Bir içerik pazarlamacısında yeterince değer verilmeyen 6 nitelik


Yazan: Sujan Patel

Çeviren: Berfu Ervakit

Elbette, yeni içerik pazarlamacınız iyi bir yazar ve bir veri aşığı olmalı, ancak mizah ve motivasyona ne dersiniz?

Yeni bir içerik pazarlamacısı işe alıyorsanız, aradığınız birkaç belirgin nitelik vardır. Yeni çalışanınızın iyi bir yazar olması gerekiyor. Bunun yanında hem gözden geçirdiği hem de üzerinde oynadığı verileri sevmesi ve dijital pazarlamanın rekabet ortamını sürekli etkileyen değişikliklere uyması gerekiyor.

Ancak gerçek şu ki, bir Google Analytics raporunun nasıl okunacağını bilen çok sayıda web yazarı var. Bir endüstri bloguna erişimi olan herkes güncel olarak kabul edilebilir. O halde, şirketiniz için ibreyi hareket ettirecek olan yıldızlardan içerik pazarlama adaylarını ayırt etmek için hangi faktörleri kullanabilirsiniz?

İşte bir içerik pazarlamacıyı işe alacağınız zaman arayacağınız, yeterince değer verilmeyen altı nitelik:

  1. Merak

Google’daki pazarlama müdürü Lorraine Twohill’e göre, “Çözüm bekleyen sorunları tanımlamak için meraklı olmalısınız ve daha sonra yeni çözümler üretmelisiniz.”

İş görüşmelerinde adayların doğal eğilimi, sanki tüm cevaplara önceden sahiplermiş, her şeyi biliyormuş gibi ses çıkarmalarıdır. İçerik pazarlaması tam tersini ister. Bunun yerine, bu disiplin, kitlenizle bağlantınızı derinleştirmenin yanı sıra, geliştikçe yaşadıkları değişiklikleri gözlemlediğiniz süregiden bir süreçtir. Eğer merak etmiyorsanız, düzenli olarak sorulması gereken sorularla bu samimi bilinç düzeyini korumayı düşünmüyorsunuzdur.

  1. Samimiyet

Son günlerde, Kathleen Murphy, samimiyetin neden genelde değer verilmeyen bir nitelik olduğu üzerine popüler bir makale yayınladı. Murphy makalesinde, “İşletmeler, ana misyonu anlayan, misyonun etrafındaki tutku ve bağlılığa ilham veren ve çalışanlarının başarılarını sahiplenmelerine yüreklendiren organizasyonun her düzeyinde yer alan liderlere ihtiyaç duyar” diyor.

İçerik pazarlama kampanyaları da aynı şekilde. İletişim içerisinde olmayan bir pazarlama şefi (CMO) için çalışan bir pazarlamacı olduğunuzu düşünün. Şirketinizde içeriklerle tüketicilere ulaşarak büyük gelişmeler yapma fırsatlarını bulursunuz, ancak önerilerinize değer verilmeyeceğini biliyorsunuz, bu nedenle konuşmazsınız. Bu bir samimiyet başarısızlığı.

Şimdi, bu senaryoda CMO olduğunuzu düşünün. Çalışanlarınızın sizi gerektiğinde aramalarına izin vermez misiniz? Samimiyet, değişikliklere ihtiyaç duyulduğunda ve etkin içerik pazarlama kampanyalarının hayati bir parçasıdır.

  1. Uyumlu doğa

İçerik pazarlamacılığında şu bilinmelidir ki her şeyi ciddiye alamazsınız. Bazen, saatler boyu kitlenizin seveceğini düşündüğünüz bir şey için zaman harcarsınız ancak tutmadığını görürsünüz. (B2B pazarlamacılarından yalnızca yüzde 42’sinin içeriklerle etkili olduklarını söylemelerinin bir nedeni var)

İyi içerik pazarlamacıları bunu ve başarısız olduklarında nasıl ilerleyeceklerini biliyorlar. Kaybettikleri zaman üzerinde duramamaları gerektiğini biliyorlar. Tek yapabilecekleri ilerlemeye devam etmek.

  1. Motivasyon

İçerik pazarlaması, yazımdan tasarıma, video yapımına ve daha pek çok disiplini kapsar ve sürecin her yönünü ele alabilecek bir kişiyi bulmanın nadir olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yerine, içerik pazarlamacılarının, harika iş yaratmak için, farklı kişileri motive edebilecek etkili içerik yöneticileri olmaları gerekiyor. Bu üzerinde durulan bir konu. Popüler “Sales Lion” blogunun sahibi Marcus Sheridan; ona geldiğinde, sevimsiz insanların korkunç içerik pazarlama yöneticileri olduğunu söylüyor.

  1. Kod değişimi yeteneği

Çoğu kişi, ırk ve uyruk açısından kod değişimi hakkında konuşur, ancak içerik pazarlamacılığında bu, inanılmaz derecede az olan bir beceri, özellikle de kendiniz gibi olmayan bir kitle ile çalışıyorsanız.

Dilbilimde kod değiştirme “konuşmada iki veya daha fazla dil veya konuşma dili arasında geçiş yapma uygulaması” olarak geçiyor. Ancak, içerik pazarlamacılığında kod değiştirmenin, kitlenizin kullandığı dil kalıplarında, onlarla daha güçlü ilişkiler kurabilmek için gerektiği gibi geçiş yapabilmek olduğu söylenebilir.

Çoğumuz olduğu gibi yazıyoruz. Bununla birlikte, içerik pazarlaması, doğal olarak her zaman gelmeyen değişiklikler gerektiriyor. Bu gerekli kaymaları anlamak bir şey; onları tamamen uygulayabilmek başka bir şey.

  1. Mizah

İnsanlar gülmekten hoşlanıyorlar, komik içerik istiyorlar. Bu nedenle izleyicilerinize ne kadar çok onların mizah anlayışını hissettirirseniz o kadar iyi olur.

Sorun, mizahın internet içeriği üzerinden iletilmesinin inanılmaz derecede zor olması. Mizah adı altında, kasıtlı olmadan gücenmeye sebep olabilir.

Yani, internet mizahına hakim bir içerik pazarlamacı buluyorsunuz ve onu işe alıyorsunuz. Veya, kendiniz daha güçlü bir içerik pazarlamacısı olmak istiyorsanız, değer verilmeyen mizaha, yatırım yapabileceğiniz ve yapmanız gereken bir nitelik olan bakın.

Kaynak: https://www.entrepreneur.com

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin