Bir yıl: OpenAI bir insan çocuğundan daha hızlı evrimleştiYazar: Jeremiah Owyang
Çeviren: Pelinsu Yüce
Sık sık hackathon’larda jüri üyeliği yapan biri olarak;

GPT’nin halka açılmasının birinci yıl dönümünde SF ve Silikon Vadisi’ndeki yapay zeka cephesinden görüşlerim var. GPT, kodlama gerektirmeyen metin tabanlı bir arayüzle kullanım kolaylığı sayesinde şimdiye kadarki en hızlı benimseme oranlarından biri olan 100 milyondan fazla kullanıcıyla dünyayı kasıp kavurdu. Yapay zeka hackathon’larında jüri üyeliği yapmayı seviyorum, ilkbahardan bu yana birkaç kez jüri üyeliği yaptım ve birkaç yapay zeka kurucusu SF’deki en sık yapay zeka hackathon jürisi olduğumu söyledi, teknoloji ekosistemine hizmet etmeyi sevdiğim için gururla taşıdığım bir unvan. Sık sık düzenlenen bir Hackathon jürisi olarak, ekipler GPT’nin yeteneklerini iki gün içinde zorlarken OpenAI’nin gelişimine ilk elden tanık oluyorum. Hackathon, geliştiricilerin çalışan prototip projeler oluşturmak ve ödüller için yarışmak üzere ekipler oluşturduğu 2-3 günlük bir etkinliktir (genellikle hafta sonları). Çoğu proje tam teşekküllü şirketlere dönüşmeyecek olsa da, Hackathon’lar gelişmekte olan teknolojinin potansiyelini sergiliyor ve bana gelecekteki potansiyel yatırımlar için kurucularla tanışma şansı sunuyor. Yapay zeka pazarındaki ayırt edici bir eğilim, teknik olmayan ekiplerin kodlama için yapay zekadan yararlanmak üzere bir araya gelmesidir. Bu etkinliklerde kritik faktör, gerçek dünya sorunlarına yönelik benzersiz bir iş çözümü veya kullanılmayan veri setlerine erişimdir.

Bahar 2023’te küçük hackathon ekipleri GPT’yi kullanarak iki gün içinde basit bir metin tabanlı sohbet botu oluşturabiliyordu. Kasım ayına geldiğimizde, SF’de birkaç hackathon’da jüri üyeliği yaptım ve şaşırtıcı ilerlemelere tanık oldum. Birkaç ay sonra, Kış 2023’te, küçük hackathon ekipleri artık iki gün içinde 4 yaşındaki bir çocuk gibi “hissedebilen yaratıklar” oluşturabiliyor: GPT-4 bilgisayar görüşü ile gerçek dünyada neler olduğunu “görebiliyorlar”, Sesli komutlar ve gerçek dünyadaki ortam sesleri aracılığıyla “işitme”, Yukarıdaki gerçek dünya girdisini işleyerek “düşünmek”, GPT’nin sunduğu önceden eğitilmiş verilere erişerek “öğrenme”, Retrieval Augmented Generation (RAG) kullanarak özel veri setlerine “referans verme”, herhangi bir dilde çekim ve tonlamaya sahip, gerçeğe yakın seslerle “konuşma”, metin iletişimi yoluyla, gerekli herhangi bir format veya tarzda “yazmak”, kendiliğinden görüntüler oluşturarak “çizim”. “Etkileşim”: proaktif olarak diyaloğa girebilir, sorular sorabilir veya görevleri kendi başlarına tamamlamaları için YZ ajanları atayabilir. GPT destekli YZ Hackathon projeleri sadece birkaç ay içinde basit metin tabanlı sohbet robotlarından 4 yaşındaki bir çocuğunkine benzer bir duyarlılık sergileyen varlıklara dönüştü.

Ben 27 yıldır Silikon Vadisi’ndeyim ve beş dalga yaşadım: DotCom’da stajyerdim, Sosyal çağda kurucuydum, paylaşım ekonomisinde kurucuydum, Web3’te CMO’ydum ve şimdi yapay zeka dalgasının içindeyim.

Arkadaşlar: Ben. Hiç. Görmedim. Böyle. Hızlı. Evrim. İçinde. Böyle. Kısa. Zaman.

Yapay zekanın insanlardan daha hızlı geliştiği çok açık, bu kadar kısa sürede üstel yetenekler.

Kendimi bu YZ dalgasına adadım ve Linkein’de, 20 yıllık arkadaşım Chris Yeh ile birlikte YZ girişimlerinde Girişim Sermayesi Yatırımcısı olacağım.

 

One Year: OpenAI has Evolved Faster than a Human Child

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin