Beğenileri ve indirmeleri unutun: Bu 2024’ün nihai pazarlama metriği
Çeviren: Ecem Erdoğan

Yeni yıl, yeni format: Content marketing institute haftalık haber serisi, güncel bir pazarlama konusuna sıcak bir bakım olan ne var ne yoksa dönüştü.

Her hafta, Content marketing institute baş strateji danışmanı Robert Rose, neden önemsemeniz gerektiği de dahil olmak üzere sıcak bir konuyu veya modeli açıklayacak. Robert’ın analizi, haftanın manşetlerinden daha fazlası, pazarlama haberleri yapmadan önce ortaya çıkan eğilimleri, denenmiş ve muhtemelen artık doğru olmayan standartlara yeni bakışları ve karışıma yeniden girmeye hazır neredeyse unutulmuş taktikleri kapsayacak şekilde genişleyecek.

İşte burada dizinin çıkışı başlıyor. All That Jazz’ın şarkı sözleri şöyle devam ediyor: “Her şey eski yeniden yeni.”

Yirmi beş yıl önce tıklamaları, edinmeleri, indirmeleri ve etkileşimi ölçemeden önce pazarlamacılar insanların dikkatini çekmek için reklamlar satın aldı.

Robert, 2024’te B2B pazarlamacılarının dikkat ölçümlerine geri döneceğini söylüyor. Söyleyeceklerini izleyin ve dinleyin veya öne çıkanlar için okumaya devam edin:

Zorlu eski ve yeni etki metrikleri

Eski günlerde, pazarlamacılar dergilere veya televizyona reklamlar yerleştirerek belirli bir süre boyunca yayınlanmalarına izin verirlerdi. Sonra tüketicilere “Hey, bu reklamı gördüğünü hatırlıyor musun?” diye sorarlardı. Yanıtlar bir metriğe dönüşecektir reklam hatırlama.

O dönemde, bazı tüketiciler sevilen ve beğenilmeyen bir dizi reklam geliştirdi. Yaptığımı biliyorum. Hala gerçekten keyif aldığım ve bazılarına dayanamadığım eski TV reklamlarıyla karşılaşıyorum.

Reklam hatırlama yöntemi için pazarlamacılar genellikle takip soruları sordu:

  • “Hey, dikkatini çektik mi?”
  • Ve eğer öyleyse, “Gördüklerini beğendin mi?”

Bugün, performans metrikleri, tespit edilmesi giderek zorlaşan verilere dayanıyor. Gizlilik düzenlemeleri ve tarayıcı değişiklikleri, pazarlamacıların bir zamanlar performansa dayalı dijital reklamcılık için izlediği daha meraklı metriklerden bazılarını ortadan kaldırdı.

Bu arada, programatik reklamlar, marka içeriğini kışkırtıcı, etik olmayan ve hatta sahtekar materyallerin yanına yerleştirmek için ateş altında kaldı. Bu nedenle, medya satın alımlarına odaklanan pazarlamacılar için marka güvenliği artık en önemli noktada. İzlenimleri kimin aldığına ve bu izlenimleri nasıl aldıklarına daha yakından bakıyorlar.

Bu gerilim kimin neyi (ve nerede) gördüğünü daha iyi iç görüye duyulan ihtiyaç ve veriye dayalı performansı izlemede ortaya çıkan zorluk – dikkat ölçümlerinin yenilenen popülaritesini artırıyor.

Dikkati ölçmenin yeni yolları

Yeni teknolojiler, dikkat ölçümlerini 25 yıl öncesine göre daha da ilginç hale getiriyor.

Biyometrik yöntemler yüz tanıma, göz takibi ve hatta beyin dalgalarını içerir. Tabii ki, geçmişin odak grupları gibi, bu ölçümler genellikle kontrollü bir grup gerektirir. Ancak aynı zamanda özel cihazlar da gerektirir. Bildiğiniz gibi, insanlar beyinlerini organik olarak bilgisayarlarına bağlamıyorlar  zaten henüz değil.

Daha popüler bir yöntem, özellikle video ve ses için veri sinyallerini birleştirir bekleme süresi, kaydırma hızı, imleç konumu ve tamamlanma oranları. Bu metrikleri izlemek daha kolaydır. Ancak, dikkat metrikleri için mevcut bir standart bulunmadığından, dikkat metriklerini hesaplamak için çok fazla yorum yapmanız gerekir.

Açık geri bildirim başka bir dikkat metriği yöntemi sunar. “Duygusal veriler” olarak adlandırdığım şeyi içerir – izleyiciler size buna dikkat edip etmediklerini söyler. Bunu anında geri bildirim anketleri veya ücretli medya ile etkileşim yoluyla değerlendirebilirsiniz.

Belki de en ilginç eğilim, bir metrik kombinasyonu tüketmek için yapay zekanın büyümesi etrafında dönüyor. Lumen Research, Adelaide ve Playground XYZ gibi şirketlerin yeni teknoloji çözümleri, pazarlamacılar için daha erişilebilir dikkat metrikleri oluşturmak üzere makine öğrenimi yoluyla birçok metriği birleştiriyor.

İnsan dikkatini çekmeyi (ve tutmayı) planlayın

Dikkati dikkate değer kılan bir şey daha ekleyeceğim.

Marka ve özgün, insan kaynaklı içerik, 2024’te önemli bir farklılaştırıcı haline gelecek.

Üretken yapay zeka, pazarlama içeriğini reklam oluşturmadan türev içeriğe ve hatta düşünce liderliğinin yönlerine kadar ölçeklendirirken, başarılı şirketler yarattıkları deneyimleri farklılaştırmak için insan yaratıcılarına, konu uzmanlarına ve markalarına yaslanacaktır. Dikkat çekmek, tüm içerik biçimlerinde neyin işe yaradığını anlamak için çok önemli bir ölçüm olacaktır.

Bu dikkat edeceğim bir şey. Peki ya sen?

Kaynakça ;https://contentmarketinginstitute.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin