Bir yayın için gerekli 3 temel editör standartıYazar: Stefanie Flaxman
Çeviren: Simay İnal

Yapay zekanın devam eden yükselişiyle birlikte içerik editörlerinin öne çıkma fırsatı da oldukça yüksektir.

Profesyoneller,  diğer yazarlar (insan veya yapay zeka) tarafından yazılan taslakların etkili bir şekilde nasıl gözden geçirileceğini değerlendirirken, editörler ise daha sonra bu taslakları, ilgilenen potansiyel müşterilerden oluşan bir hedef kitle oluşturmaya yetecek kadar ilgi çekici ve değerli içeriğe dönüştürür.

Editör standartları nelerdir

Editör standartları esas olarak hedef kitleniz için güvenilir bir kaynak olarak itibarınızı oluşturmanıza ve korumanıza yardımcı olan kurallardır.

Yazı işleri departmanınızda “her şey yolundadır” yaklaşımı yerine, yayınınız için neyin uygun olup olmadığına önceden siz karar verirsiniz.

İçerik standartları, içeriğiniz hedef kitlenize hizmet eden bir temel üzerine kurulduğu sürece size yaratıcı olma veya tamamen farklı olma özgürlüğünü de verir.

Bunlar bir robotun asla rekabet edemeyeceği detaylar olabilir…

Artık içerik düzenlemenin ilk aşamasıyla tanışmanın zamanı geldi. Bunlar, bir içeriğin sizi veya müşterinizi uygun şekilde yansıtıp yansıtmadığını değerlendirmek için kullanabileceğiniz 3 temel editör standartlarıdır.

Spor

Uygunluk değerlendirmesi için kullanılan basit bir soru: “Bu bilgi, hizmet verdiğim hedef kitle ile alakalı ve yararlı mı?”

Maalesef, artık bu bilgi yeterli değil çünkü daha önce bu soruya doğru cevabı veren olmamıştır. Bundan dolayı; niş kapağınızda, diğer insanlarla da konuları ele almaktan korkmayın. Özellikle unutmamanız gereken en önemli şey; tekrarlara düşmemektir. Çünkü tekrarlara düşmek, içerik pazarlamasının işe yaramadığını düşünmenize neden olabilir.

Uygulamadaki editör standartları :Kazandıran farkınızın bir yönünü gösteren alakalı ve yararlı bir sunum hazırladığınızda, sunum yayınlanmaya uygun olur.

Doğruluk kontrolü

Doğruluk kontrolü, hedef kitlenizle her zaman sağlam bilgiler paylaşmanıza yardımcı olan bir editör standartıdır.

Bu adımla, özensiz içerik oluşturucularının doğrulamakta başarısız olduğu ayrıntıları gözden geçirmiş olursunuz.

Yazınızın kalitesini yükselten, doğruluğunu kontrol etmek için en sevdiğim beş öğeyi burada bulabilirsiniz:

Köprüler: Tüm köprü bağlantılar doğru sitelere mi gidiyor ve okuyucuları bu sitelere yönlendirmek istiyor musunuz?
Yazımlar: Kişi, işletme, ürün, konum ve yayın adlarının tamamı tekrar kontrol edilmelidir. Yazım standartlarınıza ekstra bir cila katmanı eklemek için yazım stiline dikkat edin. Örneğin, “CopyBlogger” değil, “Copyblogger”dır.
Günler ve tarihler: Haftanın günlerinin belirtilen tarihlerle eşleştiğinden emin olun. Metinde bir etkinliğin 31 Mart 2023 Perşembe günü olduğu belirtiliyorsa etkinliğin gerçekte ne zaman gerçekleştiğine bakmanız gerekir: Perşembe mi yoksa Cuma mı? Çünkü doğru gün ve tarih ya 30 Mart 2023 Perşembe ya da 31 Mart 2023 Cuma olacaktır.
Başlangıç ve bitiş saatleri: Bir etkinlikle ilgili ayrıntıları yayınlıyorsanız daha sonra düzeltme yapılmasını önlemek için başlangıç ve bitiş zamanlarının resmi etkinlik bilgileriyle eşleşip eşleşmediğini kontrol edin.
İndirim Kodları: İçeriğinizde bir ürün için indirim kodu sağlıyorsanız bunu ödeme sayfanızda test edin. Herkes ara sıra yanlışlıkla hata yapabilir. Ancak tutarlı doğruluk, ziyaretçilerin sitenize geri dönmesini sağlar.

Biçimlendirme

Biçimlendirme sıkıcı gelebilir ancak basılı yayınların dijital yayınlara da fayda sağlayan klasik bir parçasıdır.

Biçimlendirme her makalenin aynı yayına aitmiş gibi görünmesine yardımcı olduğundan, farklı içerik parçaları aracılığıyla çeşitli görüşler sunabilirsiniz.

Bu, hedef kitlenize hizmet eden perspektifleri birbirine bağlamanın bir yoludur.

Bir podcast veya video kanalında misafirleriniz varsa röportaj bölümleriniz için bir format oluşturmak editör standartlarının bir versiyonudur. Dinleyiciler veya izleyiciler için tanıdık bir ortam sağlar.

Hedef kitle oluşturan içeriklerin editör standartları vardır: Bloglama ve içerik pazarlamanız size umduğunuz sonuçları vermiyorsa (yani kimse yazdıklarınıza dikkat etmiyorsa), Copyblogger Akademisi’ndeki İçerik Yazma Masterclass’ımda editoryal standartlar hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz.

Derinlemesine kurs, sizi tanıyan, seven ve güvenen ilgili potansiyel müşterilerden oluşan bir hedef kitlenin nasıl oluşturulacağı konusunda içeriden birinin görüşünü almak isteyen yazarlar içindir.

Hemen kullanabileceğiniz pratik teknikleri keşfedeceksiniz; böylece ilgili bir kitle oluşturan ve onları satın almaya teşvik eden içerikler oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Kaynak:https://copyblogger.com/

 

 

 

 

 

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin