Black Friday 2016 tekrar rekor kırdı


Yazan: Tereza Litsa

Çeviren: Erim Can Kalkan

Mobil alışveriş gittikçe yükselmekte ve bu yükseliş Black Friday’i perakendeciler için büyük bir online fırsat haline getirdi. Adobe, perakende web sitelerine yapılan 22.6 milyar ziyareti analiz ettikten sonra bu yılki Black Friday için yapılan online alışveriş verilerini yayınladı. Online alışverişte büyük bir artış fark gözlemleniyor ve ilk kez 3 milyar dolarlık harcamayı aşarak 3.34 milyar dolara ulaştı.

Mobil gelir artmaya devam ediyor

Toplam harcamanın 1.2 milyar dolarının mobil cihazlarla gerçekleştirildiğinii ve 2015’ten itibaren yüzde otuz üçlük bir büyümeyi gözlemlemek inanılmazdı. Akıllı telefonlar başta olmak üzere mobil gelirin ilk kez 1 milyar doları aştığını gözlemliyoruz. Adobe’a göre mobil yollarla  bir yılda yapılan  perakende web sitelerine ziyaretlerin yüzde elli beşi sadece Black Friday’de yapıldı. Bu ziyaretlerin yüzde 45’i akıllı telefonlardan, yüzde 10’u tabletlerden gerçekleştirildi. Black Friday öncesi mobil, e-posta ve sosyal medyaya yatırım yapan perakendeciler satışlarda yüzde 30’luk bir oranda artış ve sipariş rakamlarında yüzde 25’lik bir ivme gözlemlendi.                                                               

Ek bulgular

En çok satan elektronik ürünler: Apple iPad, Samsung 4k TV’ler, Apple MacBook Air, LG TV’ler ve Microsoft Xbox’lar oldu. En büyük indirim tabletlerde yapıldı. Tabletlerde ortalama yüzde 25.4 değerinde bir indirim gözlendi. Televizyonlarda ise ortalama yüzde 23.2 değerinde bir indirim sağlandı. Son olarak oyuncaklarda yüzde on beş ve bilgisayarlarda yüzde 11.6’lık bir indirim görüldü. Nintendo NES Classic, PlayStation VR paketi, PlayStation 4 Call of Duty Black Ops paketi, Beats Solo, Nintendo 3DS XL Solgaleo Lunala Siyah Sürümü ve Xbox One S Madden NFL 17 Konsol paketiyle en çok tükenilen ürünler oldu.

Black Friday’de  alışveriş çılgınlığı eskiden uzun kuyruklar beklemek anlamına geliyordu ancak görünen o ki artık tüketiciler bu zahmete girmektense online alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Kısaca insanların online alışverişe olan ilgisinin nedenlerini yazmamız gerekirse başlıca olarak zaman eksikliği, online alışveriş kolaylığı, büyümekte olan e-ticaret genişlemesi, online fırsatlar ve son olarak mobil kullanımının artışı diyebiliriz. Tüm bunlar, online alışverişin büyümekte olan eğilimine katkıda bulunuyor ve Black Friday’i büyük bir perakende fırsatı olarak görüyor ve e-ticaretin göz ardı edilemeyeceğini gösteriyor.

Kaynak: https://www.clickz.com

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin