Bira devinin yeni atılımı


Yazan: Melis Us

Carlsberg’in ürün geliştirme üzerine yaptığı atılımın öyküsünü dinlemeniz gerekiyor. Geçenlerde Carlsberg’in şampuan, saç bakımı ve vücut losyonu dahil olmak üzere erkek bakım ürünlerini piyasaya sürdüğünü okuyunca, gözlerime inanamadım. Bu bira devi şirket, kazancını arttırmanın yolunun özelleştirmeden geçtiğini anlamış olsa gerek ki böyle bir atılımda bulundu. Satış oranlarına göre dünyanın 4.büyük bira üreticisi olan şirket, yaptığı araştırmalarla biranın faydalı özelliği olan B vitaminini pazarlayabileceğini fark etti. Sadece B vitamini üzerinden devam etmenin firmadan uzaklaşmak olacağını düşünen şirket, yapılan deneylerle biranın cilde olan etkisini ispatladı. Carlsberg’in Uluslararası Medya Direktörü Jim Daniell, Adweek dergisine, “Araştırmalar birada bulunan B vitamininin cilde ve saça ne kadar yararlı olduğunu gösterdi. Bu da bizim için bir anlam yarattı ve kullanmak istedik.”

Daha derine daldığınızda, Carlsberg’in bu kararıyla, esasında erkek bakım sektöründeki eksikliği gördüğünü ve bunu kullanarak satışlarını arttırdığını anlayabiliyorsunuz. Euromonitor International’ın elindeki araştırma sonuçlarına göre, İngiltere’deki tüketicilerin %67’si biradan geliştirilmiş olan bu ürünleri almaya hazılandığını belirtti. Zaten bu erkeklerin %62’si kız arkadaşlarının veya eşlerinin cilt bakım ürünlerini kendi ellerine ve kollarına sürmekte olduklarını ekledi.

Diğer bazı firmaların aksine, Carlsberg yeni çıkarttığı bu ürün grubunda alakasız bir yol izlemedi. Ürünler, gerçek bira içerdiği için firmanın kimliğiyle bütünleşen bir yol izliyor. Her bir 250 mm’lik cilt bakım kürü, yarım litre dondurulmuş filtresiz bira içeriyor. Günümüzde pazarlama alanının iki temel ayağı var; Gelişime açık olmak ve sıkıcılıktan uzak durmak. Carlsberg “Bize, içmeden de biranın faydalarını size sunma fırsatını tanıyın” diyor.

Euromonitor International’ın analistlerinden Spiros Malandrakis, büyük bira üreticilerinin pazardaki kayıpları engellemek adına aktif bir inovasyon yapmaları gerektiğini belirtti. Görünüşe göre, esnaf biralarının gençlerin ilgisini çekmek için onlara yardım etmesi onları diğerlerinden ayırabilecek olan tek yol. Konu hakkında DCA Growth Advisors’ın firma danışmanlarından Dean Crutchfield, bu ürünler beklenilen kadar satmasa dahi bu bir başarı öyküsüdür. Kışkırtıcı ve tahrik etmeyi destekleyen bir fikir ki bu da bir firmayı ileri götürmeye yetecek malzemedir” diyor.

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin