Burger King’den yeni bir hamle daha…


Yazan: Gizem Gündal

 Her yıl 31 Ekim’de kutlanan Cadılar Bayramı’nda, diğer bayramlarda, kutlamalarda olduğu gibi markalar da, insanlar gibi cadılar bayramı konseptine girebiliyorlar, markalarını bu konseptin içine sokabiliyorlar. Bu yıl en değişik Cadılar Bayramı konsepti Burger King’den geldi. Burger King’in Cadılar Bayramı konseptine bakmadan önce biraz en büyük rakibi McDonalds’tan bahsedelim.

 

   Bir süredir dünya basınında gördüğümüz ‘korkunç palyaçolar’dan McDonalds da etkilendi. McDonalds’ın maskotu Ronald McDonald’ı bilmeyen yoktur bilmeyenler veya isminden hatırlamayanlar için McDonalds’ın palyaçosuda diyebiliriz. Dünya basınında gördüğümüz ilk olarak Amerika’da başlayan korkunç palyaço ihbarları İngiltere, Kanada, Fransa ve Avustralya’ya da yayılmaya başladı. Palyaço kılığına girmiş bir grup kişinin insanları korkuttuğu, eşyalarını çaldığı hatta ve hatta okullardan çocukları kaçırmakla tehdit ettiklerini ve bunun gitgide yayıldığı, insanlardaki palyaçoya dair korkunun başladığını basından takip ettik. Korkunç Palyaçolar karşısında McDonalds’ın yıllardır kendiyle özdeşleşen maskotunu bir süre kullanmayacağı söyleniyordu fakat kurumsal iletişim bölümü böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söylemelerine rağmen, hala bir süre palyaço olan maskotlarını toplu etkinliklerde kullanmama kararı aldıkları söyleniyor.

 

   ‘Korkunç palyaçolar’ olaylarından sonra maskotları haline gelmiş olan Ronald McDonald konusunda soru işaretleri olan McDonalds’a bir darbede en büyük rakibi Burger King’ten geldi. Burger King’in New York’taki Queens şubesi müşterilerini korkutmak ve şaka yapmak amacıyla, şubelerinin üzerine kocaman bir çarşaf geçirip üzerine ‘McDonald’s’ yazdılar. Yani Burger King cadılar bayramında herhangi bir korkutucu karakter olmak yerine sadece McDonald’s olarak müşterilerini korkutmayı ve onlara şaka yapmayı tercih ettiler. Çarşaflara sarılı Burger King’in yanında da bir tabela ile ‘’Böööö, sadece şaka yapıyoruz. Hamburgerlerimizi hala alevde ızgarada pişiriyoruz’ yazdılar.

 

    Korkunç Palyaço olaylarından sonra çok konuşulan ve zorluk yaşayan McDonald’s, henüz Burger King’in bu şakası karşısında bir tepki vermese de, nasıl bir cevap vereceklerini ve Burger King’ e karşı nasıl bir taktik işleyecekleri büyük bir merak konusu. Sürekli rakibi olan McDonald’sa karşı farklı pazarlama, reklam, rekabet taktikleriyle çıkan Burger King’in yeni hamlesinin ne olacağını da merak etmiyor değiliz. Bekleyip göreceğiz…

RSS abonesi olun
Etkinliklerimizden haberdar olun
YouTube kanalımıza abone olun
Pinterest\\\
fb-share-icon
LinkedIn\\\
Share
Instagram\\\
Bizi Telegram kanalımızdan izleyin