Bir acayip marketing : The Dark Knight

25 temmuz 2008’de vizyona giren ve 1,006 milyar dolar hasılatla tüm zamanların en çok izlenen süper kahraman filmi kara şövalye, başarılı yönetmen Christopher Nolan’ın en başarılı yapımlarından birisidir. Filmin gişedeki başarısının sebebi, sadece popüler bir süper kahramanın hikayesini anlatıyor olması veya tüm zamanların en yetenekli yönetmenlerinden biri tarafından çekilmiş olması olarak algılanabilir. Fakat, The Dark Knight’ın gişedeki büyük başarısının en önemli faktörü ise dünya sinema tarihinde daha önce hiç görülmemiş pazarlama kampanyalarından birisine sahip olması olarak görülebilir.

2007’de Nolan kardeşler, Nine Inch Nails’ın Year Zero albümü için 42 Entertainment tarafından oluşturulan interaktif pazarlama kampanyasından çok etkilenmişlerdi. Bundan önce, daha sadece yapımcı şirket olan Warner Bros’un filmi onayladıkları ve joker için Heath Ledger’ın seçildiği kamuoyuna duyurulmuştu. Bu yüzden Nolan kardeşler ve 42 Entertainment yetkilileri ile gizli ve ses geçirmeyen bir odada senaryolarını paylaştılar. Uzun süren toplantılar ve fikir alışverişlerinden sonra pazarlama kampanyası için ilk adımları attılar.

Kampanyanın ilk adımı :

Öncelikle Amerika’nın farklı birçok lokasyonunda çizgi roman dükkanlarına Ibelieveinharveydent.com internet sitesine yönlendiren joker kartları dağıtmaya başladılar. Bu internet sitesi ilk bakışta Harvey Dent’ın adına açılmış bir seçim kampanyasına benziyordu ve içerisinde sizden telefon numaranız ile email adresinizi isteyen bir kısım ile karşılaşıyordunuz.

97.000 adet email , katılımcılar tarafından sağlandıktan sonra site, piksellerine ayrılarak jokerin olduğu bir resme dönüştü.

İnteraktif deneyimin ilk denemeleri :

Bu olayın ardından bir kaç ay sonra, dünyanın en büyük çizgi roman severleri buluşması Comic Con’da, yeni gelecek filmlerini tanıtan her film yapım şirketi gibi bütün oyuncuların bulunduğu bir panel yapmak yerine, 11000 adet Joker baskılı 1 dolar banknotlar, festivalin ekonomik ekosistemine dahil edildi. Festival alanında paraların üstünde 1 dolarlık Joker banknotları ile karşılaşan fanlar için bu interaktif deneyimin ilk habercisi oldu.

Bu banknotlar, fanları bir başka internet sitesi olan Whysoserious.com’a yönlendirdi. Ve hayranlar belirli bir yere davet eden, ”Jokerleştirilmiş” bir Uncle Sam posteri ile karşılaştılar.

Festival alanında kullanılan pazarlama taktikleri :

Festival alanı içerisinde bunlar yaşanırken fanlar, arkasında 800-395-96-46 numarası bağlanmış bir jet gördüler. Bu numarayı arayan meraklı fanlar, jokerin kendilerini çetesine katacağını ama öncesinde bulmaları gereken bir dosyanın olduğu bir ses dosyası ile karşılaştılar. Bu durumun ardından San Diego Comic Con etrafında yaklaşık 300.000’e yakın Joker makyajlı fanın ödül avı etkinliği başlamış oldu. Yaklaşık 5 saat sonrasında fanlardan bazılarını, etrafı korumalar ile çevrili siyah araçların götürdüğü bile oldu ama bütün bunlar 42 Entertainment ekibinin muhteşem pazarlama planının parçasıydı. Comic Con’da yaşanılan bütün bu olaylardan sonra Whysoserious.com her geçen ay çeşitli bulmacalar ve etkinliklerin olduğu bir site olarak Jokerin çete üyeleri, yani filmin fanlarına içerikler üretiyordu.

Bütün bu olaylar yaşanırken, Ibelieveinharveydent .com sitesi sanki gerçek bir savcının kampanyasını yürütür gibi paylaşımlarına devam ettiler.

Bu yaşanan olayların ardından pazarlama kampanyası, filmin fanları tarafından o kadar ileri gitti ki ; insanların bir kısmı sokaklarda Harvey Dent için oy toplarken ve yürüyüş düzenlerken  diğer tarafta ise Joker için toplanan ve ona inanan taraftarları görmeye başladılar.

Hayranlar, filmin çıkış tarihi yaklaştığı her ay yeni bir bulmaca veya oyun ile ödüllendiriliyordu. Ya da film hakkında görseller veya tanıtım fragmanı ile ödüllendiriyordu. Çeşitli oyunlarla , gizli sitelerle ve açıklanan sırlar ile geçen 1 yılın ardından 25 temmuz 2008 yılında film artık gösterime çıkmıştı ve 1,006 milyar dolar gişe yaparak dünya sinema tarihinin gelmiş geçmiş en çok gişe yapan süper kahraman filmleri arasına girmişti.

Bütün bu yaşanan olaylardan sonra filmin pazarlama ile görevli kısmı 42 Entertainment belki  döneminin en farklı pazarlama yollarını arayarak, gerilla pazarlama, viral pazarlama ve user generated content gibi konuların üstüne giderek sadece basit bir pazarlama kampanyasından çok, filmin hayranlarına farklı ve interaktif bir deneyim sunmuştur. Filmin çıkış tarihine kadar pazarlama kampanyasının içerisine, filmin hayranlarını da katarak, filme olan ilgiyi çıkış tarihine yaklaşırken her geçen gün katlayarak, farklı seviyeye çıkarmayı başarmıştır. Bütün bu pazarlama kampanyası yerine, bir fragman yayınlayarak veya sadece ünlü oyuncuların birbirine selam çaktığı basit bir medya turu ile yapılsa, film aynı gişeye yine de sahip olur muydu? Belki de. Fakat, Nolan kardeşler ve pazarlama ekibi sadece bununla kalmayıp, yaratıcılıklarını konuşturup, diğer film yapımcılarına ilham kaynağı olmuşturlar.

Kaynakça;

https://www.ign.com/articles/the-dark-knight-why-so-serious-viral-movie-marketing-arg

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin