Bir pazarlama planı nasıl yazılır?


Yazan: Jeff Bradford

Çeviren: Simay Gördük

Pazarlamanızı canlandırmaya hazır mısınız? Öncelikle bir plana ihtiyacın var. Bu makalede, işletmeniz için bir pazarlama planının nasıl oluşturulacağını özetleyeceğim.

Araştırma

Şirketiniz hakkında sizin dışındaki diğer kişilerin ne düşündüğünü bilmek önemlidir, bu nedenle pazarlama planınızı yazmadan önce çalışanlarınız, müşterileriniz, hissedarlarınız ve topluluk üyelerinizle konuşarak biraz zaman geçirin. Gerçekten ne düşündüklerini ve şirket hakkında ne hissettiklerini öğrenmek için araştırın. Bu değerli bilgi önbelleği, pazarlama planınızın SWOT analizi bölümünün temelini oluşturacaktır.

Rekabet Analizi

Araştırmanız sırasında, insanlara rakiplerinizin kim olduğunu düşündüklerini ve şirketinizin onlara karşı nasıl yığıldığını sorduğunuzdan emin olun. Daha sonra, daha fazla bilgi edinmek için rakiplerin web sitelerini dikkatlice inceleyerek ve bunlarla ilgili haberleri inceleyerek ikincil araştırmalar yapın. Ardından, web sitelerinin ne kadar iyi performans gösterdiğini öğrenmek için Semrush veya Ahrefs gibi bir web sitesi kullanın: kaç anahtar kelime için sıraladıklarını, ayda kaç ziyaretçi çektiklerini, yetki puanlarının ne olduğunu vb. Bu araştırma boyunca, şirketinizin rakiplerine benzer ve rakiplerinden farklı olduğu yolları arayın. En rekabetçi, en onlara rütbe.

SWOT Analizi

Nerede olduğunu bilmiyorsan gitmek istediğin yere gidemezsin. Bu nedenle, pazarlama planınızı iç durumunuzun (şirketinizin güçlü ve zayıf yönleri) ve faaliyet gösterdiğiniz dış durumun (pazardaki fırsatlar ve tehditler) analiziyle yazmaya başlamak istersiniz. Bu bilgi için yürüttüğünüz araştırmayı ve kendi içgörülerinizi mayınlayın. Acımasızca dürüst olun. Bu, tüm pazarlama planınızın temelidir, bu nedenle burada kendinize yalan söylerseniz, pazarlama planınız muhtemelen etkisiz olacaktır.

Hedefler

Pazarlama planınızın hedefler bölümü, pazarlama planı gerçekleştirildikten sonra işletmenizin nasıl farklı olmasını istediğinizi açıkça ortaya koymaktadır. Ve akıllı hedeflere özgü, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana bağlı olduklarından emin olun — böylece karşılanıp karşılanmadıklarını açıkça bilebileceksiniz. Örneğin, akıllı bir hedef şöyle olacaktır: “Yıl sonuna kadar yıllık satışları % 10 artırın.”

Amaçlar

Amaçlar, hedeflerinize ulaşmak için vurmanız gereken kilometre taşlarıdır. Stratejik olan hedeflerin aksine — yani doğrudan şirketinizin başarısına dayandıkları anlamına gelir – hedefler daha taktiktir ve genellikle pazarlama taktiklerinin uygulanmasıyla ilgilidir. Örneğin, bir hedef şöyle olabilir: “En az % 30’luk açık bir orana ve % 5’lik bir tıklama oranına sahip bir e-posta kampanyasıyla 5.000 satış beklentisine ulaşmak.”

Hedef Pazarlar

Planın bu bölümünde, pazarlama çabalarınızla kime ulaşmayı planladığınızı belirtin. Genel olarak, bunlar sizin müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinizdir, ancak hedef nitelikli iş adayları bulmaksa çalışanlar ve potansiyel çalışanlar veya külfetli düzenlemelerle veya hoşnutsuz topluluk gruplarıyla uğraşmak istiyorsanız topluluk ve hükümet liderleri de olabilir.

Mesaj

Mesaj, ürününüzü veya hizmetinizi satın almak gibi aradığınız davranışlara neden olmak için hedef pazarların üyelerinin şirketiniz hakkında bilmesini istediğiniz şeydir. Genel olarak, mesaj, şirketinizin sunduğu benzersiz faydaları ve dolayısıyla rakipleriniz yerine sizinle iş yapmanın nedenini belirten şirketin benzersiz satış teklifinin bir şeklidir.

Taktik

Taktikler bir pazarlama planının kalbidir – bunlar gerçekte ne yapacağınız ve nasıl yapacağınız. Önemli olan, işletmeniz için en uygun taktikleri ve ulaşmak istediğiniz hedefleri seçmektir. En iyi taktikleri seçmek genellikle deneyimli bir pazarlama uzmanının yardımını gerektirir.

İşte oldukça kapsamlı bir pazarlama taktikleri listesi: ödüller ve profesyonel tanınma; bloglama; vaka çalışmaları ve beyaz kağıtlar; broşürler, el ilanları, satış sayfaları vb.; banner reklamlar, pazarlama başına ödeme olarak dijital reklam, web siteleri ve pazarlama; doğrudan posta; e-posta pazarlama, partiler, seminerler ve paneller gibi etkinlikler ve ürün ve hizmet duyuruları; pazarlama; ınfographics; logo ve markalaşma; yerel reklam ve kurumsal; promosyonlar ve yarışmalar; tanıtım; arama motoru optimizasyonu; konuşma nişan; özel reklamcılık ve swag; stratejik ortaklıklar; anketler; telemarketing; fuarlar; geleneksel televizyon ve basılı reklamcılık; videolar; web seminerleri; ve ağızdan ağıza pazarlama.

Zaman çizelgesi

Genel olarak, ne olacağına dair aylık bir program olan bir zaman çizelgesi, her bir taktiğin ne zaman dağıtılacağını ve genel etkinliklerini artırmak için ne kadar süreyle ve hangi taktiklerin aynı anda çalışacağını belirler.

Bütçe

Pazarlama planınızın bütçe bölümünde, her pazarlama taktiği için ne kadar para ayıracağınızı belirtin.

Elbette, bir plan olmadan pazarlamak mümkündür – pazarlamanızın bir plan olmadan etkili olması muhtemel değildir. Ne yazık ki, birçok küçük işletmelerin pazarlama çabaları büyük ölçüde yerel gazete, radyo istasyonu, televizyon istasyonu veya dijital Reklam Ajansı tarafından sunulan en iyi anlaşma olduğunu düşünüyorum ne yani, birçok iş sahipleri alış satış elemanları reklam satış çabalarının bir sonucu gibi görünüyor.

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/forbesagencycouncil/2021/08/05/how-to-write-a-marketing-plan/?sh=440c6ca93353

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin