Sanatçı Olarak Kendini Sosyal Medya’da Pazarlama’nın Yolları

Ne tür bir sanatçı olursanız olun, işinizin başkaları tarafından görülmesini ve takdir edilmesini sağlamak için kendinizi pazarlamak çok önemlidir.

Bir sanatçı olarak kendini pazarlamak her zaman zor olmuştur. Bazen de kendi kabuğuna çekilip gelişmelerini insanlardan soyutlarsın ve sadece sonucu görmelerini sağlarsın. 

21. Yüzyıl da sadece sanatçı olmakla kalmayıp, sanatını dijital ortamda pazarlayabilmeyi öğrenmen gerekiyor. Bu durumda korkulacak bir şey yok, sadece hak ettiğin manevi ve maddi değerinin karşılığını daha büyük bir kitleye erişerek alabilirsin. 

Öncellike bir sanatçıysan işlerini profesyonel bir şekilde gösterebileceğin bir portfolio sayfası oluştur 

Bu bir website veya bir blog olabilir. Yapması kolay ve tamamen ücretsiz. Bir web sitesi, yalnızca insanların çalışmanızı görmesini sağlamaz; aynı zamanda diğer kreatif kişilerle ağ oluşturmak ve kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olabilecek doğru ilgiyi çekmek için mükemmel bir platformdur.

Wix veya myspace gibi uygulamalardan ücretsiz edinebileceğin hazır arayüzleriyle tarzına göre bir şey seçebilirsin!

Daha büyük bir kitleye sahip olmak istiyorsan Instagram, TikTok ve Youtube gibi uygulamaları kullan

İnsanların odak seviyesinin giderek azaldığı bir dönemdeyiz. Bu sebepten dolayı insanların dikkatini kısa 5-15 saniyelik videolar üreterek başlamanız gerekir. Olabildiğince mesajı kısa bir süre içinde verip, görseller kullanarak kitlenizin ilgisini tutmayı başarabilirsiniz. 

TikTok üzerinden algoritmayı daha kolay kontrol edip, hedeflediğiniz kitlenin dışına çıkıp izlenme rekorları kırma olasılığı diğer platformlara göre daha yüksek. 

“Senin için” (For you page) olarak bilinen hashtag, kullanıcının önceki video etkileşimlerine dayalı kişiselleştirilmiş bir video koleksiyonu oluşturur, yani gördükleri çoğu şey ilişkilendirilebilir. Bu özellik sanatçılar için büyük bir bonus çünkü içeriklerinin önceden takip etmek zorunda kalmadan hedef kitlesini bulma olasılığı daha yüksek. 

Titktok’un iyi tarafı, ne kadar takipçiniz olursa olsun bir gece içinde viral olabileceğiz bir etkileşim sunar. Eğer doğru zamanlarda yeteri kadar içerik üretirseniz istediğinize ulaşmanız daha da hızlanacaktır. 

TikTok’un demografisi ve kültürü Instagram, Facebook veya YouTube ile aynı değil. Bir kitlenin diğerlerinde bulunması, TikTok’ta o kadar başarılı olduğu anlamına gelmez.

İster ressam, heykeltıraş, müzisyen veya dansçı olun, çalışmalarınızı eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde paylaşmak için bu platformları kullanabilirsiniz.

Doğru insanların dikkatini çekecek içerik oluşturmak için diğer sanatçılarla veya etkileyicilerle bile işbirliği yapabilirsiniz.

Bu araçları kullanarak yalnızca erişiminizi artırmakla kalmayacak, aynı zamanda insanların nasıl yanıt verdiğine dair paha biçilmez bilgiler edineceksiniz.

Çalışmanızın yüksek kaliteli fotoğraflarını ve videolarını yayınladığınızdan emin olun:

Daha dikkat çekmek için sanatınızı en kalitede çevrimiçi platformlarda yansıtın. Kaliteli içerik, siz ve işiniz hakkında çok şey anlatır, bu nedenle en yüksek kalitede olduğundan emin olun. Teknolojiden yararlanın ve modern akıllı telefonlarda özel filtreler veya kamera açıları gibi özellikleri kullanın.

Neler yapabileceğinizi gösterin! Hazır bir şeyiniz olduğunda, onu sanat eserlerini paylaşmak için tasarlanmış birçok platformdan birine yükleyin ve gurur duyun – sadece inanılmaz bir şey yapmakla kalmayıp, aynı zamanda dünya çapındaki insanlar tarafından da erişilebilir durumda.

Adınızı duyurmak için diğer sanatçılar ve sanatseverlerle çevrimiçi etkileşim kurun:
  • Hem gerçek hayatta hem dijital ortamda adınızı olabildiğince duyurun ve onlarla birlikte işbirliği yapın. Böylelikle işinizi beğenen insanlar size kolay yoldan ulaşım sağlayacaktır ve takibe alacaktır. 
  • İlk başta göz korkutucu görünse de, Instagram ve Twitter gibi klasiklerden Deviant Art ve Discourse gibi daha bağımsız topluluklara kadar dijital varlığınızı büyütmenize yardımcı olacak birçok ağ var.
  • Düzenli iletişim, düşünceli içerik ve başkalarının gerçek katılımıyla, çevrimiçi sanat topluluğunda tanınan bir isim haline gelebilirsiniz – bu nedenle bugün ağ kurmaya başlamaktan korkmayın!
Müşteri ve fanlarınızla iletişim halindeyken her zaman profesyonel ve kibar olun
  • Profesyonel ve kibar olmak, müşteri hizmetlerinin ayrılmaz bir parçasıdır ve müşterileriniz veya müşterilerinizle olan etkileşimlerinize olumlu yansır.
  • Müşterilerinize veya müşterilerinize saygı göstermek ve onlara nezaketle davranmak, daha kişisel bir bağ oluşturacak ve deneyimlerini daha keyifli hale getirecektir.
  • Geri bildirimlerini dinlemekten korkmayın çünkü bu, geçmiş deneyimlerden öğrenmenize ve bu bilgiyi gelecekteki etkileşimleri geliştirmek için kullanmanıza yardımcı olabilir.
  • İnsanların, onlarla etkileşime geçtiğinizde ne kadar kibar olduğunuzu, işlemin gerçek ayrıntılarından daha fazla hatırladıklarını her zaman hatırlamakta fayda var – bu nedenle, olumlu ve kalıcı bir izlenim bıraktığınızdan emin olun!

 

How to market yourself as an artist in 2023

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin