Bilgi Kariyer Günleri’nden dikkat çekenler


Yazan: Ali Can Eren

Her yıl İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencileri ve mezunları için gerçekleştirilen İstanbul Bilgi Üniversitesi Kariyer Günleri bu yıl da büyük ilgi gördü. 14-15 Nisan tarihlerinde Santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleştirilen etkinliğe  sektörlerinde önde gelen 30 firma katıldı.  Kariyer Günleri’nde iş hayatına dair konuşmalar, etkili iş bulma yöntemleri, staj ve iş başvuruları, mülakat teknikleri üzerine pek çok konuşma ve etkinlik gerçekleştirildi. 3. ve 4. sınıf öğrencileri için çeşitli iş ve staj imkânlarının yanı sıra gençleri profesyonel hayatla tanıştırma amacına da sahip olan Kariyer Günleri’nin ön plana çıkan iki standı vardı.

Bunlardan ilki üst üste 5. kez Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi seçilen ve her geçtiğimiz yıl büyüyen Türk Hava Yolları, pilotaj eğitimi konusunda açtığı stantla ilgi odağı oldu. Hızlı büyümesinden dolayı pilot açığı yaşayan ve 2021 yılına kadar 4 bin pilota daha ihtiyaç duyan THY, daha önce sadece mühendislik mezunlarına açık olan pilotaj eğitimini tüm lisans programlarından mezun olanlara açmıştı.  Eğitim ücretinin de THY tarafından karşılanıyor olmasıyla THY standı Kariyer Günleri’nin en ilgi çekici misafirlerinden biri oldu. Pilotaj eğitiminin süreçleri hakkında pek çok öğrenci bilgi almak üzere standı ziyaret etti.

İkinci olarak, Şişecam’ın viral-deneyimsel pazarlama yöntemi Kariyer Günleri’nin çokça konuşulanları arasındaydı. Sade standı ile pek dikkat çekmese de uyguladığı taktikle adından bahsettirdi. Şişecam, standını ziyaret eden öğrencilere küçük bir kağıt çanta içerisinde geri dönüşüm teknolojisiyle üretilmiş bir cam şişe hediye ediyordu. Pazarlama tekniği olarak, kağıt çantanın tabanı kolayca açılacak şekilde yapılmıştı. Basit bir geçmeli kilit sistemi olan kağıt çanta bir süre sonra açılıyor ve şişe yere düşüyordu. Elbette ki düşen şişelerden hiçbiri kırılmadı. Şişenin düşüşünden çıkan dikkat çekici ses düşürene anlık bir heyecan ve korku yaşatsa da kırılmaması oldukça rahatlatıcıydı. Şişecam’ın uyguladığı bu taktik ürünün yerçekimi karşısında camın en önemli zafiyeti olan kırılmaya karşı sağlamlığını katılımcıların kişisel olarak deneyimlemelerini amaçlıyordu. Bu taktiğin etkisi bununla da sınırlı kalmıyordu.Yere düşen şişenin çıkardığı ses çevrenin de dikkatini çekiyor ve etki sahasını genişleterek . Şişecam’ın ürünün sesini kullandığı teknik oldukça dikkat çekiciydi.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin