Başarının anahtarı mobil pazarlama


Yazan: Alperen Öncel

Mobil cihazların hayatımızın her alanına dahil olmasıyla, firmalar için bu cihazlar oldukça etkili bir pazarlama aracı haline dönüştü. Cep telefonu üzerinden pazarlama yöntemi özellikle 2000’li yılların başında, kısa mesajın Avrupa ve Asya’nın bazı bölümlerinde popüler olmasıyla ve şirketlerin bireylerden cep telefon numaralarını toplayarak pazarlama içerikli mesajlar göndermesiyle hız kazandı. Araştırmalara göre tarihte ilk defa mobilden internete girişler sabit cihazlardan yapılan internet girişlerini geride bıraktı. Dünyada internet kullanan 3 milyar insanın %80’i internete akıllı telefonlar ile ulaşıyor. Mobilin bu önlenemeyen yükselişi mobil pazarlamanın değerini de günden güne artırıyor. Bu bağlamda mobil pazarlama, son zamanlarda alışkın olduğumuz interaktif pazarlama metotları arasında en akıcı ve etkileşimi yüksek olanlarından biri haline geldi.

Mobil Pazarlama Neden Önemli?              

 Günümüzde insanların tüm gün yanından hiç ayırmadıkları, çok kısa aralıklar ile sürekli kullandıkları mobil cihazlar; pazarlamacılara belirledikleri hedef kitleye istenilen zamanda ulaşabilme imkanı sağlamaktadır. Yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonlarımız ile birlikte; tüketiciye çok hızlı ulaşılması, maliyetlerinin uygun olması, ölçümleme yapılabilmesi, yüksek derecede kişiselleştirilebilir olması, yenilikçi olması, iletişimin çift yönlü olması, müşteri segmentasyonu yapılabilmesi ve mobil ağ teknolojileri sayesinde kullanıcının coğrafi konumun belirlenmesi, işletmeler için konuma bağlı pazarlama yapılması, mobil pazarlamanın oldukça önemli olduğunu gösteriyor.

Mobil Pazarlama İçin Kullanılan Yöntemler

 

SMS

Mobil pazarlamada kullanılan en yaygın yöntemlerdir, SMS ve MMS. Kullanıcıların her an yanında olan mobil cihazlar, SMS’in en etkili kullanıldığı aracıdır.

Mobil Uygulamalar

 Akıllı telefonların yaygınlaşması ile popüler bir hale gelen mobil uygulamalar sayesinde tüketiciler 3-4 işlem yapmaktansa bilgi almak için en kısa yol olarak mobil uygulamaları tercih etmektedirler. Ayrıca araştırmalara göre müşteriler, mobil uygulaması olan şirketlerle daha çok temas halinde kalmaktadırlar. Firmalar ise mobil uygulamaları sayesinde müşterisine anlık bildirim mesajları gönderebilmekte, satış promosyon ve reklamlardan müşteriyi anında haberdar edebilmektedirler.

QR Kod

QR kodun kullanım amacı, web siteye yönlendirme yapmaktır. Belirlenen kodu taratan kullanıcı, kolaylıkla içeriklere ulaşma imkanı buluyor. Dergilerde video oynatılamaması nedeniyle video linklerin QR Code ile sunulması, yine müzelerde eserlerin tanıtımı için QR Code kullanılması önemli örnekler.

Mobil Reklam

Markaların oyunlarda, mobil sitelerde, uygulamalarda görüntülenen ücretli reklamları. Mobil uygulama geliştiricileri de yazdıkları uygulamalarda reklamlara yer vererek gelir elde ediliyor.

Mobil Ticaret

 Mobil ödeme sistemleri, Mobil bankacılık, Near Field Communications (NFC), insanların fiyat karşılaştırma ve bankacılık işlemlerini çok daha kolay gerçekleştirmelerini sağlıyor.

Interactive Voice Response (IVR)

 Ses bazlı mobil reklam. Genç kullanıcılar SMS kullanımına çok yatkın iken büyük yaştaki kullanıcılar SMS yerine konuşmayı tercih edebiliyor.

 

Kaynakça

 

dijitalfakulte.com

 

marketingturkiye.com.tr

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin