Big Mac’in mucidi Michael ‘Jim’ Delligatti hayata gözlerini yumdu


Yazan: Heather Saul

Çeviren: Buşra Kasarcı

Big Mac’e yaklaşık 50 yıl önce hayat veren ve yarattığı eşsiz formülle bir anda artan fast food trendinde oldukça payı olan Michael ‘Jim’ Delligatti, geçtiğimiz gün 98 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Mc Donald’s sözcüsü ailesinin de katıldığını Amerikan haber ajansı olan Associarted Press’e yaptığı basın konuşmasıyla bu üzücü haberi doğruladı ve Delligatti son yolculuğuna uğurlandı. Yarattığı yeni formülle insanların hem gözüne hem de damağına hizmet etmeyi amaçlayan Delligatti, fast food severlere alışa gelinmemiş bir formül sunmuş oldu. Bu çift hamburger sandviç konseptinin formülü; üç dilim ekmeğin arasında bulunan özel sos, yeşillik, turşu ve soğandan oluşmaktaydı ve bu konsep ilk olarak Uniontown’da bulunan bayiide sunuldu.

Bu farklı girişim başta yadırganmış ve Delligatti’nin icadı diğer zincirler tarafından red edilmişti. Bütün bunların yanı sıra bu durum onu durdurmadı ve icadını hayata geçirmek için elinden gelen her şeyi yaptı. Pazar araştırmasını yaptı ve gözlemlerinin sonucunda elde ettiği verilere göre aslında fast food sektöründe ‘büyük sandviç’ eksikliği vardı. Bu açığı kapatmak için baskı yaptı fakat önce McDonald’s kurulunun bu durumu anlamasını sağlamak zorundaydı. Hatta bu durumu 2007’de Reuters şirketinin yaptığı röportajda ‘Eğer onlar sana müsaade etmezlerse; sen hiçbir şey yapamazsın.’ diyerek açıkça ifade etmiştir.

Onun bu Big Mac buluşu gittikçe McDonald’sın dünya çapında en çok akılda kalan ürünü hatta markanın bir simgesi haline gelmesini sağladı. Hatta bu akılda kalıcılık, hatıra amaçlı 2007’de Big Mac Müzesi açılmasına vesile oldu, tabi bu süre zarfına kadar özellikle Delligatti buralara gelmek için çok emek harcadı. Bütün bunların yanı sıra, dünyada Big Mac’i tanıtmanın finansal kazancı hiç de tahmin edildiği gibi olmadı. Delligatti durum için ‘Big Mac’ten elde ettiğim tek şey plaket oldu.’ demiştir.

Fazla ve büyük yemek yeme alışkanlığının öncüsü Delligatti’nin fast food’u üstün kılmaya katkısı, küresel anlamda birçok genci sağlık konusunda olumsuz etkilemesi nedeniyle sağlıklı beslenme savunucuları ve Amerika’nın obezite kriziyle mücadele görevlileri tarafından daha az sevgi dolu hatırlanacak.

Kaynak: www.independent.co.uk

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin