Bir hafta sonuna sığdırılan girişimcilik


Yazan: Dalia Kittani

Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin dört bir yanını girişimcilik heyecanı sardı. Tüm dünyada en çok rağbet gören girişimcilik yarışmalarından biri olan Startup Weekend; 21-23 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi, santralistanbul kampüsünde gerçekleşti. Mentors Network Turkey ve İstanbul Bilgi Üniversitesi ortaklığında gerçekleşen bu etkinlik girişimci adayları için adeta bir maratondu.

Peki, nedir bu Startup Weekend? Hafta sonu, benim de aralarında bulunduğum katılımcıların; girişim fikirlerini sunmasıyla başladı. Sunulan 41 adet fikir, oylanarak 10 fikre indirildi ve sonrasında maksimum 6 kişiden olan gruplar oluşturuldu. İşte bahsettiğim maraton ondan sonra başladı..

Özelliği sıfırdan bir girişim fikrini 48 saatte tüm detayları düşünülmüş şekilde bir projeye dönüştürmek olan bu yarışmada katılımcılar olarak bizler minimum uykuyla çalıştık. Hatta eve gitmekle zaman kaybetmek istemediğimiz için hepimiz bulduğumuz ilk minderde uyuyakaldık.

dalia-1

Evlerine gitmeyen sadece katılımcılar olmadı; Mentors Network Turkey mentorları da 10 gruba her aşamada yardımcı olabilmek için 48 saatlerini orada, gruplarla beraber geçirdi. 48 saatin sonuna gelindiğinde ise girişimlerin sunum aşamasına geçildi. Jüriler sırasıyla; Koç Holding Rekabet Koordinatörü Murat Peksavaş, Melek Yatırımcı Simla Özbay,  Markafoni Kurucu Ortağı Tolga Tatari, Mentors Network Turkey Ortağı Doğan Taşkent ve Girişimcilik Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Serdar Urçar oldu. Sunumları dinleyen jüri üyelerinin hepsi yatırımcı olunca katılımcıların heyecanı doruk noktasına ulaştı.

Yarışmanın birincisi; turizm ve otelcilik sektörüne hizmet verecek bir mobil uygulamadan oluşan bir proje oldu. “Work is Now” isimli bu aplikasyon işveren ve iş arayanları aynı platformda buluşturmayı hedefliyor. İkinciliği iki ekip paylaştı; içerisinde bulunduğum “Yemek Hazır!” isimli girişim öğrenciler ile anne yemeklerini buluştururken diğer ikinci olan “Local Banana” projesinde ise turistler lokal yemekleri lokal insanlardan yeme fırsatı buluyor. Üçüncü olan proje 3bpazar’ın ana noktası ise son dönemin en popüler inovasyonlarından biri olan 3 boyutlu yazıcıydı.

Bir katılımcı gözüyle; sonuç ne olursa olsun girişim dünyasının her adımını hızlı ama her ayrıntısıyla deneyimlediğimiz Startup Weekend Bilgi’den fazlasıyla verim aldım. Eminim benimle beraber bütün katılımcılar da artık girişimciliğe farklı bir bakış açısı ile bakmakla kalmıyor kendilerini hayallerine biraz daha yakın hissediyor.

Dünyanın en genç girişimciler ortalamasına sahip Türkiye’de bu gibi platformları daha çok görmek dileğiyle…

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin