmadan, muhtemelen hem zaman hem de para harcıyorsunuz. Oluşturduğunuz malzemelerin tutarlı bir şekilde sonuç verdiğinden ve işletmeyi ileriye götürdüğünden emin olun .

İçerik oluşturmayı bir süre duraklatmanız ve bu hedefleri oluşturmak için zaman ayırmanız gerekiyorsa, bunu yapın.

İçerik pazarlamanızı geliştirecek yapıları, ölçütleri ve parametreleri eklemek için kendinize izin verin.

Ne yaparsan yap, “kanatlama”.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin