Bir fotoğraf ile bir hayatın değişmesi


Yazan: McDo Philippines

Çeviren: Gizem Gündal

Joyes Gilos Torrefranca tıp öğrencisi, Filipinler’de Mandaue kentinde bir gece sokakta McDonald’s’ın camlarından yansıyan ışığın altında ders çalışan bir çocuk görüyor. 23 Haziran 2015 tarihinde bu çocuğun fotoğrafını çekip ‘bir çocuktan ilham aldım’ cümlesi ile birlikte Facebook hesabında paylaşıyor. Bu paylaşımının ardından çok fazla beğeni, yorum ve paylaşım geliyor.

Fotoğrafladığı küçük çocuğun adı Daniel, henüz 9 yaşında. Daniel Cabrera annesiyle birlikte yaşıyor, babası 1 yıl önce hayatını hapishanede kaybediyor. Yaşadıkları ev yandığı için Daniel ve annesi Christina duvarsız bir yiyecek standında yaşıyor. Annesi çalışıyor fakat günde 1.77 dolar kazanabiliyor. Daniel okulunu bir an önce bitirmek istiyor çünkü bu hayattan kurtulma şanslarının okulu bitirip bir an önce çalışmaya başlamak olduğunu düşünüyor. Okuldan verilen ödevleri evlerinde ışık olmadığından dolayı McDonald’s’ın dışarıya yansıyan ışıklarının altında, ev yapımı bir sehpada yapıyor. Ta ki Joyce Torrefranca onun bu halini fotoğraflayana kadar.

Joyce Torrefranca’nın fotoğrafından sonra sosyal medyanın da gücüyle bu paylaşım dünyanın her yerinden insanlara ulaşıyor, haberlere çıkıyor ve Daniel ve ailesine dünyanın her yerinden yardım gelmeye başlıyor. Bir okuldan burs geliyor ve hayatı bir fotoğraf sayesinde değişiyor.

 Aradan zaman geçiyor ve McDonald’s 12 Aralık’ta Joyce Torrefranca’nın fotoğrafından sonra olan serüveni anlatan 3 dakika 20 saniyelik kısa bir film yayınlıyor. Bu filmde McDonald’s o fotoğrafın çekilmesi ile birlikte Daniel’in hayatındaki değişimi ‘Ders çalışmayı seven çocuk’ başlığıyla ve ‘sevgiyi paylaş’ etiketiyle paylaşıyor. Hem Daniel ve annesinin hemde Joyce’un hayatının 1 yıl sonraki hallerini bu film sayesinde görüyoruz.

Bu sevimli hikayede sosyal medyanın gücünü, yapabileceklerini ve bir paylaşımın küçük bir çocuğun ve annesinin hayatını nasıl değiştirebileceğine tanıklık ediyoruz. McDonald’s ışıklarının altında çalışan o çocuğun hikayesini McDonald’s ‘sevgiyi paylaş’ diyerek insanlara 1 yıl sonra bu şekilde duyuruyor. Buradan çıkarmamız gerekenler; sosyal medya sayesinde bir şeylere farkındalık getirebileceğimiz. Sosyal medyanın olumlu veya olumsuz insanların hayatına bir şekilde dokunduğunu görebiliyoruz. Bu gördüğümüz olumlu bir örnek iken, olumsuz açıdanda insanları etkileyebileceğine sıkça tanıklık ediyoruz. İkincisi ise McDonald’s’ın ışıkları altında çalışmasından dolayı McDonald’s’ın bu hikayeyi bir şekilde sahiplenmesi ve markaların sosyal sorumluluk taraflarının bu şekilde duyurulabileceğini görüyor olmamız. Belki bir markanın yardımıyla belki bir tıp öğrencisinin katkısıyla küçük bir çocuğun hayatı sosyal medyanın gücüyle değişebiliyor.

Kaynak: www.youtube.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin