Blog, video ve sosyal medya içeriğini ne sıklıkta yayınlamalısınız?Yazar: Erica Santiago
Çeviren: Aslı Arıca

Bir pazarlamacı olarak, bloglar, videolar ve sosyal medya gibi dijital içeriğin pazarlama stratejinizin ayrılmaz bir parçası olduğunu bilirsiniz, ancak dijital içeriği ne sıklıkta yayınlamanız gerektiğini belirlemek zor olabilir.

Neyse ki HubSpot, içeriği çeşitli kanallarda ne sıklıkta yayınlamanız gerektiğini belirlemek için 1.200’den fazla pazarlamacıyla anket yaptı. İşte bilmeniz gerekenler.
Pazarlamacılar ne sıklıkla içerik yayınlar?
Anketimiz, pazarlamacıların %34’ünün haftada birden çok kez içerik yayınladığını ve %33’ünün günde bir kez içerik yayınladığını ortaya çıkardı. Yalnızca %13’ü günde birden çok kez içerik yayınladığını, %10’u haftalık olarak, %6’sı ayda birden çok kez ve %4’ü ayda bir veya daha az olduğunu bildirdi.

Ancak hangi gönderme sıklığı en etkilidir? Günde bir kez yayın yapan çoğu pazarlamacı (%35), 2022 pazarlama stratejilerini etkili olarak tanımladı.

İlginç bir şekilde, haftada birden çok kez yayın yapan pazarlamacıların %33’ünün pazarlama stratejilerinin etkili olduğunu söylediğini, %39’unun bunu ne etkili ne de etkisiz olarak tanımladığını ve çoğunun (%43) etkisiz olarak tanımladığını bulduk.

Ancak, ne sıklıkta içerik yayınlamanız gerektiği, hedef kitlenizin çevrimiçi ortamda ve farklı platformlarda en aktif olduğu zamana bağlıdır.

Ne sıklıkla içerik göndermelisiniz?

Ne sıklıkta içerik yayınlamanız gerektiğini öğrenmek için, kitlenizin davranışını ve içeriğinizin performansını izlemek üzere pazarlama kanallarınızda denetimler yapın. Blogunuzu ve web sayfalarınızı değerlendirmek için bir web sitesi denetimi yapabilirsiniz. Sosyal medya kanallarınız için de aynısını yapmak üzere bir sosyal medya denetimi yapabilirsiniz.

Denetimlerinizi tamamladıktan sonra, içeriğinizin performansının ve kitlenizin davranışının kapsamlı bir analizine sahip olacaksınız. Ardından, her kanal için ne sıklıkta içerik yayınlamanız gerektiğini belirleyebileceksiniz.

İdeal gönderi sıklığı her kuruluş için değişebilse de, pazarlamacıların içerik gönderirken bilmesi gereken bazı faktörler vardır.

Pazarlamacılar blog içeriğini ne sıklıkla yayınlamalı?

Bir blog gönderisini ne sıklıkta yayınlayacağınız, hedefinize bağlıdır. Örneğin, ana hedefiniz organik trafiği artırmaksa, optimize edilmiş içeriği olabildiğince sık yayınlamanızı öneririz. Blog gönderilerinizi taze ve tutarlı tutmak için nasıl yapılır, listeler ve kampanya özetleri gibi eğitici içerikleri düşünün. Fikirler tükenir mi? İlham almak için 101 blog yazısı fikrine göz atın.

Organik trafik için küçük bloglar haftada 3-4 kez, daha büyük bloglar ise haftada 4-5 kez yeni ve güncel içerik yayınlamalıdır.

Amacınız marka bilinirliğini artırmaksa, muhtemelen organik trafik için yaptığınız kadar sık gönderi paylaşmanız gerekmeyecektir. Bunun nedeni, sayıları artırmaktan çok markanızın sesini oluşturmaya odaklanacaksınız. Marka bilinirliğini artırmak için gönderilerinizi çeşitlendirmeye ve bilgilendirici içerik sağlamaya odaklanmanız gerekecek.

Marka bilinirliğini artırmak için küçük blogların ayda bir veya iki kez yeni içerik yayınlamasını öneririz. Bu durumda, daha büyük bloglar haftada 3-4 kez yeni ve güncellenmiş içerik yayınlamalıdır.

Pazarlamacılar sosyal medya içeriğini ne sıklıkla yayınlamalı?

Sosyal medyada ne sıklıkta gönderi paylaştığınız, platforma ve nasıl çalıştığına bağlıdır. Örneğin, Twitter kronolojik tabanlı bir sosyal medya platformudur – bu nedenle yüksek sıklıkta paylaşım yapmak görünürlük için daha iyidir.

Öte yandan, Facebook algoritma tabanlıdır, bu nedenle gönderileriniz kaliteden çok kalite ile ilgili olmalıdır. Aslında, Facebook’ta haftada beş defadan fazla gönderi paylaşmanın YG’nin önemli ölçüde düşmesine neden olabileceğini bulduk.

Ancak, her sosyal medya uygulaması farklıdır ve kuralın istisnaları vardır. Örneğin, TikTok algoritma tabanlıdır, ancak içerik oluşturucuların görünürlüğü artırmak için günde 1-4 kez gönderi paylaşmaları önerilir.

Pazarlamacılar ne sıklıkla video içeriği yayınlamalıdır?

Video içeriği yayınlama sıklığınız platforma göre değişir, ancak blog ve sosyal medya içeriğinize mümkün olan her yerde video içeriği eklemek iyi bir fikirdir. Bu nedenle, her yeni blog gönderdiğinizde, videoyu dahil etmenin bir yolunu bulmaya çalışın. Örneğin, TikTok videolarını ve YouTube videolarını gömebilir veya özellikle gönderi için yeni videolar oluşturabilirsiniz.

Artık ne sıklıkta içerik yayınlamanız gerektiğini bildiğinize göre, 2023 pazarlama stratejinizi oluşturmaya hazırsınız.

Kaynak: http://blog.hubspot.com/marketing

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin