Blog, Video ve Sosyal Medya İçeriklerini Ne Sıklıkta Yayınlamalısınız?
Çeviren: Mina Görgün

Bir pazarlamacı olarak bloglar, videolar ve sosyal medya gibi dijital içeriklerin pazarlama stratejinizin ayrılmaz bir parçası olduğunu biliyorsunuz, ancak dijital içeriği ne sıklıkta yayınlamanız gerektiğini belirlemek zor olabilir.

Neyse ki HubSpot, çeşitli kanallarda ne sıklıkta içerik yayınlamanız gerektiğini belirlemek için 1.200’den fazla pazarlamacıyla anket yaptı. İşte bilmeniz gerekenler.

Pazarlamacılar ne sıklıkla içerik yayınlıyor?

Anketimiz, pazarlamacıların %34’ünün haftada birden çok kez, %33’ünün ise günde bir kez içerik yayınladığını ortaya çıkardı. Yalnızca %13’ü günde birden çok kez, %10’u haftada bir kez, %6’sı ayda birden çok kez ve %4’ü ayda bir veya daha az içerik yayınladığını bildirdi.

Peki hangi paylaşım sıklığı en etkili olanıdır? Günde bir kez yayın yapan pazarlamacıların çoğu (%35) 2022 pazarlama stratejilerinin etkili olduğunu belirtti.

İlginç bir şekilde, haftada birkaç kez yayın yapan pazarlamacıların %33’ünün pazarlama stratejilerinin etkili olduğunu söylediğini, %39’unun bunu ne etkili ne de etkisiz olarak tanımladığını ve çoğunun (%43) etkisiz olarak tanımladığını gördük.

Ancak ne sıklıkta içerik yayınlamanız gerektiği, hedef kitlenizin çevrimiçi ortamda ve farklı platformlarda en aktif olduğu zamana bağlıdır.

Ne sıklıkla içerik yayınlamalısınız?

Ne sıklıkta içerik yayınlamanız gerektiğini öğrenmek için kitlenizin davranışını ve içeriğinizin performansını izlemek amacıyla pazarlama kanallarınızda denetimler yapın . Blogunuzu ve web sayfalarınızı değerlendirmek için bir web sitesi denetimi yapabilirsiniz . Aynısını sosyal medya kanallarınız için yapmak üzere bir sosyal medya denetimi de gerçekleştirebilirsiniz .

Denetimlerinizi tamamladıktan sonra içeriğinizin performansına ve hedef kitlenizin davranışlarına ilişkin kapsamlı bir analize sahip olacaksınız. Daha sonra her kanal için ne sıklıkta içerik yayınlamanız gerektiğini belirleyebilirsiniz.

İdeal paylaşım temposu her kuruluş için farklılık gösterse de pazarlamacıların içerik yayınlarken dikkat etmesi gereken bazı faktörler vardır.

Pazarlamacılar blog içeriğini ne sıklıkla yayınlamalıdır?

Bir blog yazısını ne sıklıkta yayınlayacağınız hedefinize bağlıdır. Örneğin, asıl hedefiniz organik trafiği artırmaksa optimize edilmiş içeriği mümkün olduğunca sık yayınlamanızı öneririz. Blog yayınlarınızı güncel ve tutarlı tutmak için nasıl yapılırlar, listeler ve kampanya özetleri gibi eğitici içerikleri göz önünde bulundurun. Fikirler tükenir mi? İlham almak için 101 blog yazısı fikrine göz atın .

Organik trafik için küçük blogların haftada 3-4 kez yeni içerik yayınlaması, daha büyük blogların ise haftada 4-5 kez yeni ve güncel içerik yayınlaması gerekir.

Amacınız marka bilinirliğini artırmaksa muhtemelen organik trafik için yaptığınız kadar sık ​​paylaşım yapmanıza gerek kalmayacaktır. Bunun nedeni, rakamları artırmaktan ziyade markanızın sesini oluşturmaya odaklanacaksınız. Marka bilinirliğini artırmak için gönderilerinizi çeşitlendirmeye ve bilgilendirici içerik sağlamaya odaklanmanız gerekecek.

Küçük blogların marka bilinirliğini artırmak için ayda bir veya iki kez yeni içerik yayınlamalarını öneririz. Bu durumda daha büyük blogların haftada 3-4 kez yeni ve güncel içerik yayınlaması gerekir.

Pazarlamacılar sosyal medya içeriğini ne sıklıkla yayınlamalıdır?

Sosyal medyada ne sıklıkla paylaşım yaptığınız platforma ve nasıl çalıştığına bağlıdır. Örneğin Twitter kronolojik temelli bir sosyal medya platformudur; dolayısıyla yüksek sıklıkta paylaşım yapmak görünürlük açısından daha iyidir.

Öte yandan Facebook algoritma tabanlı olduğundan gönderileriniz kaliteden çok kaliteyle ilgili olmalıdır. Aslında, Facebook’ta haftada beş defadan fazla paylaşım yapmanın yatırım getirisinin önemli ölçüde düşmesine neden olabileceğini bulduk.

Ancak her sosyal medya uygulaması farklıdır ve kuralın istisnaları vardır. Örneğin, TikTok algoritma tabanlıdır ancak içerik oluşturucuların görünürlüğü artırmak için günde 1-4 kez paylaşım yapması teşvik edilir.

Pazarlamacılar ne sıklıkla video içeriği yayınlamalıdır?

Video içeriğini yayınlama sıklığı platforma bağlı olarak değişecektir ancak temel kural, blogunuza ve sosyal medya içeriğinize mümkün olan her yerde video içeriğine yer vermektir. Bu nedenle, her yeni blog yayınladığınızda video eklemenin bir yolunu bulmaya çalışın. Örneğin, TikTok videolarını ve YouTube videolarını gömebilir veya gönderiye özel olarak yeni videolar oluşturabilirsiniz.

Artık ne sıklıkta içerik yayınlamanız gerektiğini bildiğinize göre, 2023 pazarlama stratejinizi oluşturmaya hazırsınız.

https://blog.hubspot.com/marketing/how-often-you-should-publish-blog-video-and-social-media-content?

 

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin