Bu girişim, konuşma engelli insanlara seslerini geri vermek için yapay zekayı nasıl kullanıyor?Yazar: Linnea Ahlgren
Çeviren: Nazlı Özkök

Yeni finansman elde eden Whispp, CES 2024 İnovasyon Ödülü’ne layık görüldü.

Büyük teknoloji var ve bir de büyük etkiye sahip daha küçük teknoloji var. Hollandalı yapay zeka girişimi Whispp, kekemelik, boğaz kanseri, ses teli felci ve ALS gibi rahatsızlıklar nedeniyle azalan konuşmayı kişinin orijinal, doğal sesine dönüştürmek için yardımcı ses teknolojisini kullanıyor.

Merkezi Eindhoven’da bulunan girişim, yardımcı ses teknolojisini ve ilk ücretli ve aboneliğe dayalı arama uygulamasını başlatmak için LUMO Labs liderliğinde 750.000 €’luk bir başlangıç ​​fonu turu elde etti . Whispp, toplanan fonları Avrupa ve ABD pazarlarına açılmak için de kullanacak. Ayrıca şirket, bu yılın  CES 2024 İnovasyon Ödülü sahipleri arasında yer alıyor .

Kekemelikten veya gırtlak kanseri veya ALS gibi rahatsızlıklardan kaynaklanan ses bozuklukları, dünya çapında 300 milyondan fazla insanı etkilemektedir. Whispp’in tescilli teknolojisi, kişinin gerçek zamanlı, etkilenen konuşmasını net bir sese dönüştürmek için kişinin “eski” sağlıklı sesinin kayıtlarını kullanır. Bu daha sonra amaçlanan tonlama, modülasyon ve duygu ile değiştirilir.

Hala doğal sesi olan ancak örneğin kekeme olanlar, uygulamayla mevcut konuşmalarını kolayca kaydedebilirler.

Bu sesten sese tabanlı yaklaşım, metinden konuşmaya teknolojilerinde bariyer oluşturabilen ve iletişimi kesintiye uğratabilen tipik 2-3 saniyelik gecikmeyi ortadan kaldırır. Teknoloji aynı zamanda çeşitli ses ve konuşma bozukluklarında, konuşma sistemindeki nörolojik değişiklikler nedeniyle sesi kasıtlı olarak fısıldamaya doğru yönlendirmenin yararlı olduğu gerçeğine de dayanıyor.

Whispp kurucusu ve CEO’su Joris Castermans, “En büyük ve cesur hayalimiz, daha kapsayıcı bir dünya yaratmak için Whispp’in yardımcı ses teknolojisinin dünya çapındaki her akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarda mevcut olmasını sağlamaktır” dedi ve LUMO Labs’ın deneyiminin şirketin ağ operatörleri ve ağ operatörleri ile ortak olmasına yardımcı olacağını ekledi. teknoloji şirketlerinin hedefine ulaşmasına yardımcı olmak için.

Yapay zeka ses teknolojisi iyiye gidiyor

Kendisi de çocukluğunda kekeleyen Castermans, 2019 yılında şirketin CTO’su Akash Raj ile birlikte Whispp’i kurdu. En son finansman, bağımsız, tamamına sahip olunan bir bağlı kuruluş olan Libertatis Ergo Holding BV tarafından yönetilen 2022 tohumlama öncesi turunun ardından geldi. Leiden Üniversitesi de tohum turuna katıldı.

Esas itibarıyla bu, teknolojinin kendi başına ne kadar iyi ya da kötü olmadığını gösteren mükemmel bir örnek; etkisi onu nasıl kullandığımıza bağlı olacak. Dünya derin sahtekarlıklar konusunda endişelenirken (ve haklı olarak), insan iletişimini ve bağlantısını geliştirmek için yapay zeka ses teknolojisini de kullanabiliriz.

Aynı zamanda çeşitliliğe, eşitliğe ve katılıma da önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

“Konuşma yeteneği bireyin refahını ve aidiyet duygusunu büyük ölçüde etkiliyor. LUMO Labs kurucu ortağı Andy Lürling, küresel nüfusun %1’inden fazlasının bir tür ilerleyici konuşma kaybı ve/veya konuşma engelinden muzdarip olduğunu belirtti. “Whispp, bu insanların kelimenin tam anlamıyla sesini duyurmasına, topluma katılmasına ve herkes gibi katkıda bulunmasına olanak tanıyor.”

Kaynak: thenextweb

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin