Bir şeyin ChatGPT tarafından yazılıp yazılmadığını nasıl anlarız?Yazar: James Jones
Çeviren: Buse Nur Yavuz

Yapay zekanın artık ana akım haline geldiği ve filmlerde görülen bir hayal olmadığı bir dünyayı hepimiz kabullenirken yapay zekanın günlük yaşamın hangi unsurlarını ve deneyimlerini etkilediğini bilme ihtiyacı hiç bu kadar büyük olmamıştı. OpenAI’nin ChatGPT’si, çeşitli kişilere, işletmelere ve endüstrilere ne kadar faydalı olabileceğinin ilk ana akım örneği oldu, ancak bu, onun mükemmel, doğru olduğu veya günlük ihtiyaçlarımıza en iyi şekilde yardımcı olduğu anlamına gelmez. ChatGPT, zaman zaman sorulara yanlış, yanıltıcı veya gerçek dışı cevaplar vermesi nedeniyle tartışmalara yol açtı ve bu da insanları sıkıntıya soktu. Bu durum, hatta üreticileri OpenAI’yi bile sorunlara soktu. 2023 yılında, yanlış bir şekilde bir Amerikalı hukuk profesörünün okul gezisi sırasında öğrenciye uygunsuz yorumlar ve cinsel tacizde bulunduğunu iddia etti ve bilgi kaynağı olarak Washington Post’u gösterdi. Ancak ne okul gezisi gerçekleşmiş ne de Washington Post’ta böyle bir makale yayımlanmıştı. Basitçe söylemek gerekirse, tüm bu olayı tamamen uydurdu. Bu, sohbet botunun oldukça etkileyici yeteneklerindeki birkaç çok rahatsız edici kusurlardan sadece biri. Genel olarak, bilgi kaynağı olarak oldukça faydalı olabilir, ancak söylediklerinin her zaman gerçek olarak kabul edilmemesi gerektiği önemlidir. Ancak giderek daha fazla insan, günlük işlerini çevrimiçi olarak tamamlamak veya işlerinin bir parçası olarak ChatGPT’yi kullanıyor. Dolayısıyla, çevrimiçi olduğunuz her seferde, muhtemelen yapay zeka tarafından üretilmiş veya yazılmış en az bir bilgiyi tüketiyorsunuz ve büyük ihtimalle bu ChatGPT‘nin kendisi. Sonuç olarak, internet, insan ve yapay zeka tarafından yazılan metinler arasındaki çizgilerin bulanıklaştığı bir alana dönüşüyor. Gelecekte bu sorun olmayabilir ama ChatGPT-5 gibi yeni sürümler olabilir, ancak şu an için insanların dikkatli olması ve bir metnin ChatGPT tarafından yazılıp yazılmadığını anlaması gerekiyor.

ChatGPT tarafından bir şeyler yazıldığına dair işaretler nelerdir?

ChatGPT’yi harekete geçirmek insanlara düştüğü için, sohbet botunun yanıtının detayları genellikle verilen yönergedeki ayrıntıya bağlıdır. Özellikle daha detaylı konularda talimat eksikliği varsa, belirsiz veya yanlış bir yanıt verme olasılığı daha yüksektir. Konu hakkında özel bir arka plan bilgisine sahip olmayan biri gibi, bu durumu fark etmesi pek mümkün olmayabilir. Ancak diğerler insanlar için, metnin ChatGPT tarafından yazıldığı daha belirgin hale gelebilir.

İşte dikkat edilmesi gereken ana şeyler…

Dilin genel kullanımı ve tekrarlama

ChatGPT, “dar” yapay zeka olarak bilinen bir türdür, yani insan duygusunu veya davranışını anlayamaz veya taklit edemez ve kendisi için düşünemez, bu da yanıtlarının sıklıkla herhangi bir kişilik veya yaratıcı dil içermemesine neden olabilir. Dahası, hata yapabilir olmasına rağmen, mümkün olduğunca az hata yapması için eğitilmiştir. Dolayısıyla, basit ve biraz robotik bir tonla yanıt vermesi, hataları ve yanlışlıkları en aza indirmeye yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Örneğin, ona en sevdiğiniz film veya ürün için bir inceleme yazmasını isterseniz çoğunlukla açık cevaplar verir. Yani incelediği şeyle ilgili önemli bilgileri atlayabilir, örneğin oyuncuların isimlerini veya ürünün boyutlarını. Bu nedenle, bir inceleme sitesinde böyle bir şey okuyor olsaydınız  normalde önemli olarak kabul edilen bilgilerin atlandığını fark ederdiniz, kısacası bu metnin ChatGPT tarafından yazılmış olma ihtimali ortaya çıkıyor. Aynı şey, kelimelerin veya ifadelerin tekrarlanması için de geçerlidir. ChatGPT, geniş miktarda veri ve dil üzerinde eğitilmiş olsa da, özellikle daha büyük metin bloklarında, tekrarlayan bir dil kullanabilir.

Halüsinasyonlar

Yukarıda bahsedilen bir hukuk profesörü olayı, tamamen yanlış bir olayı yanıtladığı ve uydurduğu için bir yapay zeka halüsinasyonunun mükemmel bir örneğidir. Bu, ChatGPT gibi üretken sohbet botlarının en büyük sorunlarından biri olarak kalıyor. Yapay zeka uzmanları, özellikle daha niş bilgiler ve konularla ilgili olduğunda ChatGPT yanıtlarını doğrulamayı önermektedirler. Bazıları diğerlerinden daha ciddi olmak üzere birçok ”halüsinasyon” vakası bulunmaktadır, bu nedenle doğruluğuna güvenmeden önce yanıtlarını diğer bilgi kaynaklarıyla üç kez kontrol etmek her zaman tavsiye edilir. Eğer iyi bildiğiniz bir konuda okuyorsanız, bunu tespit etmek çok daha kolay olacaktır. Örneğin, izlediğiniz son futbol maçına dair bir maç raporu, muhtemelen herhangi bir gerçeklik dışı olayı belirlemek sizin için kolay olacaktır. Ancak, mesela, gıdanın termik etkisi üzerine araştırma yapıyorsanız, bu insan veya yapay zeka tarafından üretilmişse tespit etmek daha zor olabilir.

Kopyala ve yapıştır hataları

Bu konuda özellikle dikkat edilmesi gereken bir nokta da şudur: ChatGPT’nin yanıtıyla birlikte eklenen yorumlardır. Örneğin, “Tabii, işte şu film için bir inceleme…” gibi ek yorumlar, yanıtın ChatGPT tarafından üretildiğini belirlemede oldukça güvenilir bir göstergedir. Çünkü bu ek yorumlar, kullanıcıların yanıtı kopyalayıp yapıştırmaları sonucu ortaya çıkan insan hatalarından kaynaklanır ve yapay zeka hatalarından değildir.

Metni iyice okuyun

ChatGPT, insan gibi ses çıkarmak ve insan gibi yanıt vermek için eğitilmiştir, bu nedenle yalnızca bir veya iki cümle okursanız bir şeyin yapay zeka tarafından yazılıp yazılmadığını anlamak neredeyse imkansız olacaktır. Tüm makaleyi dikkatlice okursanız, özellikle belirli halüsinasyonları, tekrarları, genel dil kullanımını veya kopyala-yapıştır hatalarını vurgulayabilecek, durum daha net hale gelir. Tabii ki, insanlar ChatGPT’nin yanıtlarını düzenleyerek yukarıda bahsedilen birçok özelliği kaldırabilir ve metni daha insana benzer hale getirebilirler, ancak bu genellikle metni kendileri yazmaktan daha kolay olacağı için genellikle bir düzeyde düzenleme gerektirir.

ChatGPT içeriği nasıl tespit edilir?

ChatGPT ve benzeri AI (yapay zeka) sohbet botlarının yükselişi, metnin insan mı yoksa yapay zeka mı tarafından yazıldığını tespit edebilecek bir dizi AI içerik tespit cihazının ortaya çıkmasına neden oldu. Zaten en iyi AI içerik tespit cihazlarına bir göz attık, ki bunlar metnin hangi kısımlarının insan ve hangi kısımlarının yapay zeka tarafından yazıldığını bile belirtebilir. Bazıları, analiz etmek için verilen metindeki insan ve yapay zeka oranını yüzdesel bir tahmin verebilir. Bununla birlikte, bu AI içerik algılayıcılarının hiçbiri %100 mükemmel değildir ve her zaman insan yazısını yanlışlıkla AI olarak algıladığı durumlar olacaktır (veya bunun tersi de geçerlidir). bir AI dedektörü kullanmak, okuduğunuz şeyde herhangi bir AI belirtisi olup olmadığını görmenin iyi bir yoludur; özellikle de tekrar, halüsinasyon ve genel dili kontrol ettikten sonra hala şüpheleriniz varsa kolayca giderebilirsiniz. Ancak özellikle tam olarak aşina olmadığınız niş konulara atıfta bulunurken en önemli çıkarım, ChatGPT’nin size söylediklerini her zaman kontrol etmektir.
RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin